Albanian Bible

2 Timoteut 4

Titi

Return to Index

Chapter 1

1

 

  nė shpresėn e jetės sė pėrjetshme, tė cilėn Perėndia, qė nuk gėnjen, e premtoi para tė gjitha kohėrave, 

 

 


2

 

  dhe qė nė kohė tė caktuara e shfaqi fjalėn e tij me anė tė predikimit qė m`u besua me urdhėr tė Perėndisė, Shpėtimtarit tonė, 

 

 


3

 

  Titit, birit tė vėrtetė nė besimin e pėrbashkėt: hir, mėshirė dhe paqe prej Perėndisė, Atit, dhe prej Zotit Jezu Krisht, Shpėtimtarit tonė. 

 

 


4

 

  Pėr kėtė arsye tė lashė nė Kretė, qė ti tė ndreqėsh mirė ēėshtjet qė janė pėr t`u bėrė dhe qė, nė ēdo qytet, tė caktosh pleq, ashtu siē tė porosita; 

 

 


5

 

  secili prej tyre tė jetė i paqortueshėm, bashkėshort i njė gruaje tė vetme, tė ketė fėmijė besimtarė, qė tė mos pėrfliten pėr jetė tė shthurur dhe pėr pandėgjesė. 

 

 


6

 

  Sepse peshkopi, si administrues i shtėpisė sė Perėndisė duhet tė jetė i paqortueshėm, jo arrogant, jo zemėrak, jo i dhėnė pas verės, jo i dhunshėm, jo njeri qė lakmon fitim tė turpshėm, 

 

 


7

 

  por mikpritės, mirėdashės, i urtė, i drejtė, i shenjtė, i pėrmbajtur, 

 

 


8

 

  qė mban fort fjalėn besnike siē i ėshtė mėsuar, qė tė jetė nė gjėndje me doktrinėn e shėndoshė tė kėshillojė dhe bindė ata qė kundėrshtojnė. 

 

 


9

 

  Sepse ka, veēanėrisht ndėrmjet atyre qė janė nga rrethprerja, shumė tė pabindur, llafazanė dhe mashtrues, tė cilėve u duhet mbyllur goja; 

 

 


10

 

  kėta ngatėrrojnė familje tė tėra, duke mėsuar ato qė s`duhet, pėr fitim tė ndyrė. 

 

 


11

 

  Njė prej tyre, pikėrisht njė profet i tyre, tha: "Kretasit janė gjithnjė gėnjeshtarė, egėrsira tė kėqija, barkpėrtacė!" 

 

 


12

 

  Kjo dėshmi ėshtė e vėrtetė; prandaj qortoji me ashpėrsi, qė tė shėndoshen nė besim, 

 

 


13

 

  pa u vėnė vesh pėrrallave tė Judenjve dhe urdhėrimeve tė njerėzve qė largohen nga e vėrteta. 

 

 


14

 

  Gjithēka ėshtė e pastėr pėr ata qė janė tė pastėr, por asgjė nuk ėshtė e pastėr pėr tė ndoturit dhe pėr ata qė nuk besojnė; madje edhe mendja, edhe ndėrgjegja e tyre janė tė ndotura. 

 

 


15

 

  Ata pohojnė se njohin Perėndinė, po me vepra e mohojnė, sepse janė tė neveritshėm, tė pabindur dhe tė pazotė pėr ēfarėdo vepre tė mirė. 

 

 


16

 

  Por ti shpall ato qė pėrkojnė me doktrinėn e shėndoshė: 

 

 


Titi 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: