Albanian Bible

2 Gjonit 1

3 Gjonit

Return to Index

Chapter 1

1

 

  Sepse u gėzova shumė kur erdhėn disa vėllezėr dhe dėshmuan pėr besnikėrinė tėnde ndaj sė vėrtetės, se si ecėn ti nė tė vėrtetėn. 

 

 


2

 

  Nuk kam gėzim mė tė madh nga ky: tė dėgjoj se bijtė e mi ecin nė tė vėrtetėn. 

 

 


3

 

  Shumė i dashur, ti vepron me besnikėri nė tė gjitha ato qė bėn pėr vėllezėrit dhe tė huajt. 

 

 


4

 

  Ata dėshmuan pėr dashurinė tėnde pėrpara kishės; dhe ti tė bėsh mirė tė gujdesėsh pėr udhėtimin e tyre nė mėnyrė tė denjė pėr Perėndinė, 

 

 


5

 

  sepse ata dolėn pėr emrin e tij, pa marrė asgjė nga johebrenjtė. 

 

 


6

 

  Ne e kemi pėr detyrė, pra, t`i presim kėta njerėz, qė tė jemi bashkėpunėtorė nė ēėshtjen e sė vėrtetės. 

 

 


7

 

  I shkrova kishės, por Diotrefi, qė do tė jetė i pari ndėr ta, nuk na pret. 

 

 


8

 

  Prandaj, po tė vij, do t`i kujtoj atij veprat qė bėn, duke folur fjalė tė liga kundėr nesh; dhe duke mos u mjaftuar me kėto, ai vetė nuk i pret vėllezėrit dhe i ndalon ata qė duan t`i presin e i pėrjashton nga kisha. 

 

 


9

 

  Shumė i dashur, mos imito tė keqen, por tė mirėn. Ai qė bėn tė mirėn ėshtė nga Perėndia, por ai qė bėn tė keqen nuk e ka parė Perėndinė. 

 

 


10

 

  Pėr Demetrin tė gjithė dėshmojnė, madje edhe vetė e vėrteta; edhe ne dėshmojmė pėr tė, dhe ti e di se dėshmia jonė ėshtė e vėrtetė. 

 

 


11

 

  Kisha shumė pėr tė tė shkruar, por nuk dua tė tė shkruaj me bojė e penė; 

 

 


12

 

  por shpresoj tė tė shoh sė shpejti dhe do tė flasim gojarisht. 

 

 


13

 

  Paqja me ty. Tė pėrshėndesin miqtė. Pėrshėndeti miqtė njė pėr njė. 

 

 


14

 

  Juda, shėrbėtor i Jezu Krishtit dhe vėllai i Jakobit, tė thirrurve qė u shenjtėruan nė Perėndinė Atė dhe tė ruajtur nė Jezu Krisht: 

 

 


Juda 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: