Albanian Bible

Romakėve 2

Romakėve

Return to Index

Chapter 3

1

 

  Cila ėshtė, pra, pėrparėsia e Judeut, ose cila ėshtė dobia e rrethprerjes? 

 

 


2

 

  E madhe nė ēdo mėnyrė; para sė gjithash sepse orakujt e Perėndisė iu besuan atyre. 

 

 


3

 

  Ē`tė thuash atėherė? Nė qoftė se disa nuk besuan, mosbesimi i tyre do ta anulojė, vallė, besnikėrinė e Perėndisė? 

 

 


4

 

  Kurrė mos qoftė; pėrkundrazi, qoftė Perėndia i vėrtetė dhe ēdo njeri gėnjeshtar, siē ėshtė shkruar: ``Qė ti tė shfajėsohesh nė fjalėt e tua dhe tė ngadhėnjesh kur tė gjykohesh``. 

 

 


5

 

  Po nė qoftė se padrejtėsia jonė e vė nė pah drejtėsinė e Perėndisė, ē`do tė themi? Perėndia qėnka i padrejtė kur shfren zemėrimin e tij? (Unė flas si njeri). 

 

 


6

 

  Kurrė mos qoftė! Sepse atėherė, si do ta gjykonte Zoti botėn? 

 

 


7

 

  Prandaj nė qoftė se me anė tė gėnjeshtrės sime e vėrteta e Perėndisė e lartėson lavdinė e tij, pėrse unė gjykohem akoma si mėkatar? 

 

 


8

 

  E pėrse tė mos themi si disa qė, duke shpifur, pohojnė se ne themi: ``Tė bėjmė tė keqen qė tė vijė e mira``? Dėnimi i kėtyre ėshtė i drejtė. 

 

 


9

 

  E ēfarė pra? A kemi ne ndonjė epėrsi? Aspak! E kemi treguar nė fakt qė mė pėrpara se si Judenjtė ashtu edhe Grekėt janė tė gjithė nėn mėkat, 

 

 


10

 

  siē ėshtė shkruar: ``Nuk ka asnjeri tė drejtė, as edhe njė. 

 

 


11

 

  Nuk ka asnjeri qė tė kuptojė, nuk ka asnjeri qė tė kėrkojė Perėndinė. 

 

 


12

 

  Tė gjithė kanė dalė nga udha e tij, qė tė gjithė janė bėrė tė padobishėm, nuk ka asnjė qė tė bėjė tė mirėn, as edhe njė. 

 

 


13

 

  Gryka e tyre ėshtė njė varr i hapur, me gjuhėt e tyre kanė thurur mashtrime, ka helm gjarpėrinjsh nėn buzėt e tyre; 

 

 


14

 

  goja e tyre ėshtė plot mallkim dhe hidhėsi; 

 

 


15

 

  kėmbėt e tyre janė tė shpejta pėr tė derdhur gjak; 

 

 


16

 

  nė udhėt e tyre ka rrėnim dhe gjėmė, 

 

 


17

 

  dhe nuk e kanė njohur udhėn e paqes; 

 

 


18

 

  nuk ka druajtja e Perėndisė para syve tė tyre``. 

 

 


19

 

  Por ne e dimė se gjithēka qė thotė ligji, e thotė pėr ata qė janė nėn ligj, me qėllim qė ēdo gojė tė heshtė dhe gjithė bota t`i jetė nėnshtruar gjykimit tė Perėndisė, 

 

 


20

 

  sepse asnjė mish nuk do tė shfajėsohet para tij pėr veprat e ligjit; me anė tė ligjit nė fakt arrihet njohja e mėkatit. 

 

 


21

 

  Por tani, pavarėsisht nga ligji, ėshtė manifestuar drejtėsia e Perėndisė, pėr tė cilėn dėshmojnė ligji dhe profetėt, 

 

 


22

 

  madje drejtėsia e Perėndisė nėpėrmjet besimit nė Jezu Krishtin pėr tė gjithė e mbi tė gjithė ata qė besojnė, sepse nuk ka dallim; 

 

 


23

 

  sepse tė gjithė mėkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perėndisė, 

 

 


24

 

  por janė shfajėsuar falas me anė tė hirit tė tij, nėpėrmjet shpengimit qė ėshtė nė Krishtin Jezus. 

 

 


25

 

  Atė ka paracaktuar Perėndia pėr tė bėrė shlyerjen nėpėrmjet besimit nė gjakun e tij, pėr tė treguar kėshtu drejtėsinė e tij pėr faljen e mėkateve, qė janė kryer mė parė gjatė kohės sė durimit tė Perėndisė, 

 

 


26

 

  pėr tė treguar drejtėsinė e tij nė kohėn e tanishme, me qėllim qė ai tė jetė i drejtė dhe shfajėsues i atij qė ka besimin e Jezusit. 

 

 


27

 

  Ku ėshtė, pra, mburrja? Éshtė pėrjashtuar. Nga cili ligj? Ai i veprave? Jo, por nga ligji i besimit. 

 

 


28

 

  Ne, pra, konkludojmė se njeriu ėshtė i shfajėsuar nėpėrmjet besimit pa veprat e ligjit. 

 

 


29

 

  A ėshtė vallė Perėndia vetėm Perėndia i Judenjve? A nuk ėshtė edhe i johebrenjve? Sigurisht, ėshtė edhe Perėndia i johebrenjve. 

 

 


30

 

  Sepse ka vetėm njė Perėndi, qė do tė shfajėsojė tė rrethprerin nėpėrmjet besimit, dhe tė parrethprerin me anė tė besimit. 

 

 


31

 

  Anulojmė ne, pra, ligjin nėpėrmjet besimit? Kėshtu mos qoftė; pėrkundrazi e forcojmė ligjin. 

 

 


Romakėve 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: