Albanian Bible

3 Gjonit 1

Juda

Return to Index

Chapter 1

1

 

  mėshira, paqja dhe dashuria u shumoftė nė ju. 

 

 


2

 

  Shumė tė dashur, ndėrsa isha ngulmues qė t`ju shkruaja pėr shpėtimin e pėrbashkėt, ndjeva nevojėn t`ju shkruaj juve, dhe t`ju bėj thirrje tė luftoni pėr besimin, qė u qe trasmetuar shenjtorėve njė herė e pėrgjithmonė. 

 

 


3

 

  Sepse depėrtuan ndėrmjet jush disa njerėz, qė qenė shėnuar qė moti pėr kėtė dėnim, tė pabesė qė e kthejnė hirin e Perėndisė tonė nė imoralitet dhe mohojnė tė vetmin Zotėri Perėndi, dhe Zotin tonė Jezu Krisht. 

 

 


4

 

  Dhe dua t`ju kujtoj, ndonėse tashmė i dini gjithė kėto, se Zoti, pasi e shpėtoi popullin e tij nga vendi i Egjiptit, pastaj i shkatėrroi ata qė nuk besuan. 

 

 


5

 

  Ai i ruajti me pranga tė pėrjetshme nė errėsirė pėr gjyqin e ditės sė madhe, edhe engjėjt qė nuk e ruajtėn gjendjen e tyre tė parė, po e lanė banimin e tyre, 

 

 


6

 

  posi Sodoma dhe Gomora edhe qytetet pėrreth, qė u dhanė pas kurvėrimit dhe u dhanė pas ēoroditjesh seksuale, janė vėnė pėrpara si shembull, duke pėsuar ndėshkimin e njė zjarri tė pėrjetshėm; 

 

 


7

 

  nė tė njėjtėn menyrė ndotin edhe kėta ėndėrrues mishin, pėrbuzin pushtetin dhe blasfemojnė kundėr dinjiteteve. 

 

 


8

 

  Por kryeengjėlli Mikael, kur nė kundėrshtim me djallin debatonte pėr trupin e Moisiut, nuk guxoi tė shqiptojė njė gjykim fyes, por tha: ``Zoti tė qortoftė!``. 

 

 


9

 

  Kurse kėta flasin keq pėr tė gjitha gjėrat qė nuk i dinė, dhe pėr tė gjitha gjėrat qė njohin nė menyrė natyrale, si kafshė pa arėsye, nė kėto gjėra prishin veten, 

 

 


10

 

  Mjerė ata, sepse kanė marrė rrugėn e Kainit dhe u dhanė pas ēoroditjes sė Balaamit pėr fitim dhe mbaruan nė rebelim e Koreut. 

 

 


11

 

  Kėta janė njolla nė agapit tuaja, kur hanė e pinė bashkė me ju pa druajtje duke kullotur veten e tyre; ata janė re pa ujė, tė shtyrė andej kėndej nga erėrat, drurė vjeshte pa fruta, dyfish tė vdekur, tė shkulur me rrėnjė, 

 

 


12

 

  valė deti tė egra qė shkumbėzojnė paudhėsitė e tyre, yje tė kėputur pėr tė cilėt ėshtė ruajtur terri i errėsirės pėr gjithmon. 

 

 


13

 

  Dhe pėr kėta profetizoi edhe Enoku, i shtati pas Adamit, duke thėnė: ``Ja, Zoti erdhi me mijėrat e tij tė shenjtė, 

 

 


14

 

  pėr tė bėrė gjyqin kundėr tė gjithėve dhe pėr tė bindur tė gjithė tė pabesėt nė mes tyre pėr tė gjitha veprat e paudhėsisė dhe pėr tė gjitha fjalėt fyese qė mėkatarėt e pabesė folėn kundėr tij``. 

 

 


15

 

  Kėta janė murmuritės, qė ankohen pėr fatin e tyre, qė ecin sipas pasioneve tė tyre; dhe goja e tyre flet fjalė krenarie dhe u bėjnė lajka njerėzve pėr dobi tė vet. 

 

 


16

 

  Por ju, shumė tė dashur, mbani mend fjalėt qė ju kanė parathėnė apostujt e Zotit tonė Jezu Krisht. 

 

 


17

 

  Ata ju thoshnin qė nė kohėn e fundit do tė ketė tallės qė do tė ecin sipas pasioneve tė tyre tė paudhėsisė. 

 

 


18

 

  Kėta janė ata qė shkaktojnė pėrēarjet, njerėz mishor, qė s`kanė Frymėn. 

 

 


19

 

  Por ju, shumė tė dashur, duke ndėrtuar veten tuaj mbi besimin tuaj shumė tė shenjtė, duke u lutur nė Frymėn e Shenjtė, 

 

 


20

 

  ruhuni nė dashurinė e Perėndisė, duke pritur mėshirėn e Zotit tonė Jezu Krisht, pėr jetėn e pėrjetshme. 

 

 


21

 

  Dhe kini dhemshuri pėr njėri duke pėrdorur dallim, 

 

 


22

 

  por shpėtojini tė tjerėt me druajtje, duke ia rrėmbyer zjarrit, dhe duke urryer edhe rroben e ndotur nga mishi. 

 

 


23

 

  Dhe atij qė mund t`ju ruajė nga ēdo rrėzim dhe t`ju nxjerrė para lavdisė sė tij tė paqortueshėm dhe me gėzim, 

 

 


24

 

  tė vetmit Perėndi tė ditur, Shpėtimtarit tonė, i qoftė lavdi, madhėshti, sundim dhe pushtet, tani dhe pėrjetė. Amen. 

 

 


25

 

  Zbulesa e Jezu Krishtit, qė Perėndia ia dha pėr t`u treguar shėrbėtorėve tė tij gjėrat qė duhet tė ndodhin pėr sė shpejti dhe e bėri tė ditur, duke ia dėrguar nėpėrmjet engjėllit tė tij, shėrbėtorit tė vet Gjon, 

 

 


Zbulesa 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: