Albanian Bible

1 Timoteut 2

1 Timoteut

Return to Index

Chapter 3

1

 

  Duhet, pra, qė peshkopi tė jetė i patėmetė, burrė i njė gruaje tė vetme, tė jetė i pėrmbajtur, i arsyeshėm, i matur, mikpritės, i zoti tė mėsojė tė tjerėt, 

 

 


2

 

  tė mos jepet pas verės, tė mos jetė i dhunshėm, tė mos jetė koprac, por i butė, jo grindavec, tė mos lakmojė paranė; 

 

 


3

 

  njeri qė e qeveris mirė familjen e vet dhe i ka fėmijėt tė bindur me ēdo lloj mirėsjellje; 

 

 


4

 

  (sepse nė qoftė se dikush nuk di tė qeverisė familjen e vet, si do tė kujdeset pėr kishėn e Perėndisė?). 

 

 


5

 

  Tė mos jetė i posakthyer nė besim, qė tė mos i rritet mendja dhe tė bjerė nė gabimet e djallit. 

 

 


6

 

  Madje duhet qė ai tė ketė dėshmim tė mirė edhe ndėr tė jashtmit, qė tė mos shahet dhe tė bjerė nė lakun e djallit. 

 

 


7

 

  Gjithashtu dhjakėt duhet tė jenė dinjitozė, jo me dy faqe nė fjalė, tė mos jepen pas verės sė tepėrt, tė mos lakmojnė fitime tė paligjshme, 

 

 


8

 

  dhe ta ruajnė misterin e besimit me ndėrgjegje tė pastėr. 

 

 


9

 

  Edhe kėta le tė vihen mė parė nė provė, pastaj ta kryejnė shėrbesėn e tyre po tė jenė tė patėmetė. 

 

 


10

 

  Edhe bashkėshortet e tyre tė kenė dinjitet, jo shpifarake, por tė pėrmbajtura dhe besnike nė gjithēka. 

 

 


11

 

  Dhjakėt tė jenė bashkėshortė tė njė gruaje tė vetme, t`i drejtojnė mirė fėmijėt dhe familjet e veta. 

 

 


12

 

  Sepse ata qė e kanė kryer mirė shėrbesėn, fitojnė reputacion tė mirė dhe siguri tė madhe nė besimin nė Jezu Krishtin. 

 

 


13

 

  Po t`i shkruaj kėto gjėra duke shpresuar qė tė vij sė shpejti te ti, 

 

 


14

 

  por, po u vonova, tė dish se si duhet tė sillesh nė shtėpinė e Perėndisė, qė ėshtė kisha e Perėndisė sė gjallė, shtylla dhe mbėshtetja e sė vėrtetės. 

 

 


15

 

  Dhe s`ka asnjė dyshim se misteri i mėshirės ėshtė i madh: Perėndia u shfaq nė mish, u shfajėsua nė Frymė, u duk ndėr engjėj, u predikua ndėr johebrenj, u besua nė botė, u ngrit nė lavdi. 

 

 


16

 

  Dhe Fryma e thotė shkoqur se nė kohėt e fundit disa do ta mohojnė besimin, duke u vėnė veshin frymėve gėnjeshtare dhe doktrinave tė demonėve, 

 

 


1 Timoteut 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: