Albanian Bible

2 Thesalonikasve 2

2 Thesalonikasve

Return to Index

Chapter 3

1

 

  dhe derisa tė shpėtojmė nga njerėzit e ēoroditur dhe tė kėqij, sepse jo tė gjithė kanė besim. 

 

 


2

 

  Por Zoti ėshtė besnik, dhe ai do t`ju forcojė dhe do t`ju ruajė nga i ligu. 

 

 


3

 

  Dhe ne kemi besim pėr ju te Zoti, se gjėrat qė ju porositėm po i bėni dhe do t`i bėni. 

 

 


4

 

  Edhe Zoti i drejtoftė zemrat tuaja te dashuria e Perėndisė dhe te qėndrueshmėria e Krishtit. 

 

 


5

 

  Dhe ju porositim, o vėllezėr, nė emėr tė Zotit tonė Jezu Krisht, qė tė largoheni nga ēdo vėlla qė ecėn i ērregullt dhe jo sipas porosisė qė keni marrė prej nesh. 

 

 


6

 

  Sepse ju e dini vetė se si duhet tė na shėmbėlleni, sepse ne nuk u sollėm nė mėnyrė tė ērregullt midis jush, 

 

 


7

 

  dhe nuk kemi ngrėnė falas bukėn e ndonjėrit, por punuam me mundim e cfilitje ditė e natė, qė tė mos i bėheshim barrė asnjėrit prej jush. 

 

 


8

 

  Jo se ne nuk e kemi kėtė tė drejtė, po pėr t`ju dhėnė ne vetė njė shėmbull qė ju tė na imitonit. 

 

 


9

 

  Nė fakt, edhe kur ishim nė mes tuaj, ju porosisnim kėtė: se po qe se ndonjė nuk do tė punojė, as tė mos hajė. 

 

 


10

 

  Nė fakt dėgjojmė se disa prej jush qė ecin nė mėnyrė tė ērregullt, nuk bėjnė asgjė dhe merren me gjėra tė kota. 

 

 


11

 

  Kėta i porosisim dhe i bėjmė thirrje nė Zotin tonė Jezu Krisht, qė tė hanė bukėn e tyre duke punuar shtruar. 

 

 


12

 

  Dhe sa pėr ju, o vėllezėr, mos u lodhni sė bėri tė mirėn. 

 

 


13

 

  Dhe nėqoftėse dikush nuk i bindet fjalės sonė nė kėtė letėr, shėnojeni atė dhe mos u shoqėroni me tė, qė ai tė turpėrohet. 

 

 


14

 

  Por mos e mbani atė si njė armik, po kėshillojeni si vėlla. 

 

 


15

 

  Dhe vetė Zoti i paqes ju dhėntė vazhdimisht paqe nė ēdo mėnyrė. Zoti qoftė me ju tė gjithė. 

 

 


16

 

  Tė falat me shėndet janė nga dora ime, nga mua, Pali; dhe kjo ėshtė njė shenjė nė ēdo letėr prej meje; unė shkruaj kėshtu. 

 

 


17

 

  Hiri i Zotit tonė Jezu Krisht qoftė me ju tė gjithė. Amen. 

 

 


18

 

  Pali, apostulli i Jezu Krishtit, me urdhėr tė Perėndisė, Shpėtimtarit tonė, dhe tė Zotit Jezu Krisht, shpresės sonė, 

 

 


1 Timoteut 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: