Albanian Bible

Luka 22

Luka

Return to Index

Chapter 23

1

 

  Atėherė u ngrit gjithė asambleja dhe e ēuan te Pilati. 

 

 


2

 

  Dhe filluan ta paditin duke thėnė: ``Kėtė ne e gjetėm qė pėrmbyste kombin tonė dhe ndalonte t`i jepeshin taksa Cezarit, duke u vetėquajtur njė mbret, Krishti``. 

 

 


3

 

  Atėherė Pilati e pyeti duke thėnė: ``A je ti mbreti i Judenjve?``. Dhe Jezusi iu pėrgjigj dhe tha: ``Ti po thua``. 

 

 


4

 

  Pilati u tha atėherė krerėve tė priftėrinjve dhe popullit: ``Unė nuk po gjej asnjė faj te ky njeri``. 

 

 


5

 

  Por ata ngulnin kėmbė, duke thėnė: ``Ai po ngre popullin nė kryengritje duke mėsuar nė mbarė Judenė, qė nga Galilea e deri kėtu``. 

 

 


6

 

  Atėherė Pilati, kur dėgjoi se u fol pėr Galilenė, pyeti nė se ai njeri ishte Galileas. 

 

 


7

 

  Dhe kur mori vesh se ai i takonte juridiksionit tė Herodit, e dėrgoi te Herodi, i cili, ndėr ato ditė, ndodhej edhe ai nė Jeruzalem. 

 

 


8

 

  Kur Herodi pa Jezusin, u gėzua shumė; prej shumė kohėsh ai donte ta shihte, sepse kishte dėgjuar shumė pėr tė dhe shpresonte tė shihte ndonjė mrekulli tė kryer prej tij. 

 

 


9

 

  Ai i drejtoi shumė pyetje, por Jezusi nuk u pėrgjigj fare. 

 

 


10

 

  Ndėrkaq krerėt e priftėrinjve dhe skribėt rrinin aty dhe e paditnin me furi. 

 

 


11

 

  Atėherė Herodi, me ushtarėt e vet, mbasi e fyu dhe e talli, e veshi me njė rrobe tė shkėlqyeshme dhe ia riktheu Pilatit. 

 

 


12

 

  Atė ditė Herodi dhe Pilati u bėnė miq me njėri-tjetrin, ndėrsa mė parė ishin armiq. 

 

 


13

 

  Atėherė Pilati, mblodhi krerėt e priftėrinjve, kryetarėt dhe popullin, 

 

 


14

 

  dhe u tha atyre: ``Ju mė prutė kėtė njeri si ēoroditės tė popullit; dhe ja, unė, pasi e hetova para jush, nuk kam gjetur tek ai asnjė nga fajet pėr tė cilat ju e paditni, 

 

 


15

 

  dhe as Herodi, sepse na e ktheu pėrsėri te ne; nė fakt ai s`ka bėrė asgjė qė tė meritojė vdekjen. 

 

 


16

 

  Prandaj, pasi ta fshikullojnė, do ta lėshoj``. 

 

 


17

 

  Tani me rastin e festės sė Pashkės qeveritari duhet tė lironte dikė. 

 

 


18

 

  Por ata, tė gjithė njėzeri, bėrtitėn duke thėnė: ``Vraje kėtė dhe na liro Barabėn``. 

 

 


19

 

  Ky ishte hedhur nė burg pėr njė trazirė tė bėrė nė qytet dhe pėr vrasje. 

 

 


20

 

  Prandaj Pilati, duke dashur tė lėshojė Jezusin, u foli pėrsėri. 

 

 


21

 

  Por ata bėrtitnin duke thėnė: ``Kryqėzoje!``. 

 

 


22

 

  Pėr tė tretėn herė ai u tha atyre: ``Po ē`tė keqe bėri ky? Unė nuk gjeta nė tė asnjė faj qė tė meritojė vdekjen. Prandaj, pasi ta fshikullojnė, do ta lėshoj``. 

 

 


23

 

  Por ata ngulnin kėmbė me britma te mėdha duke kėrkuar qė ta kryqėzonin; dhe britmat e tyre dhe tė krerėve tė priftėrinjve u bėnė mbisunduese. 

 

 


24

 

  Atėherė Pilat vendosi qė tė bėhej ēka ata kėrkonin. 

 

 


25

 

  Dhe ua lėshoi atė qė qe burgosur pėr trazirė dhe vrasje dhe qė ata e kishin kėrkuar; dhe Jezusin ia dorėzoi vullnetit tė tyre. 

 

 


26

 

  Ndėrsa po e ēonin, kapėn njėfarė Simoni nga Kirena, qė po kthehej nga fusha, e ngarkuan me kryqin qė ta mbarte pas Jezusit. 

 

 


27

 

  Dhe e ndiqte njė turmė e madhe populli dhe disa gra qė hidhėroheshin dhe vajtonin pėr tė. 

 

 


28

 

  Por Jezusi u kthye nga ato dhe u tha: ``O bija tė Jeruzalemit, mos qani pėr mua, por qani pėr veten tuaj dhe pėr fėmijėt tuaj. 

 

 


29

 

  Sepse ja, do tė vijnė ditėt kur do tė thuhet: "Lum gratė shterpe dhe lum barqet qė nuk kanė pjellė dhe gjinjtė qė nuk kanė mėndur!". 

 

 


30

 

  Atėherė do tė fillojnė t`u thonė maleve: "Bini pėrmbi ne!", dhe kodrave: "Na mbuloni!". 

 

 


31

 

  Sepse, nė se bėhet kėshtu me drurin e njomė, ē`do tė bėhet me tė thatin?". 

 

 


32

 

  Dhe dy tė tjerė, qė ishin keqbėrės, i prunė bashkė me tė, pėr t`i vrarė. 

 

 


33

 

  Dhe kur arritėn nė vendin qė quhet ``Kafka``, aty e kryqėzuan atė dhe keqbėrėsit, njėrin nė tė djathtė dhe tjetri nė tė majtė. 

 

 


34

 

  Dhe Jezusi tha: ``O Atė, fali ata sepse nuk dinė ē`bėjnė``. Pastaj, pasi i ndanė rrobat e tij, hodhėn short. 

 

 


35

 

  Dhe populli rrinte aty pėr tė parė; dhe kryetarėt me popullin e pėrqeshnin, duke thėnė: ``Ai i shpėtoi tė tjerėt, le tė shpėtojė veten, po qe se me tė vėrtetė ėshtė Krishti, i zgjedhuri i Perėndisė``. 

 

 


36

 

  Edhe ushtarėt e tallnin, duke iu afruar dhe duke i ofruar uthull, 

 

 


37

 

  dhe duke thėnė: ``Nėse ti je mbreti i Judenjve, shpėto veten``. 

 

 


38

 

  Pėrveē kėsaj pėrmbi kryet e tij ishte njė mbishkrim me shkronja greke, latine dhe hebraike: "KY ÉSHTÉ MBRETI I JUDENJVE". 

 

 


39

 

  Tani njė nga keqberėsit e kryqėzuar e shau duke thėnė: ``Nėse ti je Krishti, shpėto vetveten dhe neve``. 

 

 


40

 

  Por ai tjetri duke e pėrgjigjur e qortoi duke i thėnė: ``A s`ke frikė nga Perėndia, qė je nėn tė njėjtin dėnim? 

 

 


41

 

  Nė realitet, ne me tė drejtė jemi dėnuar, sepse po marrim ndėshkimin e merituar pėr ato qė kemi kryer, ndėrsa ky nuk ka bėrė asnjė tė keqe``. 

 

 


42

 

  Pastaj i tha Jezusit: ``Zot, kujtohu pėr mua kur tė vish nė mbretėrinė tėnde``. 

 

 


43

 

  Atėherė Jezusi i tha: ``Nė tė vėrtetė po tė them: sot do tė jesh me mua nė parajsė``. 

 

 


44

 

  Ishte afėrsisht ora e gjashtė dhe errėsira e mbuloi gjithė vendin deri nė orėn e nėntė. 

 

 


45

 

  Dielli u err dhe perdja e tempullit u nda nė mes. 

 

 


46

 

  Dhe Jezusi bėrtiti me zė tė lartė dhe tha: ``O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!``. Dhe, si tha kėto, dha fryma. 

 

 


47

 

  Atėherė centurioni, kur pa ē`ndodhi, pėrlėvdoi Perėndinė duke thėnė: ``Me tė vėrtetė ky njeri ishte i drejtė!``. 

 

 


48

 

  Dhe gjithė turma, qė ishte mbledhur pėr tė parė ē`po ndodhte, kur e pa kėtė, u kthye duke rrahur kraharorin. 

 

 


49

 

  Tė gjithė tė njohurit e tij dhe gratė qė e kishin ndjekur qė nga Galilea qendronin larg, duke parė kėto gjėra. 

 

 


50

 

  Tani ishte njė burrė me emėr Jozef, qė ishte anėtar i sinedrit, njeri i drejtė dhe i mirė; 

 

 


51

 

  ai nuk kishte miratuar vendimin dhe veprimin e tė tjerėve. Ai ishte nga Arimatea, qytet i Judesė dhe priste edhe ai mbretėrinė e Perėndisė. 

 

 


52

 

  Ai iu paraqit Pilatit dhe kėrkoi trupin e Jezusit. 

 

 


53

 

  Dhe, pasi e zbriti poshtė nga kryqi, e mbėshtolli nė njė ēarēaf dhe e vuri nė njė varr tė gėrmuar nė shkėmb, ku ende nuk ishte varrosur asnjeri. 

 

 


54

 

  Ishte dita e Pėrgatitjes dhe e shtuna po fillonte. 

 

 


55

 

  Gratė qė kishin ardhur me Jezusin nga Galilea duke e ndjekur nga afėr, e panė varrin dhe mėnyrėn se si ishte vėnė trupi i Jezusit; 

 

 


56

 

  pastaj ato u kthyen dhe pėrgatitėn erėra tė mira dhe vajra; dhe gjatė sė shtunės pushuan, sipas urdhėrimit. 

 

 


Luka 24

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: