Albanian Bible

Hebrenjve 2

Hebrenjve

Return to Index

Chapter 3

1

 

  i cili ėshtė besnik ndaj atij qė e bėri, ashtu si qe edhe Moisiu nė tėrė shtėpinė e tij. 

 

 


2

 

  Sepse Jezusi ėshtė i denjė pėr mė shumė lavdi se Moisiu, meqenėse ai qė ndėrton shtėpinė ka mė shumė nder se shtėpia. 

 

 


3

 

  sepse ēdo shtėpi ndėrtohet prej dikujt, por ai qė ka ndėrtuar gjithēka ėshtė Perėndia. 

 

 


4

 

  Dhe Moisiu qe me tė vėrtetė besnik nė shtėpinė e Perėndisė si shėrbėtor, pėr tė dėshmuar pėr tė gjitha gjėrat qė duheshin thėnė, 

 

 


5

 

  por Krishti, si bir, ėshtė mbi shtėpinė e tij dhe shtėpia e vet jemi ne, nė qoftė se e mbajmė deri nė fund guximin dhe mburrjen e shpresės. 

 

 


6

 

  Prandaj, sikurse thotė Fryma e Shenjtė: ``Sot, nė qoftė se e dėgjoni zėrin e tij, 

 

 


7

 

  mos i ngurtėsoni zemrat tuaja si nė provokim, nė ditėn e tundimit nė shkretėtirė, 

 

 


8

 

  ku etėrit tuaj mė tunduan duke mė vėnė nė sprovė, ndonėse i kishin parė veprat e mia dyzet vjet. 

 

 


9

 

  Prandaj u indinjova me atė brez dhe thashė: Gabojnė gjithnjė me zemėr dhe nuk i njohėn udhėt e mia; 

 

 


10

 

  kėshtu u betova nė mėrinė time: Nuk do tė hyjnė nė prehjen time``. 

 

 


11

 

  Kini kujdes, vėllezėr, se mos ndonjė nga ju ka zemėr tė ligė, mosbesimi, qė tė largohet nga Perėndia i gjallė, 

 

 


12

 

  por nxitni njeri tjetrin ēdo ditė, derisa thuhet: "Sot", qė tė mos ngurtėsohet ndonjė nga ju prej mashtrimit tė mėkatit. 

 

 


13

 

  Sepse ne jemi bėrė pjestarė tė Krishtit, nė qoftė se do ta ruajmė tė palėkundur deri nė fund fillimin e besimit, 

 

 


14

 

  kur thuhet: ``Sot, nė qoftė se e dėgjoni zėrin e tij, mos jini zemėrgur si nė ditėn e kryengritjes``. 

 

 


15

 

  Kush janė ata qė, mbasi e dėgjuan, e provokuan? A thua jo tė gjithė ata qė dolėn nga Egjipti me anė tė Moisiut? 

 

 


16

 

  Dhe kush qenė ata me tė cilėt u zemėrua pėr dyzet vjet? A s`qenė vallė ata qė mėkatuan, kufomat e tė cilėve ranė nėpėr shkretėtirė? 

 

 


17

 

  Dhe pėr cilėt bėri be se nuk do tė hynin nė prehjen e tij, veē se pėr ata qė qenė tė pabindur? 

 

 


18

 

  Ne shohim se ata nuk mundėn tė hyjnė pėr shkak tė mosbesimit. 

 

 


19

 

  Prandaj, pėrderisa mbetet akoma njė premtim pėr tė hyrė nė prehjen e tij, le tė kemi frikė se mos ndonjė nga ju tė mbetet jashtė. 

 

 


Hebrenjve 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: