Albanian Bible

Kolosianėve 1

Kolosianėve

Return to Index

Chapter 2

1

 

  qė zemrat e tyre tė ngushėllohen, duke u bashkuar nė dashuri, dhe tė kenė tė gjitha pasuritė e sigurisė sė plotė tė zgjuarėsisė pėr tė njohur misterin e Perėndisė, e Atit dhe tė Krishtit, 

 

 


2

 

  ku janė fshehur tė gjitha thesaret e diturisė dhe tė njohjes. 

 

 


3

 

  Dhe po ju them kėtė, qė askush tė mos ju gėnjejė me fjalė joshėse, 

 

 


4

 

  sepse, edhe pse me trup jam larg jush, me frymėn jam bashkė me ju dhe gėzohem duke parė rregullin dhe qėndrueshmėrinė e besimit tuaj nė Krishtin. 

 

 


5

 

  Ashtu si e keni marrė Krishtin Jezus, Zotin, ashtu, pra, ecni nė tė, 

 

 


6

 

  duke pasur rrėnjė dhe duke u ndėrtuar nė tė, dhe duke u forcuar nė besim ashtu sikurse ju mėsuan, duke mbushulluar nė tė me falenderim. 

 

 


7

 

  Tregoni kujdes se mos ndokush ju bėn prenė e tij me anė tė filozofisė dhe me mashtrime tė kota, sipas traditės sė njerėzve, sipas elementeve tė botės dhe jo sipas Krishtit, 

 

 


8

 

  sepse tek ai banon trupėrisht gjithė plotėsia e Hyjnisė. 

 

 


9

 

  Dhe ju keni marrė plotėsinė nė tė, sepse ai ėshtė krye e ēdo principate e pushteti, 

 

 


10

 

  nė tė cilin ju edhe u rrethpretė me njė rrethprerje qė nuk u bė me dorė, por me rrethprerjen e Krishtit, me anė tė zhveshjes sė trupit nga mėkatet e mishit: 

 

 


11

 

  tė varrosur bashkė nė tė nė pagėzim, ju edhe u ringjallėt bashkė nė tė, me anė tė besimit nė fuqinė e Perėndisė qė e ka ringjallur prej sė vdekurish. 

 

 


12

 

  Dhe bashkė me tė Perėndia ju dha jetė ju, qė kishit vdekur nė mėkate dhe nė parrethprerjen e mishit, duke jua falur tė gjitha mėkatet. 

 

 


13

 

  Ai e zhvlerėsoi dokumentin e urdhėrimeve, qė ishte kundėr nesh dhe ishte kundėrshtar, dhe e hoqi nga mesi duke e mbėrthyer nė kryq; 

 

 


14

 

  dhe mbasi i zhveshi pushtetet dhe principatat, ua tregoi sheshit njerėzve, duke ngadhnjyer mbi ata nė tė. 

 

 


15

 

  Prandaj askush tė mos ju gjykojė pėr ushqime ose pije, pėr festa o hėnė tė re, o tė shtuna; 

 

 


16

 

  kėto gjėra janė hija e atyre qė kanė pėr tė ardhur; por trupi ėshtė i Krishtit. 

 

 


17

 

  Askush tė mos pėrvetėsojė prej jush ēmimin me pretekst pėrulėsie dhe kulti tė engjėjve, duke u pėrzier nė gjėra qė nuk i ka parė, i fryrė nga njė krenari e kotė pėr shkak tė mendjes sė tij mishore, 

 

 


18

 

  dhe nuk mbahet te kryet, prej tė cilit gjithė trupi, i ushqyer mirė dhe i lidhur i tėri me anė tė nyjeve dhe tė gjymtyrėve rritet me rritjen e Perėndisė. 

 

 


19

 

  Pra, nė qoftė se vdiqėt me Krishtin nga elementet e botės, pėrse u nėnshtroheni disa rregullave, a thua se jetoni ende nė botė, si: 

 

 


20

 

  ``Mos prek, mos shijo, mos merr``, 

 

 


21

 

  tė gjitha gjėrat qė prishen nga pėrdorimi, sipas urdhėrimeve dhe mėsimeve tė njerėzve? 

 

 


22

 

  Kėto gjėra kanė ndonjė dukje diturie nė devotshmėrinė e zgjedhur vullnetarisht, nė pėrunjėsinė e rreme dhe nė trajtimin e ashpėr tė trupit, por nuk kanė asnjė vlerė kundėr kėnaqėsisė sė mishit. 

 

 


23

 

  Nė qoftė se ju jeni ringjallur me Krishtin, kėrkoni ato qė janė lart, ku Krishti ėshtė ulur nė tė djathtė tė Perėndisė. 

 

 


Kolosianėve 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: