Albanian Bible

Veprat e Apostujve 22

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 23

1

 

  Pali, duke shikuar nga sinedri, tha: ``Vėllezėr, deri nė kėtė unė jam sjellė pėrpara Perėndisė me ndėrgjegje krejt tė mirė``. 

 

 


2

 

  Kryeprifti Anania u dha urdhėr atėherė atyre qė ishin pranė tij ta godisnin nė gojė. 

 

 


3

 

  Atėherė Pali i tha: ``Perėndia do tė tė godasė ty, o mur i zbardhur. Ti je ulur tė mė gjykosh sipas ligjit dhe, duke e nėpėrkėmbur atė, jep urdhėr tė mė godasin``. 

 

 


4

 

  Dhe ata qė ishin tė pranishėm thanė: ``E fyen ti kryepriftin e Perėndisė?``. 

 

 


5

 

  Pali u pėrgjigj: ``Nuk e dija, o vėllezėr, se ėshtė kryeprift, sepse ėshtė shkruar: "Ti nuk do tė flasėsh keq pėr princin e popullit tėnd"``. 

 

 


6

 

  Pali, pra, duke ditur se njė pjesė ishte nga saducenj dhe tjetra nga farisenj, i thirri sinedrit: ``Vėllezėr, unė jam farise, bir farisenjsh; pėr shkak tė shpresės dhe tė ringjalljes tė sė vdekurve unė po gjykohem``. 

 

 


7

 

  Sapo tha kėtė, lindi njė grindje ndėrmjet farisenjve dhe saducenjve, dhe kuvendi u pėrēa; 

 

 


8

 

  sepse saducenjtė thonė se nuk ka ringjallje, as engjėll, as frymė, ndėrsa farisenjtė pohojnė edhe njėrėn dhe tjetrėn. 

 

 


9

 

  Atėherė u bė njė zhurmė e madhe. Skribėt e palės sė farisenjve u ēuan nė kėmbė dhe protestonin duke thėnė: ``Ne nuk gjejmė asgjė tė keqe te ky njeri; dhe nėse i ka folur njė frymė ose njė engjėll tė mos luftojmė kundėr Perėndisė``. 

 

 


10

 

  Dhe duke qenė se grindja po shtohej, tribuni, nga druajtja se mos Pali bėhej copa-copa prej tyre, u dha urdhėr ushtarėve tė zbresin dhe ta heqin nga mesi i tyre, dhe ta ēojnė pėrsėri nė fortesė. 

 

 


11

 

  Njė natė mė pas, Zoti iu shfaq atij dhe tha: ``Pal, kurajo, sepse sikurse ke dhėnė dėshmi pėr mua nė Jeruzalem, ashtu duhet tė dėshmosh edhe nė Romė``. 

 

 


12

 

  Kur zbardhi dita, disa Judenj kurdisėn njė komplot duke u lidhur me betim qė tė mos hanė dhe tė mos pinė derisa tė kenė vrarė Palin. 

 

 


13

 

  Ata qė kishin bėrė kėtė komplot ishin mė tepėr se dyzet. 

 

 


14

 

  Ata u paraqitėn para krerėve tė priftėrinjve dhe para pleqve dhe thanė: ``Ne jemi lidhur me betim tė mos vėmė gjė nė gojė, derisa tė vrasim Palin. 

 

 


15

 

  Ju, pra, me sinedrin, i bėni njė kėrkesė tribunit qė t`jua sjellė nesėr, gjoja se doni ta hetoni mė thellė ēėshtjen e tij; dhe ne, para se tė afrohet, do tė jemi gati ta vrasim``. 

 

 


16

 

  Por djali i motrės sė Palit, si e mori vesh kurthin, rendi nė fortesė dhe, mbasi hyri, i tregoi Palit. 

 

 


17

 

  Atėherė Pali thirri njė nga centurionėt pranė vetes dhe i tha: ``Ēoje kėtė djalė tek kryemijėshi, sepse ka diēka pėr t`i thėnė``. 

 

 


18

 

  Atėherė ai e mori dhe e ēoi tek kryemijėshi dhe tha: ``Pali, i burgosuri, mė thirri dhe m`u lut tė tė sjell kėtė djalė, sepse ka diēka pėr tė tė thėnė``. 

 

 


19

 

  Atėherė kryemijėsi e kapi pėr dore, e mori mėnjanė dhe e pyeti: ``Ēfarė ke pėr tė mė thėnė?``. 

 

 


20

 

  Ai tha: ``Judenjtė janė marrė vesh qė tė tė kėrkojnė qė nesėr ta nxjerrėsh Palin poshtė, nė sinedėr, se gjoja dashkan ta hetojnė mė thellė ēėshtjen e tij. 

 

 


21

 

  Prandaj ti mos ua vėr veshin, sepse mė shumė se dyzet burra nga ata kanė ngritur kurth kundėr tij, sepse janė zotuar duke u lidhur me betim, tė mos hanė e tė mos pinė, derisa ta kenė vrarė; dhe tani janė gati dhe presin qė ti t`ua lejosh atyre``. 

 

 


22

 

  Tribuni, pra, e la tė shkojė djalin, duke e urdhėruar qė tė mos i tregojė kurrkujt se e kishte vėnė nė dijeni pėr kėto gjėra. 

 

 


23

 

  Pastaj thirri dy centurionė dhe u tha: ``Bėni gati qė nga ora tre e natės dyqind ushtarė, shtatėdhjetė kalorės dhe dyqind shtizėmbajtės, pėr tė shkuar deri nė Cezare``. 

 

 


24

 

  Dhe u tha tė bėjnė gati kuajt qė ta hipte Pali dhe ta ēonin shėndoshė e mirė te qeveritari Feliks. 

 

 


25

 

  Ai shkroi njė letėr me kėtė pėrmbajtje: 

 

 


26

 

  ``Klaud Lisia, qeveritarit shumė tė shkėlqyeshėm Feliks, shėndet. 

 

 


27

 

  Ky njeri ishte kapur nga Judenjtė qė ishin gati ta vrisnin, kur ia mbėrrita unė me ushtarėt dhe e lirova, sepse mora vesh se ishte qytetar romak. 

 

 


28

 

  Dhe, duke dashur tė di fajin pėr tė cilin e akuzonin, e nxora para sinedrit tė tyre. 

 

 


29

 

  Pėrfundova se e kishin akuzuar pėr ēėshtje qė lidheshin me ligjin e tyre dhe qė ai nuk kishte asnjė faj qė tė meritonte vdekjen e as burgimin. 

 

 


30

 

  Dhe, kur mė njoftuan pėr kurthin qė Judenjtė i ngritėn kėtij njeriu, ta nisa menjėherė, duke u dhėnė urdhėr paditėsve tė parashtrojnė para teje ankimet qė kanė kundėr tij. Qofsh me shėndet!``. 

 

 


31

 

  Ushtarėt, pra, sipas urdhrit tė dhėnė, morėn nė dorėzim Palin dhe e ēuan natėn nė Antipatridė. 

 

 


32

 

  Tė nesėrmen, pasi ua lanė si detyrė kalorėsve tė shkojnė me tė, u kthyen nė fortesė. 

 

 


33

 

  Ata, pasi arritėn nė Cezare dhe ia dorėzuan letrėn qeveritarit, i paraqitėn edhe Palin. 

 

 


34

 

  Mbasi e lexoi letrėn, qeveritari e pyeti Palin nga ē`krahinė ishte; dhe, kur mori vesh se ishte nga Kilikia, 

 

 


35

 

  i tha: ``Unė do tė tė dėgjoj kur tė mbrrijnė edhe paditėsit e tu``. Dhe urdhėroi qė ta ruanin nė pretoriumin e Herodit. 

 

 


Veprat e Apostujve 24

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: