Albanian Bible

2 Timoteut 1

2 Timoteut

Return to Index

Chapter 2

1

 

  dhe ato qė dėgjove nga unė pėrpara shumė dėshmitarėve, jepua njerėzve besnikė, qė do tė jenė tė aftė tė mėsojnė edhe tė tjerė. 

 

 


2

 

  Ti, pra, duro pjesėn tėnde tė vuajtjeve, si njė ushtar i mirė i Jezu Krishtit. 

 

 


3

 

  Sepse asnjė nga ata qė shkojnė ushtarė nuk ngatėrrohet me punėrat e jetės, qė t`i pėlqejė atij qė e mori ushtar. 

 

 


4

 

  Po ashtu, nėse dikush merr pjesė nė gara, nuk kurorėzohet po tė mos ketė luftuar sipas rregullave. 

 

 


5

 

  Bujku qė mundohet duhet ta marrė i pari pjesėn e fryteve. 

 

 


6

 

  Mendo pėr ato qė tė them, sepse Zoti do tė tė japė mend pėr tė gjitha. 

 

 


7

 

  Kujto qė Jezu Krishti, nga fisi i Davidit, u ngjall sė vdekuri sipas ungjillit tim, 

 

 


8

 

  pėr tė cilin unė po vuaj deri edhe nė pranga posi keqbėrės; por fjala e Perėndisė nuk lidhet nė pranga. 

 

 


9

 

  Prandaj unė i duroj tė gjitha pėr shkak tė tė zgjedhurve, qė ata tė kenė shpėtimin qė ėshtė nė Krishtin Jezus, bashkė me lavdi tė pėrjetshme. 

 

 


10

 

  Kjo fjalė ėshtė e vėrtetė, sepse, nėse ne vdiqėm me tė, me tė edhe do tė rrojmė; 

 

 


11

 

  nė qoftė se vuajmė, do tė mbretėrojmė bashkė me tė; po ta mohojmė, edhe ai do tė na mohojė. 

 

 


12

 

  Nėse jemi tė pabesė, ai mbetet besnik, sepse ai nuk mund tė mohojė vetveten. 

 

 


13

 

  Ua kujto atyre kėto gjėra, duke u pėrbetuar pėrpara Zotit tė mos hahen kot me fjalė pa asnjė dobi, nė dėm tė atyre qė dėgjojnė. 

 

 


14

 

  Mundohu tė dalėsh pėrpara Perėndisė si i sprovuar, si punėtor qė nuk ka pse tė turpėrohet, qė thotė drejt fjalėn e sė vėrtetės. 

 

 


15

 

  Shmangu nga fjalėt e kota dhe profane, sepse do tė ēojnė nė pabesi, 

 

 


16

 

  dhe fjala e tyre do tė brejė si njė gangrenė; ndėr kėta janė Himeneu dhe Fileti, 

 

 


17

 

  tė cilėt dolėn jashtė rrugės sė tė vėrtetės, duke thėnė se ringjallja ka ngjarė dhe pėrmbysin besimin e disave. 

 

 


18

 

  Megjithatė themeli i fortė i Perėndisė qėndron i patundur, dhe ka kėtė vulė: "Zoti i njeh tė vetėt", dhe: "Le t`i largohet paudhėsisė kushdo qė pėrmend emrin e Krishtit". 

 

 


19

 

  Nė njė shtėpi tė madhe nuk ka vetėm enė prej ari dhe argjendi, por edhe prej druri dhe balte; disa pėr tė nderuar; tė tjerat pėr tė mos nderuar. 

 

 


20

 

  Pra, nė qoftė se dikush pastrohet nga kėto gjėra, do tė jetė njė enė nderi, e shenjtėruar dhe e dobishme pėr tė zotin, e pėrgatitur pėr ēdo vepėr tė mirė. 

 

 


21

 

  Largohu nga pasionet rinore dhe bjeru pas drejtėsisė, besimit, dashurisė dhe paqes bashkė me ata qė e thėrresin nė ndihmė Zotin me zemėr tė pastėr. 

 

 


22

 

  Shmang gjithashtu diskutimet e marra dhe pa mend, duke ditur se shkaktojnė grindje. 

 

 


23

 

  Sepse shėrbėtori i Zotit nuk duhet tė zihet, por tė jetė i butė me tė gjithė, i aftė pėr tė mėsuar njerėzit dhe i durueshėm, 

 

 


24

 

  duke i mėsuar me butėsi kundėrshtarėt, me shpresė se Perėndia ua jep atyre tė pendohen, qė arrijnė tė njohin tė vėrtetėn, 

 

 


25

 

  dhe tė vijnė nė vete, duke shpėtuar nga laku i djallit, qė i ka zėnė robėr tė vullnetit tė tij. 

 

 


26

 

  Dhe dije kėtė: nė ditėt e fundit do tė vijnė kohė tė vėshtira, 

 

 


2 Timoteut 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: