Albanian Bible

Efesianėve 3

Efesianėve

Return to Index

Chapter 4

1

 

  me ēdo pėrulėsi e zemėrbutėsi, me durim, duke e duruar njėri-tjetrin nė dashuri, 

 

 


2

 

  duke u pėrpjekur tė ruani unitetin e Frymės nė lidhjen e paqes. 

 

 


3

 

  Éshtė njė trup i vetėm dhe njė Frym i vetėm, sikurse ju u thirrėt nė shpresėn e vetme tė thirrjes suaj. 

 

 


4

 

  Éshtė njė Zot i vetėm, njė besim i vetėm, njė pagėzim i vetėm, 

 

 


5

 

  njė Perėndi i vetėm dhe Atė i tė gjithėve, qė ėshtė pėrmbi tė gjithė, nė mes tė tė gjithėve dhe nė ju tė gjithė. 

 

 


6

 

  Po secilit nga ne iu dha hiri sipas masės sė dhuntisė sė Krishtit. 

 

 


7

 

  Pėr ē`ka Shkrimi thotė: ``Kur ai u ngjit lart, ai e burgosi burgosjen dhe u dha dhurata njerėzve``. 

 

 


8

 

  Tani kjo: ``Ai u ngjit``, ē`do tė thotė tjetėr pėrveē se ai mė parė edhe kishte zbritur nė pjesėt mė tė ulta tė dheut? 

 

 


9

 

  Ai qė zbriti ėshtė po ai qė edhe u ngjit pėrmbi tė gjithė qiejt, pėr tė pėrmbushur tė gjitha gjėrat. 

 

 


10

 

  Dhe ai vetė i dha disa si apostuj, tė tjerė si profetė, tė tjerė si ungjilltarė dhe tė tjerė si barinj e mėsues, 

 

 


11

 

  pėr pėrsosjen e shenjtorėve, pėr veprėn e shėrbimit dhe pėr ndėrtimin e trupit tė Krishtit, 

 

 


12

 

  derisa tė arrijmė tė gjithė te uniteti i besimit dhe tė njohjes sė Birit tė Perėndisė, te njė njeri i pėrsosur, nė masėn e shtatit tė plotėsisė sė Krishtit, 

 

 


13

 

  qė tė mos jemi mė foshnja, tė lėkundur dhe tė transportuar nga ēdo erė doktrineje, nga mashtrimi i njerėzve, nga dinakėria e tyre nėpėrmjet gėnjeshtrave tė gabimit, 

 

 


14

 

  por, duke thėnė tė vėrtetėn me dashuri, tė rritemi nė ēdo gjė drejt atij qė ėshtė kreu, Krishti. 

 

 


15

 

  Prej tė cilit gjithė trupi, i lidhur mirė dhe i bashkuar, me anė tė kontributit qė jep ēdo gjymtyrė dhe sipas forcės sė ēdo pjese tė veēantė, shkakton rritjen e trupit, pėr ndėrtimin e vetes sė tij nė dashuri. 

 

 


16

 

  Kėtė, pra, po dėshmoj nė Zotin: tė mos ecni mė si po ecin ende johebrenjtė e tjerė, nė kotėsinė e mendjes sė tyre, 

 

 


17

 

  tė errėsuar nė mendje, tė shkėputur nga jeta e Perėndisė, pėr shkak tė padijes qė ėshtė nė ta dhe ngurtėsimit tė zemrės sė tyre. 

 

 


18

 

  Ata, duke u bėrė tė pandjeshėm, e dhanė veten nė shthurje, duke kryer ēdo papastėrti me lakmi tė pangopur. 

 

 


19

 

  Por ju nuk e keni njohur kėshtu Krishtin, 

 

 


20

 

  nė qoftė se e keni dėgjuar atė dhe keni qėnė tė mėsuar nė tė sipas sė vėrtetės qė ėshtė nė Jezusin, 

 

 


21

 

  qė tė zhvisheni, pėr sa i takon sjelljes sė mėparshme, nga njeriu i vjetėr qė korruptohet me anė tė lakmive tė gėnjeshtrės, 

 

 


22

 

  dhe tė pėrtėriteni nė frymėn e mendjes suaj 

 

 


23

 

  dhe tė visheni me njeriun e ri, tė krijuar sipas Perėndisė nė drejtėsinė dhe shenjtėrinė e sė vėrtetės. 

 

 


24

 

  Prandaj, duke e lėnė mėnjanė gėnjeshtrėn, secili t`i thotė tė vėrtetėn tė afėrmit tė vet, sepse jemi gjymtyrė, njeri me tjetrin. 

 

 


25

 

  Zemėrohuni dhe mos mėkatoni; dielli tė mos perėndojė mbi inatin tuaj; 

 

 


26

 

  dhe mos i jepni vend djallit. 

 

 


27

 

  Ai qė vidhte, le tė mos vjedhė mė, por mė tepėr tė mundohet duke bėrė ndonjė punė tė mirė me duart e veta, qė tė ketė t`i japė diēka atij qė ka nevojė. 

 

 


28

 

  Asnjė fjalė e keqe le tė mos dalė nga goja juaj, por ajo qė ėshtė e mirė pėr ndėrtimin, sipas nevojės, qė t`u japė hir atyre qė dėgjojnė. 

 

 


29

 

  Dhe mos e trishtoni Frymėn e Shenjtė tė Perėndisė, me tė cilin u vulosėt pėr ditėn e shpengimit. 

 

 


30

 

  Le tė flaket larg jush ēdo hidhėrim, zemėrim, inat, trazirė dhe shpifje me ēdo ligėsi. 

 

 


31

 

  Por jini tė mirė dhe tė mėshirshėm njeri me tjetrin, duke e falur njėri-tjetrin, sikurse edhe Perėndia ju ka falur nė Krishtin. 

 

 


32

 

  Bėhuni pra imitues tė Perėndisė, si bij shumė tė dashur, 

 

 


Efesianėve 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: