Albanian Bible

Jakobit 2

Jakobit

Return to Index

Chapter 3

1

 

  Ja, u vėmė fre nė gojė kuajve, qė tė na binden, dhe ta drejtojmė kėshtu gjithė trupin e tyre. 

 

 


2

 

  Ja, edhe anijet, edhe pse janė shumė tė mėdha dhe shtyhen nga erėra tė forta, drejtohen nga njė timon shumė i vogėl, atje ku do timonieri. 

 

 


3

 

  Kėshtu edhe gjuha ėshtė njė gjymtyrė e vogėl, por mbahet me tė madh. Ja, njė zjarr i vogėl ē`pyll tė madh djeg! 

 

 


4

 

  Edhe gjuha ėshtė njė zjarr, njė botė paudhėsie; ajo ėshtė vendosur midis gjymtyrėve tona, gjuha e fėlliq gjithė trupin, ndez ecjen e natyrės dhe ndizet nga Gehena. 

 

 


5

 

  Sepse ēdo lloj bishash, shpendėsh, zvaranikėsh e kafshėsh tė detit mund tė zbuten dhe janė zbutur nga natyra njerėzore, 

 

 


6

 

  kurse gjuhėn asnjė nga njerėzit s`mund ta zbusė; ėshtė njė e keqe e papėrmbajtshme, plot me helm vdekjeprurės. 

 

 


7

 

  Me atė ne bekojmė Perėndinė dhe Atin, dhe me tė ne mallkojmė njerėzit qė janė bėrė sipas shėmbėllimit tė Perėndisė. 

 

 


8

 

  Nga e njejta gojė del bekimi dhe mallkimi. Vėllezėr tė mi, nuk duhet tė ishte kėshtu. 

 

 


9

 

  Mos vallė burimi nxjerr nga e njejta vrimė ujė tė ėmbėl e tė hidhur? 

 

 


10

 

  A mundet tė prodhojė fiku ullinj, ose hardhia fiq? Kėshtu asnjė burim nuk mund tė japė ujė tė kripur dhe tė ėmbėl. 

 

 


11

 

  Kush ėshtė ndėr ju i urtė dhe i ditur? Le tė tregojė me sjellje tė bukur veprat e tij me zemėrbutėsi tė urtėsisė. 

 

 


12

 

  Por nė qoftė se ne zemrėn tuaj keni smirė tė hidhur dhe grindje, mos u mbani me tė madh dhe mos gėnjeni kundėr sė vėrtetės. 

 

 


13

 

  Kjo nuk ėshtė dituri qė zbret nga lart, por ėshtė tokėsore, shtazore, djallėzore. 

 

 


14

 

  Sepse atje ku ka smirė dhe grindje, atje ka trazirė dhe gjithfarė veprash tė kėqija, 

 

 


15

 

  Kurse dituria qė vjen nga lart, mė sė pari ėshtė e pastėr, pastaj pajtuese, e butė, e bindur, plot mėshirė dhe fryte tė mira, e paanshme dhe jo hipokrite. 

 

 


16

 

  Dhe fryti i drejtėsisė mbillet nė paqe pėr ata qė bėjnė paqen. 

 

 


17

 

  Nga vijnė luftėrat dhe grindjet te ju?. A nuk vijnė, nga pasionet qė luftojnė ndėr gjymtyrėt tuaja? 

 

 


18

 

  Ju lakmoni dhe nuk keni, ju vrisni dhe keni smirė dhe nuk fitoni gjė; ju ziheni dhe luftoni, por nuk keni, sepse nuk kėrkoni. 

 

 


Jakobit 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: