Albanian Bible

Luka 19

Luka

Return to Index

Chapter 20

1

 

  Dhe nė njė nga ato ditė ndodhi qė, ndėrsa ai po mėsonte popullin nė tempull dhe predikonte ungjillin, erdhėn krerėt e priftėrinjve dhe skribėt bashkė me pleqtė, 

 

 


2

 

  dhe i thanė: ``Na trego me ē`autoritet i bėn kėto gjėra; ose kush ėshtė ai qė ta dha ty kėtė pushtet?``. 

 

 


3

 

  Dhe ai duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Edhe unė do t`ju pyes njė gjė dhe ju m`u pėrgjigjni: 

 

 


4

 

  Pagėzimi i Gjonit vinte nga qielli apo nga njerėzit?``. 

 

 


5

 

  Dhe ata arsyetonin nė mes tyre duke thėnė: ``Po tė themi prej qiellit, ai do tė na thotė: "Atėherė pėrse nuk i besuat?". 

 

 


6

 

  Kurse po t`i themi prej njerėzve, gjithė populli do tė na vrasė me gurė, sepse ai ėshtė i bindur se Gjoni ishte njė profet``. 

 

 


7

 

  Prandaj u pėrgjigjen se nuk dinin nga vinte. 

 

 


8

 

  Atėherė Jezusi u tha atyre: ``As unė nuk po ju them me ē`pushtet i bėj kėto gjėra``. 

 

 


9

 

  Pastaj filloi t`i tregojė popullit kėtė shėmbėlltyrė: ``Njė njeri mbolli njė vresht, ua besoi disa vreshtarėve dhe iku larg pėr njė kohė tė gjatė. 

 

 


10

 

  Nė kohėn e tė vjelave, dėrgoi njė shėrbėtor tek ata vreshtarė qė t`i jepnin pjesėn e vet nga prodhimi i vreshtit; por vreshtarėt e rrahėn atė dhe e kthyen duarbosh. 

 

 


11

 

  Ai dėrgoi pėrsėri njė shėrbėtor tjetėr; por ata, pasi e rrahėn dhe e shanė edhe atė, e kthyen duarbosh. 

 

 


12

 

  Ai dėrgoi edhe njė tė tretė, por ata e plagosėn edhe atė dhe e pėrzunė. 

 

 


13

 

  Atėherė i zoti i vreshtit tha: "Ēfarė duhet tė bėj? Do tė dėrgoj djalin tim tė dashur. Ndoshta, duke e parė atė, do ta respektojnė!". 

 

 


14

 

  Por vreshtarėt, kur e panė, thanė midis tyre: "Ky ėshtė trashėgimtari; ejani e ta vrasim qė trashėgimia tė na mbetet neve". 

 

 


15

 

  Kėshtu e nxorėn jashtė vreshtit dhe e vranė. Ē`do t`u bėjė, pra, kėtyre, i zoti i vreshtit? 

 

 


16

 

  Ai do tė vijė, do t`i vrasė ata vreshtarė dhe do t`ua japė vreshtin tė tjerėve``. Por ata, kur e dėgjuan kėtė, thanė: ``Kėshtu mos qoftė``. 

 

 


17

 

  Atėherė Jezusi, duke i shikuar nė fytyrė, tha: ``Ē`ėshtė, pra, ajo qė ėshtė shkruar: "Guri qė ndėrtuesit e kanė hedhur poshtė u bė guri i qoshes"? 

 

 


18

 

  Kushdo qė do tė bjerė mbi kėtė gur do tė bėhet copė-copė, dhe ai mbi tė cilin do tė bjerė guri, do tė dėrrmohet``. 

 

 


19

 

  Nė kėtė moment, krerėt e priftėrinjve dhe skribėt kėrkuan tė vėnė dorė nė tė, sepse e morėn vesh se ai e kishte treguar atė shėmbėlltyrė pėr ata, por kishin frikė nga populli. 

 

 


20

 

  Ata e pėrgjonin me kujdes dhe i dėrguan disa spiunė tė cilėt, duke u paraqitur si njerėz tė drejtė, ta zinin nė gabim nė ndonjė ligjėratė dhe pastaj t`ia dorėzonin pushtetit dhe autoritetit tė guvernatorit. 

 

 


21

 

  Kėta e pyetėn duke thėnė: ``Mėsues ne e dimė se ti flet dhe mėson drejt dhe qė nuk je aspak i anshėm, por mėson rrugėn e Perėndisė nė tė vėrtetė. 

 

 


22

 

  A ėshtė e lejueshme pėr ne t`i paguajmė taksė Cezarit apo jo?``. 

 

 


23

 

  Por ai, duke e kuptuar ligėsinė e tyre, u tha atyre: ``Pėrse mė provokoni? 

 

 


24

 

  Mė tregoni njė denar: e kujt ėshtė fytyra dhe mbishkrimi qė ka?``. Dhe ata, duke pėrgjigjur, thanė: ``E Cezarit``. 

 

 


25

 

  Atėherė ai u tha atyre: ``I jepni, pra, Cezarit atė qė i pėrket Cezarit, dhe Perėndisė atė qė ėshtė e Perėndisė``. 

 

 


26

 

  Dhe nuk mundėn ta zėnė nė gabim nė ligjėratėn e tij pėrpara popullit dhe, tė habitur nga pėrgjigjja e tij, heshtėn. 

 

 


27

 

  Pastaj iu afruan disa saducej, tė cilėt mohojnė se ka ringjallje, dhe e pyetėn, 

 

 


28

 

  duke thėnė: ``Mėsues, Moisiu na la tė shkruar qė, nėse vėllai i dikujt vdes kishte grua dhe vdiq pa lėnė fėmijė, i vėllai ta marrė gruan e tij dhe t`i ngjallė pasardhės vėllait tė vet. 

 

 


29

 

  Tashti, ishin shtatė vėllezėr; i pari u martua dhe vdiq pa lėnė fėmijė. 

 

 


30

 

  I dyti e mori pėr grua dhe vdiq edhe ai pa lėnė fėmijė. 

 

 


31

 

  E mori pastaj i treti; dhe kėshtu qė tė shtatė vdiqėn pa lėnė fėmijė. 

 

 


32

 

  Dhe pas tyre vdiq edhe gruaja. 

 

 


33

 

  Atėherė, nė ringjallje, e kujt do tė jetė grua? Sepse qė tė shtatė e patėn grua``. 

 

 


34

 

  Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur, tha atyre: ``Bijtė e kėsaj bote martohen dhe martojnė; 

 

 


35

 

  por ata qė do tė gjenden tė denjė tė kenė pjesė nė botėn tjetėr dhe nė ringjalljen e tė vdekurve, nuk martohen dhe nuk martojnė; 

 

 


36

 

  ata as nuk mund tė vdesin mė, sepse janė si engjėjt dhe janė bij tė Perėndisė, duke qenė bij tė ringjalljes. 

 

 


37

 

  Dhe se tė vdekurit do tė ringjallen, e ka deklaruar vetė Moisiu nė pjesėn e ferrishtes, kur e quan Zot, Perėndinė e Abrahamit, Perėndinė e Isakut dhe Perėndinė e Jakobit. 

 

 


38

 

  Ai nuk ėshtė perėndi i tė vdekurve, por i tė gjallėve, sepse tė gjithė jetojnė pėr tė``. 

 

 


39

 

  Atėherė disa skribė morėn fjalėn dhe thanė: ``Mėsues, mirė fole``. 

 

 


40

 

  Dhe nuk guxuan mė t`i bėjnė asnjė pyetje. 

 

 


41

 

  Dhe ai i tha atyre: ``Vallė, si thonė se Krishti ėshtė Bir i Davidit? 

 

 


42

 

  Vetė Davidi, nė librin e Psalmeve, thotė: "Zoti i tha Zotit tim: Ulu nė tė djathtėn time, 

 

 


43

 

  derisa unė t`i vė armiqtė e tu si stol tė kėmbėve tė tua". 

 

 


44

 

  Davidi, pra, e quan Zot; si mund tė jetė bir i tij?``. 

 

 


45

 

  Dhe, ndėrsa gjithė populli po e dėgjonte, ai u tha dishepujve tė vet: 

 

 


46

 

  ``Ruhuni nga skribėt, tė cilėt shėtisin me kėnaqėsi me rroba tė gjata, duan t`i pėrshėndesin nėpėr sheshe, tė jenė nė vendet e para nė sinagoga dhe nė kryet e vendit nėpėr gosti; 

 

 


47

 

  ata gllabėrojnė shtėpitė e te vejave dhe, pėr t`u dukur, bėjnė lutje tė gjata. Ata do tė marrin njė dėnim mė tė rėndė``. 

 

 


Luka 21

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: