Albanian Bible

Veprat e Apostujve 11

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 12

1

 

  Dhe nė atė kohė mbreti Herod filloi tė pėrndjekė disa nga kisha. 

 

 


2

 

  Dhe e vrau me shpatė Jakobin, vėllain e Gjonit. 

 

 


3

 

  Dhe, duke parė se kjo u pėlqente Judenjve, urdhėroi tė arrestohet edhe Pjetri (ishin ditėt e tė Ndormėve). 

 

 


4

 

  Mbasi e arrestoi, e futi nė burg dhe ua besoi ruajtjen e tij katėr skuadrave, me nga katėr ushtarė secila, duke menduar ta nxjerrė para popullit mbas Pashkės. 

 

 


5

 

  Por, ndėrsa Pjetrin e ruanin nė burg, nga ana e kishės bėnin lutje tė vazhdueshme te Perėndia pėr tė. 

 

 


6

 

  Dhe natėn, para se ta nxirrte Herodi pėrpara popullit, Pjetri po flinte nė mes dy ushtarėve, i lidhur me dy zinxhirė; dhe rojet para portės ruanin burgun. 

 

 


7

 

  Dhe ja, njė engjėll i Zotit u duk dhe njė dritė e ndriēoi qelinė; dhe ai i ra Pjetrit nė ijė, e zgjoi duke thėnė: ``Ēohu shpejt!``. Dhe zinxhirėt i ranė nga duart. 

 

 


8

 

  Pastaj engjėlli i tha: ``Ngjishu dhe lidhi sandalet!``. Dhe ai bėri kėshtu. Pastaj i tha: ``Mbėshtillu me mantelin dhe ndiqmė!``. 

 

 


9

 

  Dhe Pjetri, mbasi doli, e ndiqte pa e kuptuar se ē`po i ndodhte me anė tė engjėllit ishte e vėrtetė; sepse ai pandehte se kishte njė vegim. 

 

 


10

 

  Dhe, si kaluan vendrojėn e parė dhe tė dytė, arritėn te dera e hekurt qė tė ēonte nė qytet, dhe ajo u hap pėrpara tyre vetvetiu; dhe, mbasi dolėn, pėrshkuan njė rrugė dhe papritmas engjėlli e la atė. 

 

 


11

 

  Kur Pjetri erdhi nė vete, tha: ``Tani me tė vėrtetė po e di se Zoti ka dėrguar engjėllin e vet dhe mė liroi nga duart e Herodit duke e bėrė tė kotė gjithė atė qė priste populli i Judenjve``. 

 

 


12

 

  Kur e kuptoi situatėn, ai u nis pėr nė shtėpinė e Marisė, nėnės sė Gjonit, tė mbiquajtur Mark, ku shumė vėllezėr ishin mbledhur dhe po luteshin. 

 

 


13

 

  Sapo Pjetri i ra derės sė hyrjes, njė shėrbėtore qė quhej Rode u afrua me kujdes pėr tė dėgjuar. 

 

 


14

 

  Dhe, kur njohu zėrin e Pjetrit, nga gėzimi nuk e hapi derėn, por rendi brenda dhe njoftoi se Pjetri ndodhej para derės. 

 

 


15

 

  Por ata i thanė: ``Ti flet pėrēart``. Por ajo pohonte se ashtu ishte. Dhe ata thoshnin: ``Éshtė engjėlli i tij!``. 

 

 


16

 

  Ndėrkaq Pjetri vazhdonte tė trokiste. Ata, kur e hapėn, e panė atė dhe u mahnitėn. 

 

 


17

 

  Por ai u bėri shenjė me dorė tė heshtnin dhe u tregoi se si Zoti e kishte nxjerrė nga burgu. Pastaj tha: ``Ua tregoni kėto Jakobit dhe vėllezėrve!``. Pastaj doli dhe shkoi nė njė vend tjetėr. 

 

 


18

 

  Kur zbardhi dita, u bė njė pėshtjellim i madh nė mes tė ushtarėve, sepse nuk dinin ē`kishte ndodhur me Pjetrin. 

 

 


19

 

  Dhe Herodi nisi ta kėrkojė, por nuk e gjeti, dhe, mbasi i mori nė pyetje rojet, urdhėroi qė tė vriten. Pastaj zbriti nga Judeja nė Cezare dhe atje qėndroi pėr pak kohė. 

 

 


20

 

  Por Herodi ishte i zemėruar kundėr tirasve dhe sidonasve; por ata, si u morėn vesh midis tyre, u paraqitėn para tij dhe, mbasi ia mbushėn mendjen Blastit, kamarierit tė mbretit, kėrkuan paqe, sepse 

 

 


21

 

  Ditėn e caktuar Herodi, i veshur me mantelin mbretėror dhe i ulur mbi fron, u mbajti njė fjalim. 

 

 


22

 

  Populli e brohoriste, duke thėnė: ``Zė e Perėndisė dhe jo e njeriut!``. 

 

 


23

 

  Nė atė ēast njė engjėll i Zotit e goditi, sepse nuk i kishte dhėnė lavdi Perėndisė; dhe, i brejtur nga krimbat, vdiq. 

 

 


24

 

  Ndėrkaq fjala e Perėndisė rritej dhe pėrhapej. 

 

 


25

 

  Dhe Barnaba dhe Sauli, mbasi e pėrfunduan misionin e tyre, u kthyen nga Jeruzalemi nė Antioki duke e marrė me vete Gjonin, tė mbiquajtur Mark. 

 

 


Veprat e Apostujve 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: