Albanian Bible

Veprat e Apostujve 8

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 9

1

 

  Ndėrkaq Sauli, duke shfryrė akoma kėrcėnime dhe kėrdi kundėr dishepujve tė Zotit, shkoi te kryeprifti, 

 

 


2

 

  dhe kėrkoi nga ai letra pėr sinagogat e Damaskut, me qėllim qė, po tė gjente ndonjė ithtar tė Udhės, burra o gra, tė mund t`i sillte tė lidhur nė Jeruzalem. 

 

 


3

 

  Por ndodhi qė, ndėrsa po udhėtonte dhe po i afrohej Damaskut, befas rreth tij vetėtiu njė dritė nga qielli. 

 

 


4

 

  Dhe, si u rrėzua pėrtokė, dėgjoi njė zė qė i thoshte: ``Saul, Saul, pėrse mė pėrndjek?``. 

 

 


5

 

  Dhe ai tha: ``Kush je, Zot?``. Dhe Zoti tha: ``Unė jam Jezusi, qė ti e pėrndjek; ėshtė e rėndė pėr ty tė godasėsh me shkelm kundėr gjembave``. 

 

 


6

 

  Atėherė ai, duke u dridhur i tėri dhe i trembur, tha: ``Zot, ē`don ti tė bėj unė?``. Dhe Zoti: ``Ēohu dhe hyr nė qytet, dhe do tė tė thuhet ē`duhet tė bėsh``. 

 

 


7

 

  Dhe njerėzit qė udhėtonin me tė ndaluan tė habitur, sepse dėgjonin tingullin e zėrit, por nuk shikonin njeri. 

 

 


8

 

  Pastaj Sauli u ēua nga toka, por, kur i ēeli sytė, nuk shihte asnjeri; atėherė e morėn pėr dore dhe e ēuan nė Damask. 

 

 


9

 

  Dhe mbeti tri ditė pa tė parit, as hėngri as piu. 

 

 


10

 

  Nė Damask ishte njė dishepull me emėr Anania, tė cilit Zoti i tha nė vegim: ``Anania!``. Dhe ai u pėrgjigj: ``Ja ku jam, Zot!``. 

 

 


11

 

  Dhe Zoti i tha: ``Ēohu dhe shko nė rrugėn e quajtur E drejtė, dhe kėrko nė shtėpinė e Judės njė njeri nga Tarsi me emėr Saul, i cili po lutet; 

 

 


12

 

  ai ka parė nė vegim njė njeri, me emėr Anania, duke hyrė dhe duke i vėnė duart pėr t`ia kthyer dritėn e syve``. 

 

 


13

 

  Atėherė Anania u pėrgjigj: ``O Zot, nga shumė veta kam dėgjuar pėr kėtė njeri se sa tė kėqija u ka bėrė shenjtorėve tė tu nė Jeruzalem. 

 

 


14

 

  Dhe ai ka kėtu njė autorizim nga krerėt e priftėrinjve pėr tė burgosur tė gjithė ata qė thėrrasin emrin tėnd``. 

 

 


15

 

  Por Zoti i tha: ``Shko, sepse ai ėshtė vegla qė unė kam zgjedhur pėr ta sjellė emrin tim pėrpara johebrenjve, mbretėrve dhe bijve tė Izraelit. 

 

 


16

 

  Sepse unė do t`i tregoj atij sa shumė i duhet tė vuajė pėr emrin tim``. 

 

 


17

 

  Atėherė Anania shkoi dhe hyri nė atė shtėpi; dhe, duke i vėnė duart, tha: ``Vėlla Saul, Zoti Jezus, qė tė ėshtė shfaqur nė rrugėn nėpėr tė cilėn ti po vije, mė ka dėrguar qė tė kesh pėrsėri dritėn e syve dhe tė mbushesh me Frymėn e Shenjtė``. 

 

 


18

 

  Nė kėtė ēast i ranė nga sytė disa si luspa, dhe ai fitoi pėrsėri tė parit; pastaj u ngrit dhe u pagėzua. 

 

 


19

 

  Dhe, mbasi mori ushqim, ai u ripėrtėri nė forcė. Pastaj Sauli qėndroi disa ditė me dishepujt qė ishin nė Damask. 

 

 


20

 

  Dhe filloi menjėherė tė predikojė Krishtin nė sinagoga se ai ėshtė Biri i Perėndisė. 

 

 


21

 

  Dhe tė gjithė ata qė e dėgjonin ēuditeshin dhe thoshnin: ``Po a nuk ėshtė ky ai qė nė Jeruzalem pėrndiqte tė gjithė ata qė e thėrrisnin kėtė emėr, dhe ka ardhur kėtu me synim qė t`i ēojė si robėr te krerėt e priftėrinjve?``. 

 

 


22

 

  Por Sauli bėhej gjithnjė e mė i fortė dhe i hutonte Judenjtė qė banonin nė Damask, duke ua vėrtetuar se Jezusi ėshtė Krishti. 

 

 


23

 

  Pas shumė ditėsh, Judenjtė u konsultuan bashkė qė ta vrasin. 

 

 


24

 

  Por komploti i tyre u mor vesh nga Sauli. Dhe ditė e natė ata i ruanin portat e qytetit qė tė mund ta vrisnin; 

 

 


25

 

  atėherė dishepujt e morėn natėn dhe e zbritėn poshtė nga muri, nė njė shportė. 

 

 


26

 

  Si arriti nė Jeruzalem, Sauli u pėrpoq tė bashkohej me dishepujt, por tė gjithė kishin frikė nga ai, sepse nuk mund tė besonin se ai ishte dishepull. 

 

 


27

 

  Atėherė Barnaba e mori dhe e ēoi tek apostujt, dhe u tregoi se si ai, gjatė udhėtimit, e kishte parė Zotin qė i kishte folur, dhe si kishte folur nė Damask lirshėm nė emėr tė Jezusit. 

 

 


28

 

  Kėshtu ai qėndroi me ta nė Jeruzalem, dhe shkonte e vinte, dhe fliste lirshėm nė emėr tė Zotit Jezus. 

 

 


29

 

  Ai u fliste dhe diskutonte me helenistėt, por ata kėrkonin ta vrisnin. 

 

 


30

 

  Por vėllezėrit, kur e morėn vesh, e ēuan nė Cezare dhe qė andej e nisėn pėr nė Tars. 

 

 


31

 

  Kėshtu nė mbarė Judenė, nė Galile dhe nė Samari kishat kishin paqe dhe ndėrtoheshin. Dhe duke ecur nė druajtjen e Zotit dhe nė ngushėllimin e Frymės sė Shenjtė, shumoheshin. 

 

 


32

 

  Por ndodhi qė, ndėrsa Pjetri po e pėrshkonte gjithė vendin, erdhi edhe te shenjtorėt qė banonin nė Lida. 

 

 


33

 

  Aty ai gjeti njė njeri me emėr Enea, i cili tashmė prej tetė vjetėsh dergjej nė shtrat, sepse ishte i paralizuar. 

 

 


34

 

  Pjetri i tha: ``Enea, Jezusi, Krishti, tė shėron; ēohu dhe ndreqe shtratin``. Dhe ai u ngrit menjėherė. 

 

 


35

 

  Dhe tė gjithė banorėt e Lidės dhe tė Saronit e panė dhe u kthyen te Zoti. 

 

 


36

 

  Por nė Jopė ishte njė dishepull me emėr Tabitha, qė do tė thotė Gazelė; ajo bėnte shumė vepra tė mira dhe jepte shumė lėmoshė. 

 

 


37

 

  Por nė ato ditė ndodhi qė ajo u sėmur dhe vdiq. Pasi e lanė, e vunė nė njė dhomė nė katin e sipėrm. 

 

 


38

 

  Dhe, duke qenė se Lida ėshtė afėr Jopės, dishepujt, kur morėn vesh se Pjetri ndodhej atje, i dėrguan dy burra qė ta lutnin tė vijė tek ata pa vonesė. 

 

 


39

 

  Atėherė Pjetri u ngrit dhe u nis bashkė me ta. Sapo arriti, e ēuan nė dhomėn lart; tė gjitha gratė e veja i dolėn atij duke qarė dhe i treguan tunikat dhe veshjet qė kishte punuar Gazela, sa ishte bashkė me to. 

 

 


40

 

  Atėherė Pjetri, mbasi i nxori jashtė tė gjithė, u ngjunjėzua dhe u lut. Pastaj iu kthye trupit dhe tha: ``Tabitha, ēohu!``. Dhe ajo i hapi sytė dhe, si pa Pjetrin, u ngrit ndenjur. 

 

 


41

 

  Ai i dha dorėn dhe e ndihmoi tė ngrihet; dhe, si thirri shenjtorėt dhe gratė e veja, ua tregoi tė gjallė. 

 

 


42

 

  Kjo u muar vesh nė mbarė Jopėn, dhe shumė veta besuan nė Zotin. 

 

 


43

 

  Dhe Pjetri qėndroi disa ditė nė Jopė, nė shtėpinė e njėfarė Simoni, regjės lėkurėsh. 

 

 


Veprat e Apostujve 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: