Albanian Bible

Luka 24

Gjoni

Return to Index

Chapter 1

1

 

  Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi. 

 

 


2

 

  Ai (fjala) ishte nė fillim me Perėndinė. 

 

 


3

 

  Tė gjitha gjėrat u bėnė me anė tė tij (fjala), dhe pa atė nuk u bė asnjė nga ato qė u bėnė. 

 

 


4

 

  Nė atė ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerėzve. 

 

 


5

 

  Dhe drita shkėlqen nė errėsirė dhe errėsira nuk e kuptoi. 

 

 


6

 

  Qe njė njeri i dėrguar nga Perendia; emri i tij ishte Gjon. 

 

 


7

 

  Ai erdhi si dėshmitar, pėr tė dėshmuar pėr dritėn, qė tė gjithė tė besonin nėpėrmjet tij; 

 

 


8

 

  ai nuk ishte drita, por u dėrgua pėr tė dėshmuar pėr dritėn. 

 

 


9

 

  Ai (fjala) ishte drita e vėrtetė, qė ndriēon ēdo njeri qė vjen nė botė. 

 

 


10

 

  Ai (fjala) ishte nė botė, dhe bota u krijua me anė tė tij, por bota nuk e njohu. 

 

 


11

 

  Ai erdhi nė shtėpinė e vet dhe tė vetėt nuk e pranuan, 

 

 


12

 

  por tė gjithė atyre qė e pranuan, ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij, 

 

 


13

 

  tė cilėt nuk janė lindur nga gjaku, as nga vullneti i mishit, as nga vullneti i burrit, por janė lindur nga Perėndia. 

 

 


14

 

  Dhe Fjala u bė mish dhe banoi ndėr ne; dhe ne soditėm lavdinė e tij, si lavdia e tė vetėmlindurit prej Atit, plot hir e tė vėrtetė. 

 

 


15

 

  Gjoni dėshmoi pėr tė dhe thirri duke thėnė: ``Ky ėshtė ai, pėr tė cilin thashė: "Ai qė vjen pas meje mė ka paraprirė, sepse ishte pėrpara meje"``. 

 

 


16

 

  Dhe ne tė gjithė morėm, prej mbushullisė sė tij, hir mbi hir. 

 

 


17

 

  Sepse Ligji u dha nėpėrmjet Moisiut, por hiri dhe e vėrteta erdhėn nėpėrmjet Jezu Krishtit. 

 

 


18

 

  Askush s`e pa Perėndinė kurrė; i vetėmlinduri Bir, qė ėshtė nė gjirin e t`Et, ėshtė ai qė e ka bėrė tė njohur. 

 

 


19

 

  Dhe kjo ėshtė dėshmia e Gjonit, kur Judenjtė i dėrguan nga Jeruzalemi priftėrinj dhe levitė pėr ta pyetur: ``Kush je ti?``. 

 

 


20

 

  Ai edhe e rrėfeu, edhe nuk e mohoi, dhe rrėfeu: ``Unė nuk jam Krishti``. 

 

 


21

 

  Atėherė ata e pyetėn: ``Kush je, pra? A je Elia?``. Ai tha: ``Nuk jam!``. ``Je ti profeti?``. Dhe ai pėrgjigjej: ``Jo!``. 

 

 


22

 

  Atėherė ata i thanė: ``Kush je ti, qė t`u japim pėrgjigje atyre qė na dėrguan? Ē`thua pėr veten tėnde?``. 

 

 


23

 

  Ai u pėrgjigj: ``Unė jam zėri i atij qė bėrtet nė shkretėtirė: drejtoni udhėn e Zotit, sikurse tha profeti Isaia``. 

 

 


24

 

  Dhe ata qė qenė dėrguar, ishin nga farisenjtė; 

 

 


25

 

  ata e pyetėn dhe i thanė: ``Atėherė pse ti pagėzon, kur nuk je as Krishti, as Elia, as profeti?``. 

 

 


26

 

  Gjoni iu pėrgjigj atyre, duke thėnė: ``Unė pagėzoj me ujė, por midis jush ėshtė njė qė ju nuk e njihni. 

 

 


27

 

  Ai ėshtė ai qė vjen pas meje e mė paraprin, tė cilit unė nuk jam i denjė t`ia zgjidh lidhėsen e sandaleve``. 

 

 


28

 

  Kėto gjėra ndodhėn nė Betabara, pėrtej Jordanit, ku Gjoni po pagėzonte. 

 

 


29

 

  Tė nesėrmen, Gjoni e pa Jezusin qė po vinte drejt tij dhe tha: ``Ja, Qengji i Perėndisė, qė heq mėkatin e botės! 

 

 


30

 

  Ky ėshtė ai pėr tė cilin unė thashė: "Mbas meje vjen njė burrė qė mė ka paraprirė, sepse ishte pėrpara meje!". 

 

 


31

 

  Unė nuk e njihja, prandaj erdha tė pagėzoj me ujė, qė ky t`i zbulohet Izraelit``. 

 

 


32

 

  Dhe Gjoni dėshmoi duke thėnė: ``E pashė Frymėn duke zbritur nga qielli si njė pėllumb dhe ndenji mbi tė. 

 

 


33

 

  Unė nuk e njihja, por ai qė mė dėrgoi tė pagėzoj nė ujė, mė tha: "Ai, mbi tė cilin do tė shikosh se zbret Fryma dhe qėndron mbi tė, ėshtė ai qė pagėzon me Frymėn e Shenjtė". 

 

 


34

 

  Dhe unė pashė e dėshmova se ai ėshtė Biri i Perėndisė``. 

 

 


35

 

  Tė nesėrmen Gjoni rrinte pėrsėri atje me dy nga dishepujt e vet. 

 

 


36

 

  Dhe, duke i ngulur sytė mbi Jezusin qė po kalonte, tha: ``Ja Qengji i Perėndisė!``. 

 

 


37

 

  Dhe tė dy dishepujt dėgjuan atė duke folur, dhe e ndoqėn Jezusin. 

 

 


38

 

  Por Jezusi u kthye dhe, kur pa se po e ndiqnin, u tha atyre: ``Ē`kėrkoni?``. Ata i thanė: ``Rabbi (qė e pėrkthyer do tė thotė "mėsues"), ku banon?``. 

 

 


39

 

  Ai iu pėrgjigj atyre: ``Ejani e shikoni``. Ata shkuan dhe e panė ku banonte ai, dhe ndenjėn atė ditė bashkė me tė. Ishte rreth orės dhjetė. 

 

 


40

 

  Andrea, vėllai i Simon Pjetrit, ishte njė nga ata tė dy qė e kishin dėgjuar kėtė nga Gjoni dhe kishin ndjekur Jezusin. 

 

 


41

 

  Ky gjeti mė tė parin vėllanė e vet, Simonin, dhe i tha: ``E gjetėm Mesian qė pėrkthyer do tė thotė: "Krishti"``; 

 

 


42

 

  dhe e ēoi te Jezusi. Atėherė Jezusi e shikoi dhe tha: ``Ti je Simoni, bir i Jonas. Ti do tė quhesh Kefa, qė do tė thotė: "gur"``. 

 

 


43

 

  Tė nesėrmen, Jezusi donte tė dilte nė Galile; gjeti Filipin dhe i tha: ``Ndiqmė!``. 

 

 


44

 

  Dhe Filipi ishte nga Betsaida, nga i njejti qytet i Andreas dhe i Pjetrit. 

 

 


45

 

  Filipi gjeti Natanaelin dhe i tha: ``E gjetėm atė, pėr tė cilin shkroi Moisiu nė ligj dhe profetėt: Jezusin nga Nazareti, tė birin e Jozefit!``. 

 

 


46

 

  Dhe Natanaeli i tha: ``A mund tė dalė diēka e mirė nga Nazareti?``. Filipi i tha: ``Eja e shih!``. 

 

 


47

 

  Jezusi pa se Natanaeli po vinte drejt tij dhe tha pėr tė: ``Ja njė Izraelit i vėrtetė, tek i cili s`ka mashtrim``. 

 

 


48

 

  Natanaeli i tha: ``Nga mė njeh?``. Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Tė pashė kur ishe nėn fik, para se tė tė thėrriste Filipi``. 

 

 


49

 

  Natanaeli duke iu pėrgjigjur tha: ``Mėsues, ti je Biri i Perėndisė, ti je mbreti i Izraelit!``. 

 

 


50

 

  Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Sepse tė thashė se tė pashė nėn fik, ti beson; do tė shohėsh gjėra mė tė mėdha se kėto!``. 

 

 


51

 

  Pastaj i tha: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se tash e tutje ju do tė shihni qiellin e hapur dhe engjėjt e Perėndisė duke u ngjitur dhe duke zbritur mbi Birin e njeriut``. 

 

 


Gjoni 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: