Albanian Bible

Gjoni 8

Gjoni

Return to Index

Chapter 9

1

 

  Kur po kalonte, pa njė njeri qė ishte i verbėr qė nga lindja. 

 

 


2

 

  Dhe dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: ``Mėsues, kush ka mėkatuar, ai apo prindėrit e tij, qė ai ka lindur i verbėr?``. 

 

 


3

 

  Jezusi u pėrgjigj: ``As ai, as prindėrit e tij s`kanė mėkatuar, por kjo ndodhi qė tek ai tė dėftohen veprat e Perėndisė. 

 

 


4

 

  Unė duhet t`i kryej veprat e atij qė mė ka dėrguar sa ėshtė ditė; vjen nata kur askush nuk mund tė veprojė. 

 

 


5

 

  Derisa jam nė botė, unė jam drita e botės``. 

 

 


6

 

  Pasi kishte thėnė kėto gjėra, pėshtyu pėrdhe, bėri baltė me pėshtymė dhe leu sytė e tė verbrit me tė. 

 

 


7

 

  Pastaj i tha: ``Shko, lahu nė pellgun e Siloamit`` (qė do tė thotė: dėrguar); dhe ai shkoi atje, u la dhe u kthye duke parė. 

 

 


8

 

  Atėherė fqinjtė dhe ata qė mė parė e kishin parė tė verbėr, thanė: ``A s`ėshtė ky ai qė rrinte ulur dhe lypte?``. 

 

 


9

 

  Disa thoshnin: ``Ai ėshtė``. Tė tjerė: ``I pėrngjan atij``. Dhe ai thoshte: ``Unė jam``. 

 

 


10

 

  I thanė pra: ``Si tė janė hapur sytė?``. 

 

 


11

 

  Ai u pėrgjigj dhe tha: ``Njė njeri, qė quhet Jezus, ka bėrė baltė, m`i leu sytė dhe mė tha: "Shko te pellgu i Siloamit dhe lahu". Dhe unė shkova atje, u lava dhe m`u kthye drita e syve``. 

 

 


12

 

  Dhe ata i thanė: ``Ku ėshtė ai?``. Ai u pėrgjigj: ``Nuk e di``. 

 

 


13

 

  Atėherė ata e ēuan te farisenjtė atė qė mė parė kishte qenė i verbėr. 

 

 


14

 

  Dhe ishte e shtunė kur Jezusi bėri baltėn dhe ia hapi sytė. 

 

 


15

 

  Edhe farisenjtė, pra, e pyesnin pėrsėri si e fitoi dritėn e syve. Dhe ai u tha atyre: ``Mė vuri baltė mbi sy, u lava dhe shoh``. 

 

 


16

 

  Atėherė disa farisenj thanė: ``Ky njeri nuk ėshtė nga Perėndia, sepse nuk e respekton tė shtunėn!``. Tė tjerė thoshnin: ``Si mund tė kryejė shenja tė tilla njė njeri mėkatar?``. Dhe kishte pėrēarje midis tyre. 

 

 


17

 

  E pyetėn, pra, pėrsėri tė verbrin: ``Po ti, ē`thua pėr atė pėr faktin qė t`i ka hapur sytė?``. Ai tha: ``Éshtė njė profet``. 

 

 


18

 

  Por Judenjtė nuk besuan se ai kishte qenė i verbėr dhe se kishte fituar dritėn e syve, derisa thirrėn prindėrit e atij qė kishte fituar dritėn e syve. 

 

 


19

 

  Dhe i pyetėn ata: ``A ėshtė ky djali juaj, pėr tė cilin ju thoni se ka lindur i verbėr? Vallė si sheh tani?``. 

 

 


20

 

  Prindėrit e tij, duke u pėrgjigjur atyre, thanė: ``E dimė se ky ėshtė djali ynė dhe se ka lindur i verbėr, 

 

 


21

 

  por ne nuk dimė se si sheh tani ose se kush ia ka hapur sytė; pyeteni atė; ai moshė ka, do t`ju flasė pėr veten e vet``. 

 

 


22

 

  Kėto thanė prindėrit e tij, sepse kishin frikė nga Judenjtė; sepse Judenjtė kishin vendosur qė, nėse dikush do ta rrėfente Jezusin si Krishti, do tė pėrjashtohej nga sinagoga. 

 

 


23

 

  Prandaj prindėrit e tij thanė: ``Moshė ka, pyeteni atė``. 

 

 


24

 

  Atėherė ata e thirrėn pėrsėri njeriun qė kishte qenė i verbėr dhe i thanė: ``Jepi lavdi Perėndisė; ne e dimė se ai njeri ėshtė mėkatar``. 

 

 


25

 

  Ai atėherė u pėrgjigj dhe tha: ``Nė ėshtė mėkatar, nuk e di, por di njė gjė, qė isha i verbėr dhe tani shoh``. 

 

 


26

 

  E pyetėn pėrsėri: ``Ē`tė bėri? Si t`i ka hapur sytė?``. 

 

 


27

 

  Ai u pėrgjigj atyre: ``Unė tashmė ua kam thėnė dhe ju nuk keni dėgjuar; pse doni ta dėgjoni pėrsėri? Doni ndoshta tė bėheni edhe ju dishepuj tė tij?``. 

 

 


28

 

  Por ata e fyen dhe thanė: ``Ti je dishepull i tij, por ne jemi dishepuj tė Moisiut! 

 

 


29

 

  Ne e dimė se Perėndia i foli Moisiut; sa pėr atė, nuk e dimė se nga ėshtė``. 

 

 


30

 

  Ai njeri u pėrgjigj dhe u tha atyre: ``E pra, ėshtė e ēuditshme qė ju tė mos dini nga ėshtė ai; megjithatė ai m`i hapi sytė! 

 

 


31

 

  Dhe ne e dimė se Perėndia nuk i dėgjon mėkatarėt, por nėse dikush ėshtė i druajtshėm ndaj Perėndisė dhe bėn vullnetin e tij, ai atė e dėgjon! 

 

 


32

 

  Qė prej fillimit tė botės nuk ėshtė dėgjuar qė dikush t`ia ketė hapur sytė njė tė linduri tė verbėr. 

 

 


33

 

  Po tė mos ishte ky nga Perėndia, nuk do tė mund tė bėnte asgjė``. 

 

 


34

 

  Ata u pėrgjigjėn dhe i thanė: ``Ti ke lindur i tėri nė mėkate e don tė na mėsosh?``. Dhe e nxorėn jashtė. 

 

 


35

 

  Jezusi e mori vesh se e nxorėn jashtė dhe, kur e gjeti, i tha: ``A beson ti nė Birin e Perėndisė?``. 

 

 


36

 

  Ai u pėrgjigj dhe tha: ``Kush ėshtė, Zot, qė unė tė besoj nė tė?``. 

 

 


37

 

  Dhe Jezusi i tha: ``Ti e ke parė; ėshtė pikėrisht ai qė po tė flet``. 

 

 


38

 

  Atėherė ai tha: ``Unė besoj, o Zot``; dhe e adhuroi. 

 

 


39

 

  Pastaj Jezusi tha: ``Unė kam ardhur nė kėtė botė pėr tė bėrė njė gjyq, qė ata qė nuk shohin tė shohin dhe ata qė shohin tė verbohen``. 

 

 


40

 

  Disa nga farisenjtė qė ishin me tė i dėgjuan kėto gjėra dhe i thanė: ``Jemi tė verbėr edhe ne?``. 

 

 


41

 

  Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Po tė ishit tė verbėr, nuk do tė kishit asnjė mėkat; por tani thoni: "Ne shohim", prandaj mėkati juaj mbetet``. 

 

 


Gjoni 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: