Albanian Bible

Gjoni 19

Gjoni

Return to Index

Chapter 20

1

 

  Por ditėn e parė pas sė shtunės, nė mėngjes, kur ishte ende errėt, Maria Magdalena shkoi te varri dhe pa se guri ishte hequr nga varri. 

 

 


2

 

  Atėherė rendi te Simon Pjetri dhe te dishepulli tjetėr, tė cilin Jezusi e donte, dhe u tha atyre: ``E kanė hequr Zotin nga varri dhe nuk e dimė ku e vunė``. 

 

 


3

 

  Atėherė Pjetri dhe dishepulli tjetėr dolėn jashtė dhe u nisėn pėr te varri. 

 

 


4

 

  Rendnin tė dy bashkė, por dishepulli tjetėr rendi pėrpara, mė shpejt se Pjetri dhe arriti i pari te varri. 

 

 


5

 

  Dhe, si u pėrkul, pa pėlhurat prej liri qė ishin nė varr, por nuk hyri aty. 

 

 


6

 

  Arriti edhe Simon Pjetri qė po e ndiqte, hyri nė varr dhe pa pėlhurat prej liri qė ishin pėrtokė, 

 

 


7

 

  dhe rizėn, qė qe vėnė mbi kokėn e Jezusit; ajo nuk ishte bashkė me pėlhurat, por ishte e palosur nė njė vend, veē. 

 

 


8

 

  Atėherė hyri edhe ai dishepull tjetėr qė kishte arritur i pari te varri, pa dhe besoi. 

 

 


9

 

  Ata nė fakt, nuk e kishin kuptuar ende Shkrimin, sipas tė cilit ai duhet tė ringjallej sė vdekurish. 

 

 


10

 

  Pastaj dishepujt u kthyen pėrsėri nė shtėpi. 

 

 


11

 

  Por Maria kishte mbetur jashtė varrit, dhe po qante. Dhe, duke qarė, u pėrkul brenda varrit, 

 

 


12

 

  dhe pa dy engjėj, tė veshur me tė bardha, ndenjur njėri te kryet dhe tjetri te kėmbėt e vendit, ku qe trupi i Jezusit. 

 

 


13

 

  Ata i thanė: ``O grua, pse po qan?``. Ajo u pėrgjigj atyre: ``Sepse e kanė hequr Zotin tim, dhe nuk e di ku e kanė vėnė``. 

 

 


14

 

  Si tha kėtė, ajo u suall prapa dhe pa Jezusin, qė qėndronte nė kėmbė; por ajo nuk e dinte se ishte Jezusi. 

 

 


15

 

  Jezusi i tha: ``O grua, pse po qan? Kė kėrkon?``. Ajo, duke menduar se ishte kopshtari, i tha: ``Zot, po e pate hequr ti, mė trego ku e vure dhe unė do ta marr``. 

 

 


16

 

  Jezusi i tha: ``Mari!``. Dhe ajo atėherė u kthye dhe i tha: ``Rabboni!``, qė do tė thotė: Mėsues. 

 

 


17

 

  Jezusi i tha: ``Mos mė prek, sepse ende nuk u ngjita te Ati im; por shko te vėllezėrit e mi dhe u thuaj atyre se unė po ngjitem tek Ati im dhe Ati juaj, te Perėndia im dhe Perėndia juaj``. 

 

 


18

 

  Atėherė Maria Magdalena shkoi t`jua njoftojė dishepujve se kishte parė Zotin dhe se ai i kishte thėnė kėto gjėra. 

 

 


19

 

  Pastaj nė mbrėmje tė po asaj dite, dita e parė e javės, ndėrsa dyert e vendit ku qenė mbledhur dishepujt ishin tė mbyllura nga frika e Judenjve, erdhi Jezusi dhe u prezantua nė mes tyre dhe u tha atyre: ``Paqja me ju!``. 

 

 


20

 

  Dhe, si i tha kėto, u tregoi atyre duart e veta dhe brinjėn. Dishepujt pra, kur e panė Zotin, u gėzuan. 

 

 


21

 

  Pastaj Jezusi u tha atyre pėrsėri: ``Paqja me ju! Sikurse mė ka dėrguar mua Ati, ashtu unė po ju dėrgoj ju``. 

 

 


22

 

  Dhe, si tha kėto fjalė, hukati mbi ta dhe tha: ``Merrni Frymėn e Shenjtė! 

 

 


23

 

  Kujt do t`ia falni mėkatet, do t`i jenė falur, kujt do t`ia mbani, do t`i jenė mbajtur``. 

 

 


24

 

  Por Thomai, i quajtur Binjaku, njė nga tė dymbėdhjetėt, nuk ishte me ta kur erdhi Jezusi. 

 

 


25

 

  Dishepujt e tjerė, pra, i thanė: ``Kemi parė Zotin``. Por ai u tha atyre: ``Po nuk e pashė nė duart e tij shenjėn e gozhdave, dhe po nuk e vura gishtin tim te shenja e gozhdėve dhe dorėn time nė brinjėn e tij, unė nuk do tė besoj``. 

 

 


26

 

  Dhe tetė ditė mė vonė, dishepujt ishin pėrsėri nė shtėpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``. 

 

 


27

 

  Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``. 

 

 


28

 

  Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``. 

 

 


29

 

  Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``. 

 

 


30

 

  Jezusi bėri edhe shumė shenja tė tjera nė prezencėn e dishepujve tė tij, tė cilat nuk janė shkruar nė kėtė libėr. 

 

 


31

 

  Por kėto gjėra janė shkruar qė ju tė besoni se Jezusi ėshtė Krishti, Biri i Perėndisė dhe qė, duke besuar, ta keni jetėn nė emėr tė tij. 

 

 


Gjoni 21

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: