Albanian Bible

1 e Korintasve 6

1 e Korintasve

Return to Index

Chapter 7

1

 

  Tani lidhur me ato qė mė shkruat, mirė ėshtė pėr njeriun tė mos prekė grua. 

 

 


2

 

  Por, pėr shkak tė kurvėrimit, le tė ketė secili gruan e vet dhe secila grua burrin e vet. 

 

 


3

 

  Burri le tė kryejė detyrėn martesore ndaj gruas, po ashtu edhe gruaja ndaj burrit. 

 

 


4

 

  Gruaja nuk ka pushtet mbi trupin e vet, por burri; gjithashtu burri nuk ka pushtet mbi trupin e vet, por gruaja. 

 

 


5

 

  Mos ia privoni njėri-tjetrit, rveē nė qoftė se jeni marrė vesh, pėr njė farė kohe, qė t`i kushtoheni agjėrimit dhe lutjes, dhe pėrsėri ejani bashkė qė tė mos ju tundojė Satani pėr shkak tė mungesės sė vetkontrollit tuaj. 

 

 


6

 

  Dhe kėtė unė e them si leje, jo si urdhėrim, 

 

 


7

 

  sepse do tė doja qė tė gjithė njerėzit tė ishin si unė; por secili ka dhunti tė veēantė nga Perėndia, njeri kėshtu dhe tjetri ashtu. 

 

 


8

 

  Por tė pamartuarve dhe grave tė veja po u them se pėr ta ėshtė mirė nėse qėndrojnė si unė, 

 

 


9

 

  por nė qoftė se s`kanė vetkontroll, le tė martohen, sepse ėshtė mė mirė tė martohesh se tė digjesh. 

 

 


10

 

  Kurse tė martuarve u urdhėroj, jo unė, por Zoti, qė gruaja tė mos ndahet nga burri, 

 

 


11

 

  dhe nė qoftė se ndahet, tė mbetet e pamartuar, ose tė pajtohet me burrin e saj. Dhe burri tė mos e lėrė gruan. 

 

 


12

 

  Dhe tė tjerėve u them unė, jo Zoti: nė qoftė se njė vėlla ka njė grua jobesimtare dhe ajo pranon tė jetojė bashkė me tė, tė mos e lėrė atė. 

 

 


13

 

  Edhe gruaja, qė ka njė burrė jobesimtar, nė qoftė se ai pranon tė jetojė bashkė me tė, tė mos e lėrė atė, 

 

 


14

 

  sepse burri jobesimtar ėshtė shenjtėruar me anė tė gruas, dhe gruaja jobesimtare ėshtė shenjtėruar me anė tė burrit, sepse pėrndryshe fėmijėt do tė ishin tė papastėr; kurse kėshtu janė tė shenjtė. 

 

 


15

 

  Nėse jobesimtari ndahet, le tė ndahet; nė kėto raste vėllai ose motra nuk janė mė tė lidhur; por Perėndia na ka thirrur nė paqe. 

 

 


16

 

  Sepse ēfarė di ti, o grua, nėse ke pėr ta shpėtuar burrin? Ose ē`di ti, o burrė, nėse ke pėr ta shpėtuar gruan? 

 

 


17

 

  Gjithsesi secili tė vazhdojė tė jetojė ashtu si ia ka dhėnė Perėndia dhe ashtu sikurse e thirri Zoti; dhe kėshtu urdhėroj nė tė gjitha kishat. 

 

 


18

 

  A u thirr ndokush kur ishte i rrethprerė? Le tė mos bėhet i parrethprerė. Dikush u thirr kur ishte i parrethprerė? Le tė mos rrethpritet. 

 

 


19

 

  Rrethprerja nuk ėshtė asgjė dhe parrethprerja nuk ėshtė asgjė, vetėm zbatimi i urdhėrimeve tė Perėndisė ka rėndėsi. 

 

 


20

 

  Gjithsecili le tė mbetet nė atė gjendje nė tė cilėn ishte thirrur. 

 

 


21

 

  A je thirrur kur ishe skllav? Mos u pikėllo; por nėse mund tė bėhesh i lirė, mė mirė ta bėsh kėtė. 

 

 


22

 

  Sepse ai qė ėshtė thirrur nė Zotin kur ishte skllav, ėshtė i liruari i Zotit; po ashtu ai qė ėshtė thirrur kur ishte i liruar, ėshtė skllav i Krishtit. 

 

 


23

 

  Ju jeni blerė me njė ēmim, mos u bėni skllevėr tė njerėzve. 

 

 


24

 

  Vėllezėr, secili le tė mbetet te Perėndia nė gjendjen nė tė cilėn ėshtė thirrur. 

 

 


25

 

  Por pėr sa u takon virgjėreshave, s`kam urdhėr nga Zoti, por po jap njė mendim si njeri qė kam fituar mėshirėn e Zotit pėr tė qenė i besueshėm. 

 

 


26

 

  Mendoj se ėshtė mirė pėr njeriun tė jetė kėshtu siē ėshtė, pėr shkak tė ngushticės sė tanishme. 

 

 


27

 

  Je i lidhur me njė grua? Mos kėrko tė zgjidhesh. Je i zgjidhur nga gruaja? Mos kėrko grua. 

 

 


28

 

  Por, edhe nė qoftė se martohesh, ti nuk mėkaton; edhe nėse njė virgjėreshė martohet, nuk mėkaton; por kėta do tė kenė shtrėngim nė mish; dhe unė dėshiroj t`ju kursej juve. 

 

 


29

 

  Dhe po ju them kėtė, o vėllezėr, se koha tanimė ėshtė shkurtuar; kėshtu tash e tutje edhe ata qė kanė gra tė jenė si ata qė nuk kanė; 

 

 


30

 

  dhe ata qė qajnė, sikurse tė mos qanin; dhe ata qė gėzohen, sikurse tė mos gėzoheshin; dhe ata qė blejnė, sikur tė mos kishin gjė nė zotėrim; 

 

 


31

 

  dhe ata qė pėrdorin nga kjo botė, sikur tė mos e pėrdornin, sepse forma e kėsaj bote po kalon. 

 

 


32

 

  Dhe unė dėshiroj qė ju tė jeni pa merak. I pamartuari merakoset pėr gjėrat e Zotit, si mund t`i pėlqejė Zotit; 

 

 


33

 

  por i martuari merakoset pėr gjėrat e botės, si mund t`i pėlqejė gruas sė tij. 

 

 


34

 

  Ka dallim gruaja nga virgjėresha; e pamartuara kujdeset pėr gjėrat e Zotit qė tė jetė e shenjtė nė trup e nė frymė, kurse e martuara kujdeset pėr gjėrat e botės, si mund t`i pėlqejė burrit. 

 

 


35

 

  Edhe kėtė unė e them pėr dobinė tuaj, jo qė t`ju vė njė lak, po qė tė jeni tė hijshėm dhe t`i kushtoheni Zotit pa u shkėputur. 

 

 


36

 

  Por nėqoftėse dikush mendon tė sillet nė mėnyrė tė pahijshme ndaj virgjėreshės sė tij, kur asaj i kalon lulja e kohės, edhe duhet tė bėhet kėshtu, le tė bėjė ēfarė tė dojė; le tė martohen. 

 

 


37

 

  Por ai qė ėshtė i qėndrueshėm nė zemėr tė vet dhe qė nuk i nėnshtrohet nevojės, por ėshtė zot i vullnetit tė vet dhe e ka vendosur nė zemėr tė vet tė ruajė virgjėreshėn e tij, bėn mirė. 

 

 


38

 

  Prandaj ai qė marton bėn mirė, ai qė nuk e marton bėn edhe mė mirė. 

 

 


39

 

  Gruaja ėshtė e lidhur pėr sa kohė rron burri i saj; por, nė qoftė se i vdes burri, ajo ėshtė e lirė tė martohet me cilin tė dojė, veēse kjo punė tė bėhet nė Zotin. 

 

 


40

 

  Por, sipas gjykimit tim, ajo ėshtė mė e lumtur, po mbeti ashtu; dhe mendoj se edhe unė kam Frymėn e Perėndisė. 

 

 


1 e Korintasve 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: