Albanian Bible

Jakobit 1

Jakobit

Return to Index

Chapter 2

1

 

  dhe ju i drejtoni sytė nga ai qė vesh rroben e shkėlqyer dhe i thoni: ``Ti ulu kėtu, nė vendin e mirė``, dhe tė varfėrit i thoni: ``Ti rri atje, nė kėmbė``, ose: ``Ulu kėtu, afėr stolit tė kėmbėve tė mia``, 

 

 


2

 

  a nuk bėtė ju njė dallim nė mes tuaj, duke u bėrė kėshtu gjykatės me mendime tė kėqija? 

 

 


3

 

  Dėgjoni, vėllezėr tė mi shumė tė dashur, a nuk i zgjodhi Perėndia tė varfėrit e botės, qė tė jenė tė pasur nė besim dhe trashėgimtarė tė mbretėrisė qė ua premtoi atyre qė e duan? 

 

 


4

 

  Po ju i shnderuat tė varfėrit! A nuk janė vallė tė pasurit ata qė ju shtypin, dhe nuk janė kėta ata qė ju heqin nėpėr gjykata? 

 

 


5

 

  A nuk janė ata qė blasfemojnė emrin e lavdishėm qė u thirr mbi ju? 

 

 


6

 

  Nė qoftė se ju mė tė vėrtetė e pėrmbushni ligjin mbretėror sipas Shkrimit: ``Duaje tė afėrmin tėnd si vetveten``, bėni mirė; 

 

 


7

 

  por nė qoftė se bėni preferenca personale, ju kryeni mėkat dhe dėnoheni nga ligji si shkelės. 

 

 


8

 

  Sepse kushdo qė e zbaton gjithė ligjin, por e shkel nė njė pikė, ėshtė fajtor nė tė gjitha pikat. 

 

 


9

 

  Sepse ai qė ka thėnė: ``Mos shkel kurorėn``, ka thėnė gjithashtu: ``Mos vraj``. Prandaj nėse ti nuk shkel kurorėn, por vret, ti je shkelės i ligjit. 

 

 


10

 

  Prandaj tė flisni e tė veproni sikurse tė duhej tė gjykoheshit nga ligji i lirisė, 

 

 


11

 

  sepse gjyqi do tė jetė pa mėshirė pėr atė qė nuk ka treguar mėshirė; dhe mėshira triumfon mbi gjykimin. 

 

 


12

 

  Ē`dobi ka, vėllezėr tė mi, nėse dikush thotė se ka besim, por nuk ka vepra? A mund ta shpėtojė atė besimi? 

 

 


13

 

  Dhe nė qoftė se njė vėlla ose njė motėr janė tė zhveshur dhe u mungon ushqimi i pėrditshėm, 

 

 


14

 

  dhe dikush nga ju u thothė atyre: ``Shkoni nė paqe! Ngrohuni dhe ngopuni``, dhe nuk u jepni atyre gjėrat pėr tė cilat kanė nevojė pėr trupin, ē`dobi ka? 

 

 


15

 

  Po kėshtu ėshtė edhe besimi; nė qoftė se s`ka vepra, ėshtė i vdekur nė vetvete. 

 

 


16

 

  Po dikush do tė thotė: ``Ti ke besimin, dhe unė kam veprat``; mė trego besimin tėnd pa veprat e tua dhe unė do tė tė tregoj besimin tim me veprat e mia. 

 

 


17

 

  Ti beson se ka vetėm njė Perėndi. Mirė bėn; edhe demonėt besojnė dhe dridhen. 

 

 


18

 

  Po, a dėshiron tė kuptosh, o njeri i kotė, se besimi pa vepra ėshtė i vdekur? 

 

 


19

 

  Abrahami, ati ynė, a nuk u shfajėsua me anė tė veprave, kur e ofroi birin e vet, Isakun, mbi altar? 

 

 


20

 

  Ti e sheh se besimi vepronte bashkė me veprat e tij, dhe se, nėpėrmjet veprave, besimi u pėrsos. 

 

 


21

 

  Kėshtu u pėrmbush Shkrimi, qė thotė: ``Edhe Abrahami i besoi Perėndisė, dhe kjo iu numėrua pėr drejtėsi``; dhe u quajt miku i Perėndisė. 

 

 


22

 

  Ju shikoni, pra, se njeriu shfajėsohet nga veprat dhe jo vetėm nga besimi. 

 

 


23

 

  Gjithashtu a nuk u shfajėsua edhe Rahabi, lavirja, nga veprat, kur i priti tė dėrguarit dhe i pėrcolli nga njė udhė tjetėr? 

 

 


24

 

  Sepse, sikurse trupi pa frymėn ėshtė i vdekur, ashtu edhe besimi, pa vepra, ėshtė i vdekur. 

 

 


25

 

  Vėllezėr tė mi, mos u bėni shumė mėsues, duke ditur se do tė kemi njė gjykim mė tė ashpėr, 

 

 


26

 

  sepse tė gjithė gabojmė nė shumė gjėra. Nė qoftė se dikush nuk gabon nė tė folur, ėshtė njeri i pėrsosur, dhe ėshtė gjithashtu i aftė t`i vėrė fre gjithė trupit. 

 

 


Jakobit 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: