Albanian Bible

2 e Korintasve 13

Galatasve

Return to Index

Chapter 1

1

 

  dhe gjithė vėllezėrit qė janė me mua, kishave tė Galatisė: 

 

 


2

 

  Paēi hir e paqe nga Perėndia Ati dhe nga Zoti ynė Jezu Krishti, 

 

 


3

 

  qė e dha veten e tij pėr mėkatet tona, pėr tė na shpėtuar nga kjo kohė e mbrapshtė, sipas vullnetit tė Perėndisė, Atit tonė, 

 

 


4

 

  i cili pastė lavdi nė shekuj tė shekujve. Amen. 

 

 


5

 

  Ēuditėm qė kaluat kaq shpejt nga ai qė ju thirri ju me anė tė hirit tė Krishtit, nė njė ungjill tjetėr, 

 

 


6

 

  i cili nuk ėshtė tjetėr; por ka disa njerėz qė ju turbullojnė dhe qė duan ta shtrėmbėrojnė ungjillin e Krishtit. 

 

 


7

 

  Por, edhe sikur ne ose njė engjėll i qiellit t`ju predikonte njė ungjill tė ndryshėm nga ai qė ju kemi predikuar, qoftė i mallkuar. 

 

 


8

 

  Ashtu si e thamė mė pėrpara, po e them pėrsėri: Nė qoftė se dikush ju predikon njė ungjill tjetėr nga ai qė keni marrė, qoftė i mallkuar. 

 

 


9

 

  Sepse unė tani vallė kėrkoj tė fitoj miratimin e njerėzve apo tė Perėndisė? Apo kėrkoj t`u pėlqej njerėzve? Sepse, po tė kėrkoja t`u pėlqej njerėzve, nuk do tė isha shėrbėtori i Krishtit. 

 

 


10

 

  Tani, o vėllezėr, po ju vė nė dijeni se ungjilli qė ėshtė shpallur nga unė, nuk ėshtė sipas njeriut, 

 

 


11

 

  sepse unė nuk e kam marrė as e kam mėsuar nga ndonjė njeri, por e kam marrė nėpėrmjet njė zbulese nga Jezu Krishti. 

 

 


12

 

  Sepse ju keni dėgjuar pėr sjelljen time tė atėhershme nė judaizėm, si e pėrndiqja me egėrsi tė madhe kishėn e Perėndisė dhe e shkatėrroja. 

 

 


13

 

  Dhe si pėrparoja nė judaizėm mė tepėr se shumė bashkėkohės tė kombit tim, duke qenė jashtėzakonisht i zellshėm pėr traditat e etėrve tė mi. 

 

 


14

 

  Po, kur i pėlqeu Perėndisė, qė mė kishte ndarė qė nga barku i nėnės dhe mė thirri me anė tė hirit tė tij, 

 

 


15

 

  qė tė zbulojė nė mua Birin e tij, qė unė t`ua shpall midis joēifutėve, unė nuk mora menjėherė kėshill nga mish dhe gjak, 

 

 


16

 

  as nuk u ngjita nė Jeruzalem tek ata qė ishin apostuj pėrpara meje, por shkova nė Arabi dhe u ktheva pėrsėri nė Damask. 

 

 


17

 

  Pastaj, pas tre vjetėsh, u ngjita nė Jeruzalem pėr tė takuar Pjetrin dhe ndenja me tė pesėmbėdhjetė ditė. 

 

 


18

 

  Dhe nuk pashė asnjė nga apostujt e tjerė, pėrveē Jakobit, vėllait tė Zotit. 

 

 


19

 

  Dhe nė kėto qė po ju shkruaj, ja, pėrpara Perėndisė, nuk gėnjej. 

 

 


20

 

  Pastaj shkova nė krahinat e Sirisė dhe tė Kilikisė. 

 

 


21

 

  Por unė personalisht isha i panjohur nga kishat e Judesė, qė janė nė Krisht, 

 

 


22

 

  po ato kishin dėgjuar vetėm: ``Ai qė na persekutonte mė pėrpara, tani po shpall atė besim qė ai shkatėrronte``, 

 

 


23

 

  dhe pėrlėvdonin Perėndinė pėr shkakun tim. 

 

 


24

 

  Pastaj, pas katėrmbėdhjetė vjetėsh, u ngjita pėrsėri nė Jeruzalem me Barnabėn; dhe mora me vete edhe Titin. 

 

 


Galatasve 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: