Albanian Bible

Luka 17

Luka

Return to Index

Chapter 18

1

 

  Pastaj u tha atyre edhe njė shėmbėlltyrė, pėr tė treguar se duhet tė lutemi vazhdimisht pa u lodhur, 

 

 


2

 

  duke thėnė: ``Nė njė qytet ishte njė gjykatės qė nuk kishte frikė nga Perėndia dhe nuk kishte respekt pėr njeri. 

 

 


3

 

  Tani po nė atė qytet ishte njė grua e ve qė shkonte tek ai duke thėnė: "Ma jep tė drejtėn para kundėrshtarit tim". 

 

 


4

 

  Pėr njė farė kohe ai nuk deshi ta bėnte, por pastaj tha me vete: "Megjithse nuk kam frikė nga Perėndia dhe s`kam respekt pėr asnjeri, 

 

 


5

 

  duke qenė se kjo grua e ve po vazhdon tė mė mėrzitė, do t`ia jap tė drejtėn, sepse, duke mė ardhur vazhdimisht, do tė mė rraskapitė"``. 

 

 


6

 

  Dhe Zoti tha: ``Dėgjoni ē`thotė gjykatėsi i padrejtė. 

 

 


7

 

  Vallė Perėndia nuk do tė marrė hak pėr tė zgjedhurit e tij qė i kėlthasin atij ditė e natė? A do tė vonojė, vallė, tė ndėrhyjė nė favor tė tyre? 

 

 


8

 

  Po, unė ju them se ai do t`ua marrė hakun sė shpejti. Po kur tė vijė Biri i njeriut, a do tė gjejė besim mbi tokė?``. 

 

 


9

 

  Ai tha edhe kėtė shėmbėlltyre pėr disa qė pretendonin se ishin tė drejtė dhe i pėrbuznin tė tjerėt. 

 

 


10

 

  ``Dy njerėz u ngjitėn nė tempull pėr t`u lutur; njėri ishte farise dhe tjetri tagrambledhės. 

 

 


11

 

  Fariseu rrinte nė kėmbė dhe lutej nė vetvete kėshtu: "O Perėndi, tė falėnderoj qė nuk jam si njerėzit e tjerė, grabitqarė, tė padrejtė, kurorėshkelės, dhe as si ai tagrambledhės. 

 

 


12

 

  Unė agjėroj dy herė nė javė dhe paguaj tė dhjetėn e gjithēkaje qė kam". 

 

 


13

 

  Kurse tagrambledhėsi rrinte larg dhe as qė guxonte t`i ēonte sytė drejt qiellit; por rrihte kraharorin e vet duke thėnė: "O Perėndi, ji i mėshirshėm ndaj mua mėkatarit". 

 

 


14

 

  Dhe unė po ju them se ky, dhe jo tjetri, u kthye nė shtėpinė e vet i shfajėsuar; sepse kushdo qė lartohet do tė ulet, dhe kush ulet, do tė lartohet``. 

 

 


15

 

  I prunė edhe disa fėmijė tė vegjėl qė t`i prekte; por dishepujt, kur panė kėtė, i qortuan. 

 

 


16

 

  Atėherė Jezusi i thirri fėmijėt pranė vetes dhe tha: ``I lini fėmijėt e vegjėl tė vijnė tek unė dhe mos i pengoni, sepse e tyre ėshtė mbretėria e Perėndisė. 

 

 


17

 

  Nė tė vėrtetė po ju them se ai qė nuk e pranon mbretėrinė e Perėndisė si njė fėmijė i vogėl, nuk do tė hyjė atje``. 

 

 


18

 

  Njė nga krerėt e pyeti duke thėnė: ``Mėsues i mirė, ē`duhet tė bėj pėr tė trashėguar jetėn e pėrjetshme?``. 

 

 


19

 

  Dhe Jezusi i tha: ``Pėrse mė quan tė mirė? Askush nuk ėshtė i mirė, pėrveē njė tė vetmi, domethėnė Perėndisė. 

 

 


20

 

  Ti i njeh urdhėrimet: "Mos shkel kurorėn, mos vrit, mos vidh, mos thuaj dėshmi tė rrem, ndero atin tėnd dhe nėnėn tėnde"``. 

 

 


21

 

  Dhe ai tha: ``Tė gjitha kėto i kam zbatuar qė nga rinia``. 

 

 


22

 

  Si e dėgjoi, Jezusi i tha: ``Tė mungon akoma njė gjė: shit gjithēka qė ke dhe jepua tė varfėrve dhe do tė kesh njė thesar nė qiell; pastaj eja e mė ndiq``. 

 

 


23

 

  Por ai, kur i dėgjoi kėto gjėra, u trishtua shumė, sepse ishte shumė i pasur. 

 

 


24

 

  Atėherė Jezusi, kur pa se ai ishte trishtuar shumė, tha: ``Sa ėshtė e vėshtirė pėr ata qė kanė pasuri tė hyjnė nė mbretėrinė e Perėndisė! 

 

 


25

 

  Sepse ėshtė mė lehtė qė njė deve tė kalojė nėpėr vrimėn e gjilpėrės, sesa i pasuri tė hyjė nė mbretėrinė e Perėndisė``. 

 

 


26

 

  Dhe ata qė e dėgjonin thanė: ``Po kush, pra, mund tė shpėtohet?``. 

 

 


27

 

  Por ai tha: ``Gjėra tė pamundshme pėr njerėzit janė tė mundshme pėr Perėndinė``. 

 

 


28

 

  Pastaj Pjetri tha: ``Ja, ne kemi lėnė ēdo gjė dhe tė kemi ndjekur``. 

 

 


29

 

  Dhe ai u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė po ju them se nuk ka asnjė qė tė ketė lėnė shtėpinė ose prindėrit, ose vėllezėrit, ose gruan ose fėmijėt, pėr mbretėrinė e Perėndisė, 

 

 


30

 

  qė tė mos marrė shumėfish nė kėtė kohė, dhe nė kohėn e ardhshme jetėn e pėrjetshme``. 

 

 


31

 

  Pastaj i mori me vete tė dymbėdhjetėt dhe u tha atyre: ``Ja, ne po ngjitemi nė Jeruzalem dhe tė gjitha ato qė shkruan profetėt pėr Birin e njeriut do tė pėrmbushen. 

 

 


32

 

  Ai, pra, do t`u dorėzohet paganėve, do tė fyhet e do tė poshtėrohet dhe do ta pėshtyjnė. 

 

 


33

 

  Dhe, pasi ta fshikullojnė, do ta vrasin, por ai do tė ringjallet tė tretėn ditė``. 

 

 


34

 

  Por ata nuk morėn vesh asgjė nga tė gjitha kėto: kėto fjalė pėr ta ishin fshehtėsi dhe ata nuk kuptonin ato qė u ishin thėnė. 

 

 


35

 

  Tani ndėrsa ai po i afrohej Jerikos, njė i verbėr ishte ulur pėrgjatė rrugės dhe po lypte; 

 

 


36

 

  dhe kur dėgjoi se po kalonte turma, pyeti ēfarė ishte; 

 

 


37

 

  iu pėrgjigjėn se po kalonte Jezusi nga Nazareti. 

 

 


38

 

  Atėherė ai bėrtiti duke thėnė: ``O Jezus, Bir i Davidit, ki mėshirė pėr mua``. 

 

 


39

 

  Ata qė ecnin pėrpara i bėrtitėn tė heshtte, por ai bėrtiste edhe mė fort: ``O Bir i Davidit: ki mėshirė pėr mua``. 

 

 


40

 

  Atėherė Jezusi ndaloi dhe urdheroi t`ia sillnin dhe, kur ai iu afrua, e pyeti 

 

 


41

 

  duke thėne: ``Ēfarė dėshiron tė bėj pėr ty?``. Dhe ai tha: ``Zot, tė rimarr dritėn e syve``. 

 

 


42

 

  Dhe Jezusi i tha: ``Rimerr dritėn e syve, Besimi yt tė shėroi``. 

 

 


43

 

  Nė ēast rimori dritėn e syve dhe e ndiqte duke pėrlėvduar Perėndinė; dhe gjithė populli, kur pa kėtė, i dha lavdi Perėndisė. 

 

 


Luka 19

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: