Albanian Bible

Hebrenjve 5

Hebrenjve

Return to Index

Chapter 6

1

 

  nga doktrina pėr pagėzimet, tė vėnies sė duarve, tė ringjalljes tė tė vdekurve dhe tė gjyqit tė pėrjetshėm; 

 

 


2

 

  dhe kėtė do ta bėjmė, nė e lejoftė Perėndia. 

 

 


3

 

  Sepse ata qė janė ndriēuar njė herė, e shijuan dhuntinė qiellore dhe u bėnė pjestarė tė Frymės sė Shenjtė, 

 

 


4

 

  dhe shijuan fjalėn e mirė tė Perėndisė dhe mrrekullitė e jetės sė ardhshme, 

 

 


5

 

  dhe po u rrėzuan, ėshtė e pamundur t`i sjellėsh pėrsėri nė pendim, sepse ata, pėr vete tė tyre, e kryqėzojnė pėrsėri Birin e Perėndisė dhe e poshtėrojnė. 

 

 


6

 

  Sepse toka, qė pi shiun, i cili bie shpesh mbi tė dhe prodhon barėra tė dobishme pėr ata qė e punojnė, merr bekim nga Perėndia; 

 

 


7

 

  kurse, po tė prodhojė ferra e murriza, shahet edhe afėr mallkimit dhe fundi i vet ėshtė pėr t`u djegur. 

 

 


8

 

  Dhe ndonėse flasim kėshtu, ne, o tė dashur, lidhur me ju jemi tė bindur pėr gjėra mė tė mira dhe qė i takojnė shpėtimit; 

 

 


9

 

  sepse Perėndia nuk ėshtė i padrejtė, qė tė harrojė veprėn dhe mundimin tuaj tė dashurisė qė treguat pėr emrin e tij me shėrbesėn qė u bėtė dhe po u bėni shenjtorėve. 

 

 


10

 

  Dhe dėshirojmė qė secili nga ju tė tregojė deri nė fund tė njėjtin zell pėr tė arritur nė sigurimin e plotė tė shpresės, 

 

 


11

 

  qė tė mos bėheni pėrtacė, por t`u pėrngjani atyre qė nėpėrmjet besim dhe durim trashėgojnė premtimet. 

 

 


12

 

  Sepse kur Perėndia i dha premtimin Abrahamit, duke qenė se s`kishte ndonjė mė tė madh qė tė pėrbetohej, bėri be me veten e tij 

 

 


13

 

  duke thėnė: ``Sigurisht do tė tė bekoj dhe do tė tė shumoj fort``. 

 

 


14

 

  Dhe kėshtu Abrahami, duke pritur me durim, fitoi premtimin. 

 

 


15

 

  Sepse njerėzit bėjnė be pėr dikė qė ėshtė mė i madh, dhe nė kėtė mėnyrė betimi pėr ta ėshtė garancia qė i jep fund ēdo mosmarrėveshjeje. 

 

 


16

 

  Kėshtu Perėndia, duke dashur t`u tregojė trashėgimtarėve tė premtimit nė mėnyrė mė tė qartė palėkundshmėrinė e vendimit tė tij vuri ndėrmjetės betimin, 

 

 


17

 

  qė me anė tė dy gjėrave tė pandryshueshme, nė tė cilat ėshtė e pamundur tė Perėndia tė gėnjejė, tė kemi trimėrim tė madh ne, qė kemi kėrkuar strehė duke u kapur nga shpresa qė na u vu pėrpara. 

 

 


18

 

  Kjo shpresė qė ne kemi ėshtė si njė spirancė e sigurt dhe e patundur, dhe qė hyn deri nė brendėsinė e velit, 

 

 


19

 

  ku ka hyrė Krishti, si pararendės pėr ne, pasi u bė kryeprift nė amshim sipas rendit tė Melkisedekut. 

 

 


20

 

  Sepse ky Melkisedeku, mbret i Salemit dhe prift i Shumė tė Lartit Perėndi, i doli pėrpara Abrahamit, kur po kthehej nga disfata e mbretėrve dhe e bekoi; 

 

 


Hebrenjve 7

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: