Albanian Bible

1 Gjonit 4

1 Gjonit

Return to Index

Chapter 5

1

 

  Sepse kjo ėshtė dashuria e Perėndisė: qė ne tė zbatojmė urdhėrimet e tij; dhe urdhėrimet e tij nuk janė tė rėnda. 

 

 


2

 

  Sepse ēdo gjė qė ka lindur nga Perėndia e mund botėn; dhe kjo ėshtė fitorja qė e mundi botėn: besimi ynė 

 

 


3

 

  Cili ėshtė ai qė e mund botėn, veē se ai qė beson se Jezusi ėshtė Biri i Perėndis? 

 

 


4

 

  Ky ėshtė ai qė erdhi me anė tė ujit e gjakut, Jezu Krishti; jo vetėm me anė tė ujit, por me anė tė ujit e me anė tė gjakut. Dhe Fryma ėshtė ai qė dėshmon, sepse Fryma ėshtė e vėrteta. 

 

 


5

 

  Sepse tre janė ata qė dėshmojnė nė qiell: Ati, Fjala dhe Fryma e Shenjtė; dhe kėta tė tre janė njė. 

 

 


6

 

  Edhe tre janė ata qė dėshmojnė mbi dhe: Fryma, uji dhe gjaku; dhe kėta tė tre janė tė njė mendimi. 

 

 


7

 

  Nė qoftė se ne pranojmė dėshminė e njerėzve, dėshmia e Perėndisė ėshtė mė e madhe, sepse kjo ėshtė dėshmia e Perėndisė qė ai dha pėr Birin e tij. 

 

 


8

 

  Ai qė beson nė Birin e Perėndisė ka kėtė dėshmi nė vetvete; ai qė nuk beson te Perėndia, e ka bėrė atė gėnjeshtar, sepse nuk i besoi dėshmisė qė Perėndia dha pėr Birin e tij. 

 

 


9

 

  Dhe dėshmia ėshtė kjo: Perėndia na dha jetėn e pėrjetshme dhe kjo jetė ėshtė nė Birin e tij. 

 

 


10

 

  Ai qė ka Birin, ka jetėn; ai qė nuk ka Birin e Perėndisė, nuk ka jetėn. 

 

 


11

 

  Jua shkrova kėto gjėra juve qė besoni nė emrin e Birit tė Perėndisė, qė tė dini se keni jetėn e pėrjetshme dhe qė tė besoni nė emrin e Birit tė Perėndisė. 

 

 


12

 

  Kjo ėshtė siguria qė kemi pėrpara tij: nėse kėrkojmė diēka sipas vullnetit tė tij, ai na e plotėson: 

 

 


13

 

  Dhe nėse dimė se ai na i plotėson tė gjitha ato qė i kėrkojmė, ne dimė se i kemi ato qė i kėrkuam atij. 

 

 


14

 

  Nė se dikush sheh vėllanė e vet se kryen njė mėkat qė nuk ēon nė vdekje, le t`i lutet Perėndisė, dhe ai do t`i japė jetėn, atyre qė bėjnė mėkat qė nuk ēon nė vdekje. Ka mėkat qė ēon nė vdekje nuk them qė ai tė lutet pėr kėtė. 

 

 


15

 

  Ēdo paudhėsi ėshtė mėkat; por ka mėkat qė nuk ēon nė vdekje. 

 

 


16

 

  Ne dimė se kushdo qė ka lindur nga Perėndia nuk mėkaton; ai qė ka lindur nga Perėndia e ruan veten e tij, dhe i ligu nuk e prek atė. 

 

 


17

 

  Ne dimė se jemi nga Perėndia dhe se gjithė bota dergjet nė ligėsi. 

 

 


18

 

  Por ne dimė se Biri i Perėndisė erdhi dhe na dha tė kuptuarit, qė ne tė njohim atė qė ėshtė i Vėrteti; dhe ne jemi nė tė Vėrtetin, nė Birin e tij Jezu Krisht; ky ėshtė i vėrteti Perėndi dhe jeta e pėrjetshme. 

 

 


19

 

  Djema, ruani veten nga idhujt. 

 

 


20

 

  Plaku; zonjės sė zgjedhur dhe bijve tė saj qė i dua nė tė vėrtetė, dhe jo vetėm unė, por edhe tė gjithė ata qė e kanė njohur tė vėrtetėn, 

 

 


21

 

  pėr shkak tė sė vėrtetės qė qėndron nė ne dhe do tė jetė me ne pėrjetė: 

 

 


2 Gjonit 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: