Albanian Bible

Zbulesa 15

Zbulesa

Return to Index

Chapter 16

1

 

  Pastaj dėgjova njė zė tė madh nga tempulli qė u thoshte tė shtatė engjėjve: ``Shkoni dhe derdhni mbi dhe kupat e zemėrimit tė Perėndisė``. 

 

 


2

 

  I pari shkoi dhe e derdhi kupėn e vet mbi tokė, dhe njė ulēerė e ligė dhe e dhimbshme goditi njerėzit qė kishin damkėn e bishės dhe ata qė adhuronin figurėn e saj. 

 

 


3

 

  Pastaj engjėlli i dytė e derdhi kupėn e tij nė det; dhe u bė gjak si i njė tė vdekuri dhe ēdo qenie e gjallė nė det vdiq. 

 

 


4

 

  Edhe engjėlli i tretė e derdhi kupėn e tij nė lumenj dhe nė burimet e ujėrave; dhe u bė gjak. 

 

 


5

 

  Dhe dėgjova engjėllin e ujėrave duke thėnė: ``Ti je i drejtė, o Zot, qė je qė ishe dhe qė do tė vish, i Shenjti qė gjykoi kėto gjėra. 

 

 


6

 

  Ata kanė derdhur gjakun e shenjtorėve dhe tė profetėve, dhe ti u dhe atyre tė pijnė gjak, sepse ėshtė shpėrblimi qė ata meritojnė``. 

 

 


7

 

  Dhe dėgjova njė tjetėr qė thoshte nga altari: ``Po, o Zot, Perėndi i plotfuqishėm, gjykimet e tua janė tė vėrteta dhe tė drejta``. 

 

 


8

 

  Dhe engjėlli i katėrt e derdhi kupėn e tij mbi dielli; dhe iu dha atij tė djegė njerėzit me zjarr. 

 

 


9

 

  Dhe njerėzit u dogjėn nga njė nxehtėsi e madhe dhe ata blasfemuan emrin e Perėndisė qė ka pushtet mbi kėto plagė, dhe nuk u penduan qė t`i japin lavdi atij. 

 

 


10

 

  Dhe engjėlli i pestė e derdhi kupėn e tij mbi fronin e bishės; dhe mbretėria e tij u mbulua me terr; dhe njerėzit kafshonin gjuhėt e tyre nga dhembja, 

 

 


11

 

  dhe blasfemuan Perėndinė e qiellit pėr shkak tė dhembjeve tė tyre dhe ulēerėt e tyre, por nuk u penduan pėr veprat e tyre. 

 

 


12

 

  Pastaj engjėlli i gjashtė e derdhi kupėn e tij nė lumin e madh Eufrat dhe uji i tij u tha pėr tė bėrė gati udhėn e mbretėrve qė vijnė nga lindja e diellit. 

 

 


13

 

  Dhe pashė tė dilte nga goja e dragoit, nga goja e bishės dhe nga goja e profetit tė rremė, tri frymė tė ndyra, qė u ngjanin bretkosave. 

 

 


14

 

  Sepse nė fakt janė fryma tė demonėve qė bėjnė mrekulli, qė shkojnė te mbretėrit e dheut dhe tė gjithė botės, qė t`i mbledhin pėr luftėn e ditės sė madhe tė Perėndisė sė Plotfuqishėm. 

 

 


15

 

  ``Ja, unė po vij si vjedhės; lum ai qė rri zgjuar dhe ruan rrobat e veta qė tė mos ecė i zhveshur dhe tė duket turpi i tij``. 

 

 


16

 

  Dhe i mblodhėn nė njė vend qė hebraisht quhet ``Armagedon``. 

 

 


17

 

  Pastaj engjėlli i shtatė e derdhi kupėn e tij nė erė; dhe doli njė zė i madh nga tempulli i qiellit, nga froni, duke thėnė: ``U bė``. 

 

 


18

 

  Atėherė shkrepėn zėra bubullima dhe vetėtima, dhe u bė njė tėrmet i madh, qė i tillė nuk ishte bėrė qėkurse u bėnė njerėzit mbi tokė, njė tėrmet kaq fort i madh. 

 

 


19

 

  Dhe qyteti i madh u nda nė tri pjesė dhe qytetet e kombeve ranė, Babilona e madhe u kujtua pėrpara Perėndisė, qė t`i japė kupėn e verės sė zemėrimit tė tij tė tėrbuar. 

 

 


20

 

  Dhe ēdo ishull iku, edhe malet nuk u gjetėn mė. 

 

 


21

 

  Dhe njė breshėr i madh, me peshė prej njė talenti, ra nga qielli mbi njerėzit; edhe njerėzit blasfemuan Perėndinė pėr plagėn e breshėrit; sepse plaga e tij ishte me tė vėrtetė e madhe. 

 

 


Zbulesa 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: