Albanian Bible

Gjoni 1

Gjoni

Return to Index

Chapter 2

1

 

  Tri ditė mė vonė po bėhej njė dasmė nė Kanė tė Galilesė, dhe nėna e Jezusit ishte atje. 

 

 


2

 

  Edhe Jezusi me dishepujt e vet ishte ftuar nė dasmė. 

 

 


3

 

  Duke qenė se mbaroi vera, nėna e Jezusit i tha: ``Nuk kanė mė verė!``. 

 

 


4

 

  Jezusi i tha: ``Ē`ke me mua, o grua? Ora ime s`ka ardhur akoma!``. 

 

 


5

 

  Nėna e tij u tha shėrbėtorėve: ``Bėni gjithēka qė ai t`ju thotė!``. 

 

 


6

 

  Aty ishin gjashtė enė prej guri, qė pėrdoreshin pėr pastrimin e Judenjve, dhe secila nxėnte dy ose tri masa. 

 

 


7

 

  Jezusi u tha: ``Mbushni enėt me ujė!``. Dhe ata i mbushėn deri nė grykė. 

 

 


8

 

  Pastaj u tha: ``Nxirreni tani dhe ēojani tė parit tė festės``. Dhe ata ia ēuan. 

 

 


9

 

  Dhe, mbasi i pari i festės e provoi ujin e shndėrruar nė verė (ai nuk e dinte nga vinte kjo verė, por e dinin mirė shėrbėtorėt qė e kishin nxjerrė ujin), i pari i festės e thirri dhėndrin, 

 

 


10

 

  dhe i tha: ``Ēdo njeri nxjerr nė fillim verėn mė tė mirė dhe, kur tė ftuarit kanė pirė shumė, verėn e keqe; ti, pėrkundrazi, e ke ruajtur verėn e mirė deri tani!``. 

 

 


11

 

  Jezusi bėri kėtė fillim tė shenjave nė Kanė tė Galilesė dhe e shfaqi lavdinė e tij, dhe dishepujt e tij besuan nė tė. 

 

 


12

 

  Pas kėsaj, ai zbriti nė Kapernaum me nėnėn e tij, vėllezėrit e tij dhe me dishepujt e tij; dhe ata qėndruan aty pak ditė. 

 

 


13

 

  Pra, Pashka e Judenjve ishte afėr dhe Jezusi u ngjit nė Jeruzalem. 

 

 


14

 

  Dhe nė tempull gjeti ata qė shisnin qe, dele e pėllumba dhe kėmbyes monedhash duke ndenjur; 

 

 


15

 

  dhe si bėri njė kamxhik me litarė, i dėboi tė gjithė nga tempulli bashkė me qetė dhe delet, dhe ua hallakati paratė kėmbyesve tė monedhave dhe ua pėrmbysi tavolinat, 

 

 


16

 

  dhe shitėsve tė pėllumbave u tha: ``Hiqni kėto gjėra qė kėtej; mos e bėni shtėpinė e Atit tim shtėpi tregtie!``. 

 

 


17

 

  Kėshtu dishepujve tė tij i kujtohej se ishte shkruar: ``Zelli i shtėpisė sate mė ka pėrpirė!``. 

 

 


18

 

  Atėherė Judenjtė u pėrgjigjėn dhe i thanė: ``Ē`shenjė na tregon se i bėn kėto gjėra?``. 

 

 


19

 

  Jezusi u pėrgjigj dhe u tha atyre: ``Shkatėrroni kėtė tempull dhe unė pėr tri ditė do ta ngre pėrsėri!``. 

 

 


20

 

  Atėherė Judenjtė thanė: ``U deshėn dyzet e gjashtė vjet qė tė ndėrtohet ky tempull, dhe ti do ta ngresh pėr tri ditė?``. 

 

 


21

 

  Por ai fliste pėr tempullin e trupit tė vet. 

 

 


22

 

  Kur, mė pas, ai ishte ringjallur prej sė vdekuri, dishepujt e vet u kujtuan se ai kėtė ua kishtė thėnė dhe u besuan Shkrimin dhe fjalėve qė kishte thėnė Jezusi. 

 

 


23

 

  Dhe kur qe nė Jeruzalem pėr festėn e Pashkės, shumė vetė besuan nė emrin e tij duke parė shenjat qė bėnte, 

 

 


24

 

  por Jezusit nuk u zinte besė atyre, sepse i njihte tė gjithė, 

 

 


25

 

  dhe sepse nuk kishte nevojė qė ndokush tė jepte dėshmi pėr njeriun, sepse ai e dinte ē`kishte pėrbrenda njeriut. 

 

 


Gjoni 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: