Albanian Bible

1 Pjetrit 4

1 Pjetrit

Return to Index

Chapter 5

1

 

  dhe jo si zotėronjės mbi ata qė ju janė besuar, por duke u bėrė shembull pėr tufėn. 

 

 


2

 

  Dhe kur tė shfaqet kryebariu, do tė merrni kurorėn e lavdisė qė nuk fishket. 

 

 


3

 

  Gjithashtu ju, tė rinjtė, nėnshtrojuni pleqėve. Po, nėnshtrojuni tė gjithėnjeri tjetrit dhe vishuni me pėrulje, sepse Perėndia i kundėrshton krenarėt, por u jep hir tė pėrulurve. 

 

 


4

 

  Pėruluni, pra, nėn dorėn e fuqishme tė Perėndisė, qė ai t`ju lartėsojė ne kohėn e duhur, 

 

 


5

 

  dhe gjithė merakun tuaj hidheni mbi tė, sepse ai merakoset pėr ju. 

 

 


6

 

  Jini tė pėrmbajtur, rrini zgjuar; sepse kundėrshtari juaj, djalli, sillet rreth e qark si njė luan vrumbullues, duke kėrkuar cilin mund tė pėrpijė. 

 

 


7

 

  Kundėrshtojeni, duke qėndruar tė patundur nė besim, sepse e dini se tė njėjtat vuajtje po i heqin vėllezėrit tuaj tė shpėrndarė nėpėr botė. 

 

 


8

 

  Dhe Perėndia i ēdo hiri, qė ju thirri nė lavdinė e tij tė pėrjetshme nė Krishtin Jezus, mbasi tė keni vuajtur pėr pak kohė, do t`ju bėjė tė pėrsosur ai vetė, do t`ju bėjė tė patundur, do t`ju forcojė dhe do t`ju vėrė themel. 

 

 


9

 

  Atij i qoftė lavdia dhe pushteti pėr shekuj tė shekujve. Amen. 

 

 


10

 

  Ju shkrova shkurt me anė tė Silvanit, qė mė duket njė vėlla besnik, duke ju bėrė thirrje dhe duke ju dėshmuar se hiri i vėrtetė i Perėndisė ėshtė ai nė tė cilin qėndroni. 

 

 


11

 

  Kisha qė ėshtė nė Babiloni, qė ėshtė zgjedhur bashkė me ju, ju pėrshėndet. Edhe Marku, biri im, ju pėrshėndet. 

 

 


12

 

  Pėrshėndetni njeri tjetrin me njė tė puthur dashurie. Paqja mbi ju tė gjithė qė jeni nė Krishtin Jezus Amen. 

 

 


13

 

  Simon Pjetri, shėrbėtor dhe apostull i Jezu Krishtit, atyre qė kanė marrė pėr pjesė njė besim tė ēmueshėm sikurse edhe ne, me anė tė drejtėsisė sė Perėndisė tonė dhe tė Shpėtimtarit Jezu Krisht: 

 

 


14

 

  hiri dhe paqja u shumoftė pėr ju nė njohjen e Perėndisė dhe tė Jezusit, Zotit tonė. 

 

 


2 Pjetrit 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: