Albanian Bible

Zbulesa 2

Zbulesa

Return to Index

Chapter 3

1

 

  Ji syēelė dhe forco mbetjen e gjėrave qė gati po vdesin, sepse nuk i gjeta tė pėrkryera veprat e tua pėrpara Perėndisė tim. 

 

 


2

 

  Kujto, pra, atė qė more dhe dėgjove, dhe ruaje edhe pendohu. Po tė mos rrish zgjuar, unė do tė vij te ti si vjedhės, dhe nuk do tė dish nė ē`orė do tė vij te ti. 

 

 


3

 

  Por ke disa veta nė Sardė, qė nuk e ndotėn petkat e tyre; edhe do tė ecin me mua tė veshur nė tė bardha, sepse janė tė denjė. 

 

 


4

 

  Kush fiton do tė vishet me rroba tė bardha dhe unė nuk do ta fshij emrin e tij nga libri i jetės, por do tė rrėfej emrin e tij pėrpara Atit tim dhe para engjėjve tė tij. 

 

 


5

 

  Kush ka veshė, le tė dėgjojė atė qė Fryma u thotė kishave``. 

 

 


6

 

  ``Dhe engjėllit tė kishės sė Filadelfisė shkruaji: kėtė thotė i Shenjti, i Vėrteti, ai qė ka ēelėsin e Davidit, ai qė hap dhe askush nuk mbyll; dhe mbyll dhe askush nuk hap. 

 

 


7

 

  Unė njoh veprat e tua; ja, tė vura pėrpara njė dere tė hapur qė asnjėri nuk mund ta mbyllė; sepse ke pak forcė, dhe e ruajte fjalėn time edhe nuk mohove emrin tim. 

 

 


8

 

  Ja, unė do tė dorėzoj disa nga sinagoga e Satanit, qė e quajnė veten Judenj, dhe nuk janė, por gėnjejnė; ja, unė do t`i bėj tė vijnė dhe tė bien pėrmbys pėrpara kėmbėve tė tua, dhe do tė njohin se unė tė kam dashur. 

 

 


9

 

  Sepse e ruajte fjalėn e durimit tim, edhe unė do tė tė ruaj ty nga ora e sprovės qė do tė vij mbi gjithė botėn, pėr tė provuar ata qė banojnė mbi dhe. 

 

 


10

 

  Ja, unė vij shpejt; mbaje fort atė qė ke, qė tė mos tė marrė ndokush kurorėn tėnde. 

 

 


11

 

  Kush fiton do ta bėj shtyllė nė tempullin e Perėndisė tim, dhe ai nuk do tė dalė mė pėrjashta; dhe do tė shkruaj mbi tė emrin e Perėndisė tim, dhe emrin e qytetit tė Perėndisė tim, tė Jeruzalemit tė ri, qė zbret nga qielli nga Perėndia im, dhe emrin tim tė ri. 

 

 


12

 

  Kush ka veshė, le tė dėgjojė atė qė Fryma u thotė kishave``. 

 

 


13

 

  ``Dhe engjėllit tė kishės nė Laodice shkruaji: kėtė thotė Ameni, Dėshmitari besnik dhe i vėrtetė, Fillimi i krijesės sė Perėndisė. 

 

 


14

 

  Unė njoh veprat e tua, qė ti nuk je as i ftohtė as i ngrohtė. Do tė doja tė ishe i ftohtė ose i ngrohtė! 

 

 


15

 

  Por, mbasi je kėshtu i vakėt, dhe as i ftohtė e as i ngrohtė, unė do tė tė vjell nga goja ime. 

 

 


16

 

  Sepse ti thua: "Unė jam i pasur, u pasurova dhe s`kam nevojė pėr asgjė"; edhe nuk e di se ti je qyqar e mjeran, i varfėr, i verbėr dhe i zhveshur. 

 

 


17

 

  Tė kėshilloj tė blesh nga unė ar tė kulluar nė zjarr qė tė bėhesh i pasur; edhe petka tė bardhė qė tė vishesh dhe tė mos duket turpi i lakuriqėsisė sate; edhe vajos sytė e tu me kolir, qė tė shohėsh. 

 

 


18

 

  Unė tė gjithė ata qė i dua i qortoj dhe i ndėshkoj; prandaj ji i zellshėm dhe pendohu. 

 

 


19

 

  Ja, unė qėndroj te dera dhe trokas; nėse dikush dėgjon zėrin tim dhe tė hapė derėn, unė do tė hyj tek ai dhe do tė ha darkė me tė dhe ai me mua. 

 

 


20

 

  Kujt fiton do t`i jap tė ulet me mua mbi fronin tim, sikurse edhe unė fitova dhe u ula me Atin tim mbi fronin e tij. 

 

 


21

 

  Kush ka veshė, le tė dėgjojė atė qė u thotė Fryma kishave``. 

 

 


22

 

  Pas kėtyre gjėrave, pashė dhe ja, njė derė u hap nė qiell dhe zėri i parė qė kisha dėgjuar tė fliste me mua si bori, tha: ``Ngjitu kėtu dhe do tė tė tregoj gjėrat qė duhet tė ndodhin pas kėtyre gjėrave``. 

 

 


Zbulesa 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: