Albanian Bible

Zbulesa 21

Zbulesa

Return to Index

Chapter 22

1

 

  Dhe mė tregoi lumin e pastėr tė ujit tė jetės, te kthjellėt si kristali, qė dilte nga froni i Perėndisė dhe i Qengjit. 

 

 


2

 

  Nė mes tė sheshit tė qytetit, kėtej e andej lumit, ishte druri i jetės qė jep dymbėdhjetė fruta, dhe qė nxjerr frutin e saj nė ēdo muaj; dhe gjethet e drurit janė pėr shėrim tė kombeve. 

 

 


3

 

  Dhe asnjė mallkim nuk do tė ketė mė; dhe nė tė do tė jetė froni i Perėndisė dhe i Qengjit, dhe shėrbėtorėt e tij do t`i shėrbejnė; 

 

 


4

 

  ata do tė shohin fytyrėn e tij; dhe emri i tij do tė jetė mbi ballin e tyre. 

 

 


5

 

  Dhe atje natė nuk do tė ketė; edhe nuk kanė nevojė pėr llambė, as pėr dritė dielli, sepse Zoti Perėndi i ndriēon; dhe ata do tė mbretėrojnė nė shekuj tė shekujve. 

 

 


6

 

  Dhe mė tha: ``Kėto fjalė janė besnike dhe tė vėrteta; dhe Zoti, Perėndi i profetėve tė shenjtė, dėrgoi engjėllin e tij, pėr t`u treguar shėrbėtorėve tė tij gjėrat qė duhet tė ndodhin pėr sė shpejti. 

 

 


7

 

  Ja, unė vij shpejt; lum ai qė i ruan fjalėt e profecisė sė kėtij libri``. 

 

 


8

 

  Dhe unė, Gjoni, jam ai qė kam parė dhe dėgjuar kėto gjėra; dhe kur dėgjova dhe pashė, rashė pėr ta adhuruar pėrpara kėmbėve tė engjėllit qė m`i tregonte kėto gjėra. 

 

 


9

 

  Dhe ai mė tha: ``Ruaju se e bėn! Sepse unė jam bashkėshėrbėtori yt dhe i vėllezėrve tė tu, profetė, dhe tė atyre qė i ruajnė fjalėt e kėtij libri. Adhuro Perėndinė!``. 

 

 


10

 

  Pastaj mė tha: ``Mos i vulos fjalėt e profecisė sė kėtij libri, sepse koha ėshtė afėr. 

 

 


11

 

  Kush ėshtė i padrejtė, le tė vazhdojė tė jetė i padrejtė, kush ėshtė i ndyrė le tė vazhdojė tė jetė i ndyrė, kush ėshtė i drejtė le tė vazhdojė tė praktikojė drejtėsinė, dhe kush ėshtė i shenjtė le tė vazhdojė tė shenjtėrohet. 

 

 


12

 

  Dhe ja, unė vij shpejt, dhe shpėrblimi im ėshtė me mua, pėr t`i dhėnė gjithsecilit sipas veprave qė ai ka bėrė. 

 

 


13

 

  Unė jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi, i pari dhe i fundit``. 

 

 


14

 

  Lum ata qė i kryejnė urdhėrimet e tij, qė tė kenė tė drejtėn pėr drurin e jetės dhe pėr tė hyrė nė portat e qytetit. 

 

 


15

 

  Jashtė janė qentė, magjistarėt, kurvarėt, vrasėsit, idhujtarėt dhe kushdo qė do dhe zbaton gėnjeshtrėn. 

 

 


16

 

  ``Unė, Jezusi, dėrgova engjėllin tim pėr t`ju dėshmuar pėr kėto gjėra nėpėr kisha. Unė jam Rrėnja dhe pasardhja e Davidit, ylli i ndritshėm i mėngjesit``. 

 

 


17

 

  Dhe Fryma dhe nusja thonė: ``Eja!``. Dhe ai qė dėgjon le tė thotė: ``Eja!``. Dhe ai qė ka etje, le tė vijė; dhe ai qė do, le tė marrė si dhuratė ujin e jetės. 

 

 


18

 

  Unė i deklaroj kujtdo qė dėgjon fjalėt e profecisė sė kėtij libri, se nėse ndokush do t`i shtojė kėtyre gjėrave, Perėndia do tė dėrgojė mbi tė plagėt e pėrshkruara nė kėtė libėr. 

 

 


19

 

  Dhe nėse dikush heq nga fjalėt e librit tė kėsaj profecie, Perėndia do t`i heqė pjesėn e tij nga libri i jetės nga qyteti i shenjtė, dhe nga gjėrat qė janė pėrshkruar nė kėtė libėr. 

 

 


20

 

  Ai qė dėshmon pėr kėto gjėra, thotė: ``Po, unė vij shpejt. Amen``. Po, eja, Zoti Jezus. 

 

 


21

 

  Hiri i Zotit Jezu Krisht qoftė me ju tė gjithė. Amen. 

 

 


 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com