Albanian Bible

Hebrenjve 4

Hebrenjve

Return to Index

Chapter 5

1

 

  kėshtu ai mund tė ketė dhembshuri pėr ata qė janė tė paditur dhe tė gėnjyer, sepse edhe ai ėshtė i veshur me dobėsi, 

 

 


2

 

  dhe pėr kėtė arsye ėshtė i detyruar tė ofrojė flijime pėr fajet, si pėr popullin ashtu edhe pėr veten e tij. 

 

 


3

 

  Dhe askush nuk e merr kėtė nder prej vetes sė tij, po ai qė thirret nga Perėndia, sikurse Aaroni. 

 

 


4

 

  Kėshtu edhe Krishti nuk e pėrvetėsoi ai vetė lavdinė qė tė bėhet kryeprift, por ia dha Ai qė i tha: ``Ti je im Bir, sot ti mė linde``, 

 

 


5

 

  dhe ashtu si thuhet diku gjetiu: ``Ti je prift pėrjetė, sipas rendit tė Melkisedekut``. 

 

 


6

 

  I cili, nė ditėt e mishit tė tij, me klithma tė larta dhe me lot, i ofroi lutje dhe urata atij qė mund ta shpėtonte nga vdekja, dhe u dėgjua pėr shkak tė frikės sė tij nga Perėndia. 

 

 


7

 

  Edhe pse ishte Bir, mėsoi tė jetė i bindur nga ato qė pėsoi, 

 

 


8

 

  dhe, si u bė i pėrkryer, u bė vepronjėsi i shpėtimit tė amshuar pėr tė gjithė ata qė qė i binden, 

 

 


9

 

  duke qenė i shpallur kryeprift nga Perėndiaa sipas rendit tė Melkisedekut, 

 

 


10

 

  pėr tė cilin kemi shumė gjėra pėr tė thėnė, por tė vėshtira pėr t`u shpjeguar, sepse ju jeni rėnduar nga veshėt pėr tė dėgjuar. 

 

 


11

 

  Sepse, ndonėse tashmė duhet tė ishit mėsues, keni pėrsėri nevojė qė t`ju mėsojnė njohuritė e para tė orakujve tė Perėndisė, dhe keni nevojė pėr qumėsht, dhe jo pėr ushqime tė forta. 

 

 


12

 

  Sepse kushdo qė ushqehet me qumėsht nuk ka pėrvojėn e fjalės sė drejtėsisė, sepse ėshtė foshnjė; 

 

 


13

 

  kurse ushqimi i fortė ėshtė pėr tė rriturit, tė cilėt, nga pėrvoja, i kanė tė zhvilluara vetitė pėr tė dalluar tė mirėn dhe tė keqen. 

 

 


14

 

  Prandaj, duke e lėnė fjalėn e fillimit tė Krishtit, le tė synojmė pėrkryerjen, pa hedhur pėrsėri themel pendimi nga vepra tė vdekura dhe nga besimi te Perėndia, 

 

 


Hebrenjve 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: