Albanian Bible

Hebrenjve 1

Hebrenjve

Return to Index

Chapter 2

1

 

  Sepse, nė qoftė se fjala qė u fol nga engjėjt ėshtė e patundur dhe ēdo shkelje e mosbindje mori njė shpagim tė drejtė, 

 

 


2

 

  si do tė shpėtojmė ne, nėqoftėse e lėmė pas dore njė shpėtim kaq tė madh? Ky shpėtim, si u shpall nė fillim prej Perėndisė, u vėrtetua ndėr ne nga ata qė e dėgjuan, 

 

 


3

 

  ndėrsa Perėndia dėshmonte pėr tė me anė shenjash e mrekullish, me vepra tė ndryshme tė fuqishme dhe me dhurata tė Shpirtit tė Shenjtė, sipas vullnetit tė tij. 

 

 


4

 

  Sepse Perėndia nuk e vuri nėn pushtet tė engjėjve botėn qė ka pėr tė ardhur, pėr tė cilin po flasim, 

 

 


5

 

  por dikush dėshmoi diku duke thėnė: ``Ē`ėshtė njeriu, qė tė bie ndėrmend pėr tė? Ose i biri i njeriut qė tė kujdesesh pėr tė? 

 

 


6

 

  Ti e bėre pėr pak kohė mė tė vogėl nga engjėjt, ti e kurorėzove me lavdi dhe me nder dhe e vure pėrmbi veprat e duarve tė tua; 

 

 


7

 

  Ti i vure tė gjitha nėn kėmbėt e tij``. Sepse, mbasi i vuri tė gjitha nėn pushtetin e tij, nuk la asgjė pa iu nėnshtruar. Por tani nuk shohim ende qė tė gjitha janė nėn pushtetin e tij, 

 

 


8

 

  por shohim Jezusin tė kurorėzuar me lavdi dhe me nder pėr vdekjen qė pėsoi; ai u bė pėr pak kohė mė i vogėl se engjėjt, qė me hirin e Perėndisė tė provonte vdekjen pėr tė gjithė njerėzit. 

 

 


9

 

  Sepse i duhej atij, pėr tė cilin dhe nėpėrmjet tė cilit janė tė gjitha, duke ēuar shumė bij nė lavdi, ta bėnte tė pėrsosur me anė tė vuajtjeve realizuesin e shpėtimit tė tyre. 

 

 


10

 

  Sepse ai qė shenjtėron dhe ata qė shenjtėrohen janė tė gjithė prej njė; prandaj as nuk turpėrohet t`i quajė vėllezėr, 

 

 


11

 

  duke thėnė: ``Vėllezėrve tė mi do t`ua shpall emrin tėnd, do tė tė lavdėroj nė mes tė kishės``. 

 

 


12

 

  Edhe mė: ``Do tė shpresoj nė tė``. Dhe pėrsėri: ``Ja unė, dhe fėmijėt qė m`i dha Perėndia``. 

 

 


13

 

  Sepse, duke qenė se bijtė kanė marrė pjesė prej mishi dhe gjaku, po ashtu edhe ai u bė pjestar nė po ato gjėra, qė tė shkatėrronte, me anė tė vdekjes, atė qė ka pushtetin e vdekjes, domethėnė djallin, 

 

 


14

 

  edhe tė ēlironte tė gjithė ata qė nga frika e vdekjes i ishin nėnshtruar robėrisė pėr tėrė jetėn. 

 

 


15

 

  Sepse ai nuk kujdeset pėr engjėjt, por ndihmon pasardhjen e Abrahamit. 

 

 


16

 

  Prandaj ai duhej t`u ngjante nė ēdo gjė vėllezėrve, qė tė mund tė ishte i mėshirshėm e kryeprift besnik nė ato qė i pėrkasin Perėndisė, pėr pėr t`u bėrė pajtim pėr mėkatet e popullit. 

 

 


17

 

  sepse, duke qenė se ai vetė hoqi kur u tundua, mund t`u vijė nė ndihmė atyre qė tundohen. 

 

 


18

 

  Prandaj, o vėllezėr tė shenjtė, pjestarė tė thirrjes qiellore, vėshtroni apostullin dhe kryepriftin e rrėfimit tė besimit tonė, Jezu Krishtin, 

 

 


Hebrenjve 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: