Albanian Bible

2 Pjetrit 3

1 Gjonit

Return to Index

Chapter 1

1

 

  Atė qė pamė dhe dėgjuam, ne po jua shpallim, qė edhe ju tė keni bashkėsi me ne; dhe bashkėsia jonė ėshtė me Atin dhe me Birin e tij, Jezu Krishtin. 

 

 


2

 

  Dhe po ju shkruajmė kėto gjėra qė gėzimi juaj tė jetė i plotė. 

 

 


3

 

  Dhe ky ėshtė mesazhi qė dėgjuam nga ai dhe po jua shpallim juve: Perėndia ėshtė dritė dhe nė Tė nuk ka kurrfarė errėsirė 

 

 


4

 

  Po tė themi se kemi bashkėsi me Tė, dhe ecim nė errėsirė, ne gėnjejmė dhe nuk e vėmė nė praktik tė vėrtetėn; 

 

 


5

 

  por, po tė ecim nė dritė, sikurse ai ėshtė nė dritė, kemi bashkėsi njeri me tjetrin, dhe gjaku i Jezu Krishtit, Birit tė tij, na pastron nga ēdo mėkat. 

 

 


6

 

  Po tė themi se jemi pa mėkat, gėnjej-mė vetveten dhe e vėrteta nuk ėshtė nė ne. 

 

 


7

 

  Po t`i rrėfejmė mėkatet tona, ai ėshtė besnik dhe i drejtė qė tė na falė mėkatet dhe tė na pastrojė nga ēdo paudhėsi. 

 

 


8

 

  Po tė themi se s`kemi mėkatuar, e bėjmė atė gėnjeshtar dhe fjala e tij nuk ėshtė nė ne. 

 

 


9

 

  Djema tė mi, ju shkruaj kėto gjėra qė tė mos mėkatoni; dhe nė qoftė se ndokush mėkatoi, kemi njė avokat te Ati, Jezu Krishtin tė drejtin. 

 

 


10

 

  Ai ėshtė shlyesi pėr mėkatet tona; dhe jo vetėm pėr tonat, por edhe pėr ata tė tė gjithė botės. 

 

 


1 Gjonit 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: