Albanian Bible

Zbulesa 18

Zbulesa

Return to Index

Chapter 19

1

 

  Dhe pas kėtyre dėgjova nė qiell zėrin e madh tė njė turme tė shumtė, duke thėnė: ``Aleluja! Shpėtimi, dhe lavdia, dhe nderimi, dhe fuqia i pėrkasin Zotit, Perėndisė sonė, 

 

 


2

 

  sepse tė vėrteta dhe tė drejta janė gjykimet e tij! Ai nė fakt gjykoi laviren e madhe, qė e prishi dheun me kurvėrinė e saj, dhe mori hak pėr gjakun e shėrbėtorėve tė vet tė derdhur prej dorės sė saj``. 

 

 


3

 

  Dhe thanė pėr tė dytėn herė: ``Aleluja! Dhe tymi i saj ngjitet nė shekuj tė shekujve``. 

 

 


4

 

  Dhe ranė pėrmbys tė njėzet e katėr pleqtė, dhe tė katėr qeniet e gjalla, dhe adhuruan Perėndinė, qė ulej mbi fron, duke thėnė: ``Amen, Aleluja!``. 

 

 


5

 

  Dhe nga froni erdhi njė zė, duke thėnė: ``Lėvdoni Perėndinė tonė, gjithė ju shėrbėtorė tė tij dhe ju qė e druani, dhe tė vegjlit dhe tė mėdhenjtė``. 

 

 


6

 

  Dhe dėgjova njė si zė i njė turme tė madhe, dhe si zė shumė ujėrash dhe si zė bubullimash tė forta, qė thoshte: ``Aleluja, sepse filloi tė mbretėrojė Zoti, Perėndia ynė, i Plotfuqishmi!. 

 

 


7

 

  Le tė gėzohemi dhe tė ngazėllohemi dhe le t`i japim atij lavdi, sepse erdhi dasma e Qengjit dhe nusja e tij ėshtė pėrgatitur! 

 

 


8

 

  Dhe i ėshtė dhėnė tė vishet me li tė hollė, tė pastėr dhe tė shkėlqyeshėm, sepse liri i hollė janė veprat e drejta tė shenjtorėve``. 

 

 


9

 

  Dhe mė tha: ``Shkruaj: Lum ata qė janė ftuar nė gostinė e dasmės sė Qengjit``. Dhe mė tha: ``Kėto janė fjalėt e vėrteta tė Perėndisė``. 

 

 


10

 

  Edhe rashė pėrpara kėmbėve tė tij pėr ta adhuruar, por ai mė tha: ``Ruaju se e bėn, unė jam bashkėshėrbėtori yt si dhe i vėllezėrve tė tu qė kanė dėshminė e Jezusit. Perėndinė adhuroje! Sepse dėshmia e Jezusit ėshtė frymė e profecisė``. 

 

 


11

 

  Dhe pashė qiellin e hapur, dhe ja, njė kalė i bardhė, dhe ai qė e kalėronte quhet Besniku dhe i Vėrteti; dhe ai gjykon dhe lufton me drejtėsi. 

 

 


12

 

  Dhe sytė e tij ishin si flakė zjarri dhe mbi kryet e tij ishin shumė kurora; edhe kishte njė emėr tė shkruar, qė askush nuk e di pėrveē atij; 

 

 


13

 

  Dhe ishte i veshur me njė rrobe tė ngjyer nė gjak; dhe emri i tij quhet: "Fjala e Perėndisė". 

 

 


14

 

  Dhe ushtritė qė janė nė qiell e ndiqnin mbi kuaj tė bardhė, tė veshur me rroba liri tė hollė, tė bardhė dhe tė pastėr. 

 

 


15

 

  Dhe nga goja e tij dilte njė shpatė e mprehtė pėr tė goditur me tė kombet; dhe ai do tė qeverisė me skeptėr prej hekuri dhe ai vet do tė shkelė vozėn e verės sė mėrisė dhe tė zemėrimit tė Perėndisė sė plotfuqishėm. 

 

 


16

 

  Dhe mbi rroben e vet dhe mbi kofshėn ishte shkruar njė emėr: MBRETI I MBRETÉRVE dhe ZOTI I ZOTÉRVE. 

 

 


17

 

  Dhe pashė njė engjėll qė qėndronte nė kėmbė nė diell; dhe bėrtiti me zė tė madh duke u thėnė gjithė shpendėve qė fluturojnė nė mes tė qiellit: ``Ejani, mblidhuni nė gostinė e madhe tė Perėndisė, 

 

 


18

 

  qė tė hani mish mbretėrish, dhe mish kapitenėsh, dhe mish njerėzish tė fuqishėm, dhe mish kuajsh dhe kalorėsish, dhe mishin e tė gjithė njerėzve, tė tė lirėve dhe tė skllevėrve, dhe tė tė vegjėlve dhe tė tė mėdhenjve``. 

 

 


19

 

  Dhe pashė bishėn, dhe mbretėrit e dheut, dhe ushtritė e tyre tė mbledhura qė tė bėnin luftė kundėr atij qė kalėronte kalin dhe kundėr ushtrisė sė tij. 

 

 


20

 

  Dhe bisha u kap, dhe bashkė me tė profeti i rremė qė kishte bėrė shenja pėrpara saj, me tė cilat i mashtroi ata qė morėn damkėn e bishės, dhe ata qė adhuruan figurėn e saj; qė tė dy i hodhėn tė gjallė nė liqenin e zjarrtė qė digjet me squfur; 

 

 


21

 

  dhe tė tjerėt u vranė me shpatė, qė dilte nga goja e atij qė kalėronte kalin, dhe tė gjitha shpendėt u ngopėn me mishrat e tyre. 

 

 


Zbulesa 20

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: