Albanian Bible

Hebrenjve 3

Hebrenjve

Return to Index

Chapter 4

1

 

  Nė fakt neve si edhe atyre u ishte shpallur lajmi i mirė, por fjala e predikimit nuk u dha dobi fare, sepse nuk qe e bashkuar me besimin tek ata qė e dėgjuan. 

 

 


2

 

  Sepse ne qė besuam hyjmė nė prehje, siē tha ai: ``Kėshtu u pėrbetova nė mėrinė time: nuk do tė hyjnė nė prehjen time``, ndonėse veprat e tij u mbaruan qė kur se u krijua bota. 

 

 


3

 

  Sepse diku ai ka thėnė kėshtu pėr tė shtatėn ditė: ``Dhe Perėndia u preh tė shtatėn ditė nga tė gjitha veprat e tij``; 

 

 


4

 

  dhe po aty: ``Nuk do tė hyjnė nė prehjen time``. 

 

 


5

 

  Mbasi, pra, mbetet qė disa tė hyjnė nė tė, ndėrsa ata qė u ungjillzuan mė pėrpara nuk hyjnė pėr shkak tė mosbesimit tė tyre, 

 

 


6

 

  ai cakton pėrsėri njė ditė: "Sot", duke thėnė, mbas kaq kohe, me gojėn e Davidit: ``Sot, nė qoftė se e dėgjoni zėrin e tij, mos u bėni zemėrgur``. 

 

 


7

 

  Sepse, nė qoftė se Jozueu do t`u kishte dhėnė prehje, Perėndia nuk do tė kishte folur pėr njė ditė tjetėr. 

 

 


8

 

  Mbetet, pra, njė pushim i sė shtunės pėr popullin e Perėndisė. 

 

 


9

 

  Sepse kush ka hyrė nė prehjen e tij, ka bėrė pushim edhe ai nga veprat e veta, ashtu si Perėndia nga tė tijat. 

 

 


10

 

  Le tė pėrpiqemi, pra, tė hyjmė nė atė prehje, qė askush tė mos bjerė nė atė shėmbull tė mosbindjes. 

 

 


11

 

  Sepse fjala e Perėndisė ėshtė e gjallė dhe vepruese, mė e mprehtė se ēdo shpatė me dy tehe dhe depėrton deri nė ndarjen e shpirtit dhe tė frymės, tė nyjeve dhe tė palcave, dhe ėshtė nė gjendje tė gjykojė mendimet dhe dėshirat e zemrės. 

 

 


12

 

  Dhe nuk ka asnjė krijesė qė tė jetė e fshehur para tij, por tė gjitha janė lakuriq dhe tė zbuluara para syve tė Atij, tė cilit ne do t`i japim llogari. 

 

 


13

 

  Duke pasur, pra, njė kryeprift tė madh qė ka pėrshkuar qiejt, Jezusin, Birin e Perėndisė, le tė mbajmė fort rrėfimin tonė tė besimit. 

 

 


14

 

  Sepse ne nuk kemi kryeprift qė nuk mund t`i vijė keq pėr dobėsitė tona, po njė qė u tundua nė tė gjitha ashtu si ne, por pa mėkatuar. 

 

 


15

 

  Le t`i afrohemi, pra, me guxim fronit tė hirit, qė tė marrim mėshirė e tė gjejmė hir, pėr tė pasur ndihmė nė kohė nevoje. 

 

 


16

 

  Sepse ēdo kryeprift, qė merret prej njerėzve, vihet kryeprift mbi njerėzit pėr gjėrat qė kanė tė bėjnė me Perėndinė, pėr tė ofruar dhurata dhe flijime pėr mėkatet; 

 

 


Hebrenjve 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: