Albanian Bible

Filemonit 1

Hebrenjve

Return to Index

Chapter 1

1

 

  sė fundi, kėto ditė na ka folur me anė tė Birit, tė cilin e bėri trashėgimtar tė tė gjitha gjėrave, me anė tė tė cilit e krijoi dhe gjithėsinė. 

 

 


2

 

  Ai, duke qenė shkėlqimi i lavdisė sė tij dhe vula e qenies sė tij dhe duke i mbajtur tė gjitha me fjalėn e fuqisė sė tij, mbasi e bėri vetė pastrimin nga mėkatet tona, u ul nė tė djathtėn e Madhėrisė nė vendet e larta, 

 

 


3

 

  edhe u bė aq mė i lartė nga engjėjt, sa mė tė madhėrueshėm se ata ėshtė emri qė ai e trashėgoi. 

 

 


4

 

  Sepse cilit nga engjėjt i tha ndonjė herė: ``Ti je Biri im, sot mė je lindur``? Edhe pėrsėri: ``Unė do t`i jem Atė, dhe ai do tė mė jetė Bir``? 

 

 


5

 

  Dhe akoma, kur ta shtjerė tė Parėlindurin nė botė, thotė: ``Le ta adhurojnė tė gjithė engjėjt e Perėndisė``. 

 

 


6

 

  Kurse pėr engjėjt thotė: ``Engjėjt e vet ai i bėn erėra, dhe shėrbenjėsit e tij flakė zjarri``; 

 

 


7

 

  ndėrsa pėr tė Birin thotė: ``Froni yt, o Perėndi ėshtė nė shekuj tė shekujve; skeptri i mbretėrisė sate ėshtė skeptėr drejtėsie. 

 

 


8

 

  E ke dashur drejtėsinė dhe e ke urryer paudhėsinė; prandaj Perėndia, Perėndia yt, tė vajosi me vaj gėzimi pėrmbi shokėt e tu``. 

 

 


9

 

  Edhe: ``Ti, o Perėndi, nė krye themelove tokėn dhe qiejt janė vepėr e duarve tė tu. 

 

 


10

 

  Ata do tė prishen, por ti mbetesh; edhe tė gjithė do tė vjetrohen si rrobė, 

 

 


11

 

  dhe ti do t`i mbėshtjellėsh si njė mantel edhe do tė ndėrrohen; por ti je po ai, dhe vitet e tua nuk do tė shteren kurrė``. 

 

 


12

 

  Dhe cilit nga engjėjt i tha ndonjė herė: ``Rri nė tė djathtėn time, gjersa t`i vė armiqtė e tu shtroje tė kėmbėve tė tua``? 

 

 


13

 

  A nuk janė ata tė gjithė frymėra shėrbenjės, qė dėrgohen pėr tė shėrbyer pėr tė mirėn e atyre qė kanė pėr tė trashėguar shpėtimin? 

 

 


14

 

  Prandaj ne duhet t`u pėrmbahemi mė shumė atyre qė dėgjuam, se mos shkasim ndonjė herė nga ruga. 

 

 


Hebrenjve 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: