Albanian Bible

Gjoni 3

Gjoni

Return to Index

Chapter 4

1

 

  Pra, kur Zoti mori vesh se farisenjtė kishin dėgjuar se Jezusi po bėnte mė shumė dishepuj dhe po pagėzonte mė shumė se Gjoni 

 

 


2

 

  (ndonėse nuk pagėzonte Jezusi vetė, por dishepujt e tij), 

 

 


3

 

  e la Judenė dhe shkoi pėrsėri nė Galile. 

 

 


4

 

  Por duhej tė kalonte nėpėr Samari. 

 

 


5

 

  Arriti, pra, nė njė qytet tė Samarisė qė quhej Sihar, afėr tokės qė Jakobi i kishte dhėnė Jozefit, birit tė vet. 

 

 


6

 

  Por aty ishte pusi i Jakobit. Dhe Jezusi, i lodhur nga udhėtimi, u ul pranė pusit; ishte rreth orės sė gjashtė. 

 

 


7

 

  Njė grua nga Samaria erdhi tė nxjerrė ujė. Dhe Jezusi i tha: ``Mė jep tė pi``, 

 

 


8

 

  sepse dishepujt e vet kishin shkuar nė qytet pėr tė blerė ushqime. 

 

 


9

 

  Por gruaja samaritane i tha: ``Po qysh, ti qė je Jude kėrkon tė pish prej meje, qė jam njė grua samaritane?`` (Sepse Judenjtė nuk shoqėrohen me Samaritanėt). 

 

 


10

 

  Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Po ta njihje ti dhuratėn e Perėndisė dhe kush ėshtė ai qė tė thotė: "Mė jep tė pi!", ti vetė do tė kėrkoje nga ai dhe ai do tė tė jepte ujė tė gjallė``. 

 

 


11

 

  Gruaja i tha: ``Zot, ti nuk ke as kovė pėr tė nxjerrė dhe pusi ėshtė i thellė; nga e ke, pra, atė ujė tė gjallė? 

 

 


12

 

  Vallė je mė i madh se Jakobi, ati ynė, qe na dha kėtė pus dhe piu prej tij ai vetė, bijtė e tij dhe bagėtitė e tij?``. 

 

 


13

 

  Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Kushdo qė pi nga ky ujė, do tė ketė pėrsėri etje, 

 

 


14

 

  por kush pi nga uji qė do t`i jap unė nuk do tė ketė mė kurrė etje pėrjetė; por uji qė unė do t`i jap do tė bėhet nė tė njė burim uji qė gufon nė jetė tė pėrjetshme``. 

 

 


15

 

  Gruaja i tha: ``Zot, mė jep kėtė ujė, qė unė tė mos kem mė etje dhe tė mos vij kėtu tė nxjerr ujė!``. 

 

 


16

 

  Jezusi i tha: ``Shko thirre burrin tėnd dhe eja kėtu``. 

 

 


17

 

  Gruaja u pėrgjigj dhe i tha: ``Unė nuk kam burrė``. Jezusi i tha: ``Mirė the: "Nuk kam burrė", 

 

 


18

 

  sepse ti kishe pesė burra dhe ky qė ke tani nuk ėshtė burri yt; pėr kėtė ke thėnė tė vėrtetėn!``. 

 

 


19

 

  Gruaja i tha: ``Zot, po shoh se ti je njė profet. 

 

 


20

 

  Etėrit tanė adhuronin mbi kėtė mal, dhe ju thoni se nė Jeruzalem ėshtė vendi ku duhet tė adhurojmė``. 

 

 


21

 

  Jezusi i tha: ``O grua, mė beso: vjen ora qė as mbi kėtė mal as nė Jeruzalem nuk do tė adhuroni Atin. 

 

 


22

 

  Ju adhuroni atė qė s`e njihni; ne adhurojmė atė qė njohim; sepse shpėtimi vjen nga Judenjtė. 

 

 


23

 

  Por vjen ora, madje ajo ka ardhur, qė adhuruesit e vėrtetė ta adhurojnė Atin nė frymė dhe nė tė vėrtetėn, sepse tė tillė janė adhuruesit qė kėrkon Ati. 

 

 


24

 

  Perėndia ėshtė Frymė, dhe ata qė e adhurojnė duhet t`a adhurojnė nė frymė dhe nė tė vėrtetėn``. 

 

 


25

 

  Gruaja i tha: ``Unė e di se do tė vijė Mesia, qė e quajnė Krisht; kur tė ketė ardhur, ai do tė na kumtojė ēdo gjė``. 

 

 


26

 

  Jezusi i tha: ``Unė jam, ai qė po tė flet!``. 

 

 


27

 

  Nė kėtė moment erdhėn dishepujt e tij dhe u mrekulluan qė po fliste me njė grua; por asnjė nuk i tha: ``Ēfarė do?`` ose: ``Pse po flet me tė?``. 

 

 


28

 

  Atėherė gruaja e la kovėn e saj dhe u kthye nė qytet dhe u tha njerėzve: 

 

 


29

 

  ``Ejani tė shikoni njė njeri qė mė ka thėnė gjithēka kam bėrė; vallė mos ėshtė ky Krishti?``. 

 

 


30

 

  Dolėn, pra, nga qyteti dhe erdhėn tek ai. 

 

 


31

 

  Ndėrkaq dishepujt e vet po i luteshin duke thėnė: ``Mėsues, ha``. 

 

 


32

 

  Por ai u tha atyre: ``Unė kam njė ushqim pėr tė ngrėnė tė cilin ju s`e njihni``. 

 

 


33

 

  Prandaj dishepujt i thonin njėri-tjetrit: ``Mos i solli vallė dikush pėr tė ngrėnė?``. 

 

 


34

 

  Jezusi u tha atyre: ``Ushqimi im ėshtė tė bėj vullnetin e atij qė mė dėrgoi dhe tė kryej veprėn e tij. 

 

 


35

 

  A nuk thoni ju se ka edhe katėr muaj dhe vjen korrja? Ja, unė po ju them: Ngrini sytė tuaj dhe shikoni fushat qė tashmė zbardhojnė pėr korrjen. 

 

 


36

 

  Korrėsi e merr shpėrblimin dhe mbledh frytin pėr jetėn e pėrjetshme, qė mbjellėsi dhe korrėsi tė gėzohen sėbashku. 

 

 


37

 

  Sepse nė kėtė vėrtetohet e thėna: "Njė mbjell e tjetri korr". 

 

 


38

 

  Unė ju dėrgova tė korrni atė pėr tė cilin ju nuk u munduat; tė tjerėt u munduan dhe ju hytė nė mundimin e tyre``. 

 

 


39

 

  Dhe shumė Samaritanė nga ai qytet besuan nė tė, pėr shkak tė fjalės sė gruas qė dėshmoi: ``Ai mė tregoi gjithēka kam bėrė``. 

 

 


40

 

  Por kur Samaritanėt erdhėn tek ai, e lutėn tė qėndrojė me ta; dhe ai ndenji aty dy ditė. 

 

 


41

 

  Dhe shumė mė tepėr njerėz besuan pėr shkak tė fjalės sė tij. 

 

 


42

 

  Dhe ata i thoshnin gruas: ``S`ėshtė mė vetėm pėr shkak tė fjalėve tė tua qė besojmė, por sepse ne vetė e kemi dėgjuar dhe dimė se ai ėshtė me tė vėrtetė Krishti, Shpėtimtari i botės``. 

 

 


43

 

  Pra, si kaluan ato dy ditė, ai u nis prej andej dhe shkoi nė Galile, 

 

 


44

 

  sepse vetė Jezusi dėshmoi se njė profet nuk nderohet nė vendlindjen e vet. 

 

 


45

 

  Pra, kur arriti nė Galile, Galileasit e pritėn, sepse kishin parė tė gjitha ato qė kishte bėrė nė Jeruzalem gjatė festės, sepse edhe ata kishin shkuar pėr festė. 

 

 


46

 

  Jezusi erdhi, pra, pėrsėri nė Kanė tė Galilesė, ku e kishte bėrė ujin verė. Dhe aty ishte njė nėpunės i mbretit, djali i tė cilit ishte i sėmurė nė Kapernaum. 

 

 


47

 

  Ky, kur dėgjoi se Jezusi kishte ardhur nga Judeja nė Galile, shkoi tek ai dhe iu lut qė tė zbriste e ta shėronte birin e tij, qė ishte gati pėr vdekje. 

 

 


48

 

  Atėherė Jezusi i tha: ``Po tė mos shikoni shenja dhe mrekulli, ju nuk besoni``. 

 

 


49

 

  Nėpunėsi i mbretit i tha: ``Zot, zbrit para se djali im tė vdesė``. 

 

 


50

 

  Jezusi i tha: ``Shko, djali yt jeton!``. Dhe ai njeri i besoi fjalės qė i tha Jezusi dhe shkoi. 

 

 


51

 

  Pikėrisht kur ai po zbriste, i dolėn pėrpara shėrbėtorėt e vet dhe e informuan duke thėnė: ``Djali yt jeton!``. 

 

 


52

 

  Dhe ai i pyeti ata nė cilėn orė u bė mė mirė; ata i thanė: ``Dje nė orėn e shtatė e lanė ethet``. 

 

 


53

 

  Atėherė i ati e kuptoi se ishte pikėrisht nė atė orė nė tė cilėn Jezusi i kishte thėnė: ``Djali yt jeton``; dhe besoi ai dhe gjithė shtėpia e tij. 

 

 


54

 

  Jezusi bėri edhe kėtė shenjė tė dytė, kur u kthye nga Judeja nė Galile. 

 

 


Gjoni 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: