Albanian Bible

Gjoni 9

Gjoni

Return to Index

Chapter 10

1

 

  ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė unė po ju them: Ai qė nuk hyn nėpėr derė tė vathės sė deleve, por ngjitet nga njė anė tjetėr, ai ėshtė vjedhės dhe kusar; 

 

 


2

 

  kurse kush hyn nėpėr derė ėshtė bariu i deleve. 

 

 


3

 

  Atij ia hap portieri; delet e dėgjojnė zėrin e tij, dhe ai i thėrret delet e tij me emėr dhe i prin jashtė. 

 

 


4

 

  Dhe, pasi i ka nxjerrė delet e tij, shkon para tyre; dhe delet e ndjekin, sepse njohin zėrin e tij. 

 

 


5

 

  Por nuk ndjekin asnjė tė huaj, por do tė ikin larg tij, sepse nuk e njohin zėrin e tė huajve``. 

 

 


6

 

  Jezusi u tha atyre kėtė shėmbėlltyrė, por ata nuk morėn vesh pėr ēfarė po u fliste. 

 

 


7

 

  Prandaj Jezusi u tha atyre pėrsėri: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: unė jam dera e deleve. 

 

 


8

 

  Tė gjithė ata qė erdhėn para meje janė vjedhės e kusarė; por delet nuk i kanė dėgjuar. 

 

 


9

 

  Unė jam dera; nėse dikush hyn nėpėrmjet meje, do tė shpėtohet; do tė hyjė, do tė dalė dhe do tė gjejė kullotė. 

 

 


10

 

  Vjedhėsi nuk vjen veēse pėr tė vjedhur, pėr tė vrarė e pėr tė shkatėrruar; por unė kam ardhur qė tė kenė jetė e ta kenė me bollėk. 

 

 


11

 

  Unė jam bariu i mirė; bariu i mirė jep jetėn e vet pėr delet. 

 

 


12

 

  Kurse rrogėtari, qė nuk ėshtė bari, dhe delet nuk janė tė vetat, sheh ujkun qė po vjen, i braktis delet dhe ikėn; dhe ujku i rrėmben dhe i shpėrndan delet. 

 

 


13

 

  Rrogėtari ikėn, sepse ėshtė rrogėtar dhe nuk do t`ia dijė pėr delet. 

 

 


14

 

  Unė jam bariu i mirė, dhe i njoh delet e mia dhe ato mė njohin mua, 

 

 


15

 

  ashtu siē mė njeh Ati mua dhe unė e njoh Atin dhe lė jetėn time pėr delet. 

 

 


16

 

  Unė kam edhe dele tė tjera qė nuk janė tė kėsaj vathe; duhet t`i mbledh edhe ato, dhe ato do ta dėgjojnė zėrin tim, dhe do tė jetė njė tufė e vetme dhe njė Bari i vetėm. 

 

 


17

 

  Prandaj Ati mė do, sepse unė e lė jetėn time qė ta marr pėrsėri. 

 

 


18

 

  Askush nuk mund tė ma heqė, por e lė nga vetja; unė kam pushtet ta lė e pushtet ta marr pėrsėri; ky ėshtė urdhri qė kam marrė nga Ati im``. 

 

 


19

 

  Atėherė lindi pėrsėri njė pėrēarje midis Judenjve pėr shkak tė kėtyre fjalėve. 

 

 


20

 

  Dhe shumė nga ata thoshnin: ``Ai ka njė demon dhe nuk ėshtė nė vete; pėrse e dėgjoni?``. 

 

 


21

 

  Tė tjerė thoshnin: ``Kėto nuk janė fjalė tė njė tė demonizuari; a mundet njė demon t`ua hap sytė tė verbėrve?``. 

 

 


22

 

  U kremtua festa e Kushtimit nė Jeruzalem, dhe ishte dimėr. 

 

 


23

 

  Dhe Jezusi po ecte nė tempull, nėn portikun e Salomonit. 

 

 


24

 

  E rrethuan, pra, Judenjtė dhe i thanė: ``Deri kur do tė na mbash pezull? Nėse je Krishti, na e thuaj haptas``. 

 

 


25

 

  Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Unė jua kam thėnė, por ju nuk besoni; veprat qė bėj nė emėr tė Atit tim, janė ato qė dėshmojnė pėr mua. 

 

 


26

 

  Por ju nuk besoni, sepse nuk jeni nga delet e mia, siē jua kam thėnė. 

 

 


27

 

  Delet e mia e dėgjojnė zėrin tim, unė i njoh dhe ato mė ndjekin; 

 

 


28

 

  dhe unė u jap atyre jetėn e pėrjetshme dhe nuk do tė humbasin kurrė, e askush nuk do t`i rrėmbejė nga dora ime. 

 

 


29

 

  Ati im, qė m`i dha, ėshtė mė i madh se tė gjithė; dhe askush nuk mund t`i rrėmbejė nga dora e Atit tim. 

 

 


30

 

  Unė dhe Ati jemi njė``. 

 

 


31

 

  Prandaj Judenjtė morėn pėrsėri gurė pėr ta vrarė me gurė. 

 

 


32

 

  Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Ju tregova shumė vepra tė mira nga Ati im; pėr cilėn nga kėto mė vrisni me gurė?``. 

 

 


33

 

  Judenjtė u pėrgjigjėn duke thėnė: ``Ne nuk tė vrasim me gurė pėr asnjė vepėr tė mirė, po pėr blasfemi, dhe sepse ti, duke qenė njeri, e bėn veten Perėndi``. 

 

 


34

 

  Jezusi u pėrgjigj atyre: ``A nuk ėshtė shkruar nė ligjin tuaj: "Unė thashė: Ju jeni perėndi"? 

 

 


35

 

  Nėse ai i quan perėndi ata, tė cilėve u qe drejtuar fjala e Perėndisė (dhe Shkrimi nuk mund tė bjerė poshtė), 

 

 


36

 

  ju thoni se ai, qė Ati e ka shenjtėruar dhe e ka dėrguar nė botė, blasfemon, sepse ka thėnė: "Unė jam Biri i Perėndisė"? 

 

 


37

 

  Nėse unė nuk bėj veprat e Atit tim, mos mė besoni, 

 

 


38

 

  por nėse i bėj, edhe po tė mos mė besoni mua, u besoni tė paktėn veprave, qė tė njihni e tė besoni se Ati ėshtė nė mua dhe unė nė atė``. 

 

 


39

 

  Pėr kėtė arsye ata kėrkonin pėrsėri ta kapnin, por ai ikte nga duart e tyre. 

 

 


40

 

  Dhe shkoi pėrsėri pėrtej Jordanit, nė vendin ku mė parė Gjoni pagėzonte; dhe ndaloi aty. 

 

 


41

 

  Dhe shumė veta erdhėn tek ai dhe thoshnin: ``Gjoni vėrtet nuk bėri asnjė shenjė, por gjithēka qė Gjoni tha pėr kėtė ishte e vėrtetė``. 

 

 


42

 

  Dhe atje shumė veta besuan nė tė. 

 

 


Gjoni 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: