Albanian Bible

Hebrenjve 13

Jakobit

Return to Index

Chapter 1

1

 

  duke e ditur se sprova e besimit tuaj sjell qėndrueshmėri. 

 

 


2

 

  Dhe qėndrueshmėria tė kryejė nė ju njė vepėr tė pėrsosur, qė ju tė jeni tė pėrsosur dhe tė plotė, pa asnjė tė metė. 

 

 


3

 

  Por nė qoftė se ndonjėrit nga ju i mungon urtia, le tė kėrkojė nga Perėndia, qė u jep tė gjithėve pa kursim, pa qortuar, dhe atij do t`i jepet. 

 

 


4

 

  Por le ta kėrkojė me besim, pa dyshuar, sepse ai qė dyshon i ngjan valės sė detit, tė cilėn e ngre dhe e pėrplas era. 

 

 


5

 

  Dhe ky njeri tė mos pandehė se do tė marrė diēka nga Zoti, 

 

 


6

 

  sepse ėshtė njė njeri me dy mendje, i paqėndrueshėm nė gjithė rrugėt e veta. 

 

 


7

 

  Dhe vėllai mė i poshtmė le tė madhėshtohet nė lartėsimin e tij, 

 

 


8

 

  dhe i pasuri nė uljen e tij, sepse do tė shkojė si lule bari. 

 

 


9

 

  Nė fakt si lindi dielli me tė nxehtit e tij dhe e thau barin, dhe lulja e tij ra dhe bukuria e pamjes sė vet humbi: kėshtu do tė fishket edhe i pasuri nė udhėt e tij. 

 

 


10

 

  Lum njeriu qė ngulmon nė provė, sepse kur del i aprovuar, do tė marrė kurorėn e jetės, tė cilėn Zoti ua premtoi atyre qė e duan. 

 

 


11

 

  Askush kur tundohet tė mos thotė: ``Jam tunduar nga Perėndinė``, sepse Perėndia nuk mund tė tundohet nga e keqja, dhe ai vet nuk tundon asnjeri. 

 

 


12

 

  Por secili tundohet i udhėhequr dhe i mashtruar nga lakminė e vet. 

 

 


13

 

  Pastaj lakmia, pasi mbarset, pjell mėkatin dhe mėkati, si tė kryhet, ngjiz vdekjen. 

 

 


14

 

  Mos u mashtroni, vėllezėrit e mi shumė tė dashur; 

 

 


15

 

  ēdo gjė e mirė qė na jepet dhe ēdo dhuratė e pėrsosur vjen prej sė larti dhe zbret nga Ati i dritave, pranė sė cilit nuk ka ndėrrim dhe as hije ndryshimi. 

 

 


16

 

  Ai na ngjizi me vullnetin e tij me anė tė fjalės tė sė vėrtetės, qė ne tė jemi nė njė farė menyrė fryti i parė i krijesave tė tij. 

 

 


17

 

  Prandaj, vėllezėrit e mi shumė tė dashur, ēdo njeri tė jetė i shpejtė nė tė dėgjuar, i ngadalshėm nė tė folur dhe i ngadalshėm nė zemėrim, 

 

 


18

 

  sepse zemėrimi i njeriut nuk kryen drejtėsinė e Perėndisė. 

 

 


19

 

  Prandaj, hiqni ēdo ndyrėsi dhe mbeturinė ligėsie, pranoni me butėsi fjalėn e mbjellė nė ju, e cila mund tė shpėtojė shpirtrat tuaj. 

 

 


20

 

  Dhe bėhuni bėrės tė fjalės dhe jo vetėm dėgjues, qė gėnjejnė vetveten. 

 

 


21

 

  Sepse nėse dikush ėshtė dėgjues i fjalės dhe jo bėrės, ai i pėrngjan njė njeriu qė e shikon fytyrėn e tij natyrale nė njė pasqyrė; 

 

 


22

 

  ai e shikon veten dhe pastaj ikėn, duke harruar menjėherė si ishte. 

 

 


23

 

  Ndėrsa ai qė do tė shikojė me vemendje ligjin e pėrsosur, i cili ėshtė ligji i lirisė, dhe ngulmon nė tė, duke mos qenė njė dėgjues harraq, por njė bėrės i veprės, ai do tė jetė i lumtur nė veprimtarinė e vet. 

 

 


24

 

  Nė qoftė se ndokush nga ju mendon se ėshtė fetar, edhe nuk i vė fre gjuhės sė vet, sigurisht ai e mashtron zemrėn e vet, feja e kėtij ėshtė e kotė. 

 

 


25

 

  Feja e pastėr dhe pa njollė pėrpara Perėndisė dhe Atit ėshtė kjo: tė vizitosh jetimėt dhe tė vejat nė pikėllimet e tyre dhe ta ruash veten tė pastėr nga bota. 

 

 


26

 

  Vėllezėr tė mi, mos i lidhni preferencat personale me besimin e Zotit tonė Jezu Krisht, Zoti i lavdisė. 

 

 


27

 

  Sepse nė qoftė se nė asamblenė tuaj hyn njė njeri me njė unazė prej ari, me rroba tė shkėlqyera, dhe hyn edhe njė i varfėr me njė rrobė tė fėlliqur, 

 

 


Jakobit 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: