Albanian Bible

Gjoni 15

Gjoni

Return to Index

Chapter 16

1

 

  ``Jua kam thėnė kėto gjėra, qė tė mos skandalizoheni. 

 

 


2

 

  Do t`ju pėrjashtojnė nga sinagogat; madje po vjen ora kur, kushdo qė t`ju vrasė, do tė mendojė se i ka kryer njė shėrbim Perėndisė. 

 

 


3

 

  Dhe do t`ju bėjnė kėto gjėra, sepse nuk kanė njohur as Atin, as mua. 

 

 


4

 

  Por unė jua kam thėnė kėto gjėra qė, kur tė vijė momenti, tė kujtoheni se unė jua kisha thėnė; por nga fillimi kėto fjalė nuk jua pata thėnė, sepse isha me ju. 

 

 


5

 

  Por tani unė po shkoj tek ai qė mė ka dėrguar, dhe askush nga ju s`po mė pyet: "Ku po shkon?". 

 

 


6

 

  Madje, pėr shkak se ju thashė kėto gjėra, trishtimi e ka mbushur zemrėn tuaj. 

 

 


7

 

  Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi; por, po shkova, unė do t`jua dėrgoj. 

 

 


8

 

  Dhe kur tė ketė ardhur, ai do ta bindė botėn pėr mėkat, pėr drejtėsi dhe pėr gjykim. 

 

 


9

 

  Pėr mėkat, sepse nuk besojnė nė mua; 

 

 


10

 

  pėr drejtėsi, sepse unė po shkoj tek Ati dhe nuk do tė mė shihni mė; 

 

 


11

 

  pėr gjykim, sepse princi i kėsaj bote ėshtė gjykuar. 

 

 


12

 

  Kam edhe shumė gjėra tė tjera pėr t`ju thėnė, por ato ende ju nuk mund t`i mbani. 

 

 


13

 

  Por, kur tė vijė ai, Fryma e sė vėrtetės, ai do t`ju prijė nė ēdo tė vėrtetė, sepse ai nuk do tė flasė nga vetja, por do tė thotė gjitha ato gjėra qė ka dėgjuar dhe do t`ju kumtojė gjėrat qė do vijnė. 

 

 


14

 

  Ai do tė mė pėrlėvdojė, sepse do tė marrė prej meje dhe do t`jua kumtojė. 

 

 


15

 

  Tė gjitha gjėrat qė ka Ati janė tė miat; pėr kėtė ju thashė se ai do tė marrė prej simes dhe do t`jua kumtojė. 

 

 


16

 

  Pas pak nuk do tė mė shihni mė; e pėrsėri njė kohė e shkurtėr e do tė mė shihni, sepse unė po shkoj tek Ati``. 

 

 


17

 

  Atėherė disa nga dishepujt e tij thoshnin midis tyre: ``Ē`ėshtė kjo qė po na thotė: "Pas pak nuk do tė mė shihni mė", dhe: "e pėrsėri njė kohė e shkurtėr e do tė mė shihni" dhe: "Sepse unė po shkoj te Ati"?``. 

 

 


18

 

  Thoshnin pra: ``Ē`ėshtė kjo "Pas pak", pėr tė cilėn flet? Ne s`dimė ē`don tė thotė``. 

 

 


19

 

  Jezusi, pra, e kuptoi se ata donin ta pyesnin dhe u tha atyre: ``Ju po pyesni njeri tjetrin pse thashė: "Pas pak nuk do tė mė shihni mė", dhe: "E pėrsėri njė kohė e shkurtėr e do tė mė shihni"? 

 

 


20

 

  Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: ju do tė qani dhe do tė mbani zi dhe bota do tė gėzohet. Ju do tė pikėlloheni, por pikėllimi juaj do tė kthehet nė gėzim. 

 

 


21

 

  Gruaja, kur lind, ka dhembje, sepse i erdhi ora; por, sapo e ka lindur fėmijėn, nuk kujton mė ankthin prej gėzimit qė lindi njė qenie njerėzore nė botė. 

 

 


22

 

  Kėshtu edhe ju tani jeni nė dhembje, por unė do t`ju shoh pėrsėri dhe zemra juaj do tė gėzohet, dhe askush nuk do t`ua heqė gėzimin tuaj. 

 

 


23

 

  Atė ditė ju nuk do tė mė bėni mė asnjė pyetje. Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se ēdo gjė qė t`i kėrkoni Atit nė emrin tim, ai do t`jua japė. 

 

 


24

 

  Deri tani ju s`keni kėrkuar asgjė nė emrin tim; kėrkoni dhe do tė merrni, qė gėzimi juaj tė jetė i plotė. 

 

 


25

 

  Jua kam thėnė kėto gjėra nė shėmbėlltyra, por po vjen ora kur nuk do t`ju flas mė me shėmbėlltyra, por do t`ju flas haptas pėr Atin. 

 

 


26

 

  Nė atė ditė ju do tė kėrkoni nė emrin tim; dhe nuk po them se unė do t`i lutem Atit pėr ju; 

 

 


27

 

  Ati vetė nė fakt ju do, sepse ju mė deshėt mua dhe keni besuar se unė dola nga Perėndia. 

 

 


28

 

  Unė dola nga Ati dhe erdha nė botė; pėrsėri po e lė botėn dhe kthehem tek Ati``. 

 

 


29

 

  Dishepujt e tij i thanė: ``Ja, ti tani po flet haptas dhe s`po pėrdor asnjė shėmbėlltyrė. 

 

 


30

 

  Tani ne njohim se ti di gjithēka dhe s`ke nevojė qė ndokush tė tė pyesė; prandaj ne besojmė se ke dalė nga Perėndia``. 

 

 


31

 

  Jezusi u pėrgjigj atyre: ``A besoni tani? 

 

 


32

 

  Ja, po vjen ora, madje tashmė ka ardhur, nė tė cilėn ju do tė shpėrndaheni, secili pėr punė tė vet, dhe do tė mė lini vetėm; por unė nuk jam vetėm, sepse Ati ėshtė me mua. 

 

 


33

 

  Jua kam thėnė kėto gjėra, qė ta keni paqen nė mua; nė botė do tė keni mundime, por merrni zemėr, unė e munda botėn!``. 

 

 


Gjoni 17

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: