Albanian Bible

2 Timoteut 2

2 Timoteut

Return to Index

Chapter 3

1

 

  sepse njerėzit do tė jenė egoistė, lakmues parash, mburravecė, krenarė, blasfemues, tė pabindur ndaj prindėrve, mosmirėnjohės, tė paudhė, 

 

 


2

 

  tė padhembshur, tė papajtueshėm, shpifės, tė papėrmbajtur, mizorė, qė s`e duan tė mirėn, 

 

 


3

 

  tradhtarė, kokėshkretė, fodullė, dėfrimdashės mė fort se perėndidashės, 

 

 


4

 

  tė perėndishėm nė dukje, por mohues tė fuqisė sė saj; edhe nga kėta largohu. 

 

 


5

 

  Sepse prej kėtyre janė ata qė futen nėpėr shtėpi dhe i bėjnė pėr vete femrat e ngarkuara me mėkate, tė sunduara nga pasione tė ndryshme, 

 

 


6

 

  tė cilat mėsojnė gjithnjė dhe kurrė nuk mund tė arrijnė nė njohjen e plotė tė sė vėrtetės. 

 

 


7

 

  Dhe sikurse Janesi dhe Jambresi i kundėrshtuan Moisiut, po kėshtu edhe kėta i kundėrvihen sė vėrtetės; janė njerėz mendjeprishur, tė neveritshėm nė ēėshtjen e besimit. 

 

 


8

 

  Por kėta nuk do tė shkojnė shumė pėrpara, sepse marrėzia e tyre do tė dalė nė shesh pėr tė gjithė, ashtu sikurse u ngjau edhe atyre. 

 

 


9

 

  Dhe ti ndoqe nga afėr mėsimin tim, sjelljen, kėshillat, besimin, durimin, dashurinė, ngulmin, 

 

 


10

 

  pėrndjekjet, vuajtjet qė mė ndodhėn nė Antioki, nė Ikonio, dhe nė Listra; ti e di ēfarė pėrndjekjesh hoqa, por Perėndia mė shpėtoi nga tė gjitha. 

 

 


11

 

  Tė gjithė ata qė duan tė rrojnė me perėndishmėri nė Krishtin Jezus do tė pėrndiqen, 

 

 


12

 

  por njerėzit e kėqij dhe mashtrues do tė shkojnė keq e mė keq, duke gėnjyer dhe duke u gėnjyer vetė. 

 

 


13

 

  Por ti qėndro nė ato qė mėsove dhe u binde plotėsisht, duke e ditur prej kujt i mėsove, 

 

 


14

 

  dhe se qė nga fėmijėria i njeh Shkrimet e shenjta, tė cilat mund tė tė bėjnė tė ditur pėr shpėtimin me anė tė besimit qė ėshtė nė Krishtin Jezus. 

 

 


15

 

  I gjithė Shkrimi ėshtė i frymėzuar nga Perėndia dhe i dobishėm pėr mėsim, bindje, ndreqje dhe pėr edukim me drejtėsi, 

 

 


16

 

  qė njeriu i Perėndisė tė jetė i pėrkryer, tėrėsisht i pajisur pėr ēdo vepėr tė mirė. 

 

 


17

 

  Po tė pėrbej, pra, pėrpara Perėndisė dhe Zotit Jezu Krisht, qė ka pėr tė gjykuar tė gjallė e tė vdekur, nė dukjen e tij dhe nė mbretėrinė e tij: 

 

 


2 Timoteut 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: