Albanian Bible

2 e Korintasve 12

2 e Korintasve

Return to Index

Chapter 13

1

 

  Ja, kjo ėshtė e treta herė qė po vij te ju. ``Ēdo gjė do tė qėndrojė me gojėn e dy a tre dėshmitarėve``. 

 

 


2

 

  E thashė edhe mė parė, kur isha i pranishėm te ju pėr tė dytėn herė, dhe po e them tani qė jam larg jush. Po u shkruaj atyre qė kanė mėkatuar mė pėrpara dhe tė gjithė tė tjerėve se, po tė vij pėrsėri, nuk do tė kursej njeri. 

 

 


3

 

  Sepse ju kėrkoni provėn e Krishtit qė flet nė mua; dhe ai s`ėshtė i dobėt ndaj jush, por ėshtė i fuqishėm nė ju. 

 

 


4

 

  Sepse, megjithėse ai u kryqėzua nė dobėsinė e tij, ai po rron nėpėrmjet fuqisė sė Perėndisė, sepse edhe ne jemi tė dobėt nė tė, por do tė rrojmė me tė nėpėrmjet fuqisė sė Perėndisė ndaj nesh. 

 

 


5

 

  Analizoni veten tuaj a jeni nė besim; provoni veten tuaj! A thua nuk e njihni vetveten se Jezu Krishti ėshtė nė ju? Veē nė qofshi tė pėrjashtuar. 

 

 


6

 

  Por unė shpresoj se ju do ta njihni se ne nuk jemi tė pėrjashtuar. 

 

 


7

 

  Edhe i lutem Perėndisė qė tė mos bėni ndonjė tė keqe, jo qė tė dukemi tė miratuar, por qė ju tė bėni atė qė ėshtė e mirė edhe sikur ne tė ishim tė pėrjashtuar. 

 

 


8

 

  Ne nė fakt nuk kemi asnjė forcė kundėr sė vėrtetės, por vetėm pro sė vėrtetės. 

 

 


9

 

  Sepse ne gėzohemi kur jemi tė dobėt dhe ju jeni tė fortė; dhe ne lutemi edhe pėr kėtė: pėr pėrsosjen tuaj. 

 

 


10

 

  Prandaj i shkruaj kėto gjėra, kur jam larg jush, qė, kur tė jem i pranishėm, tė mos sillem me ashpėrsi, sipas autoritetit qė mė ka dhėnė Zoti pėr tė ndėrtuar e jo pėr tė prishur. 

 

 


11

 

  Mė nė fund, o vėllezėr, gėzohuni, pėrsosuni, ngushėllohuni, jini tė njė mendje, jetoni nė paqe; dhe Perėndia i dashurisė dhe i paqes do tė jetė me ju. 

 

 


12

 

  Pėrshėndetni njeri tjetrin me njė puthje tė shenjtė, tė gjithė shenjtorėt ju pėrshėndesin. 

 

 


13

 

  Hiri i Zotit Jezu Krisht, dashuria e Perėndisė dhe bashkėsia e Frymės sė Shenjtė qofshin me ju tė gjithė. Amen. 

 

 


14

 

  Pali, apostull (jo nga njerėzit, as me anė tė njeriut, por nėpėrmjet Jezu Krishtit dhe Perėndisė Atit, qė e ringjalli prej sė vdekurish), 

 

 


Galatasve 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: