Albanian Bible

Luka 16

Luka

Return to Index

Chapter 17

1

 

  Atėherė Jezusi u tha dishepujve tė vet: ``Éshtė e pamundur qė tė mos ndodhin skandale; por mjerė ai pėr faj tė tė cilit vijnė! 

 

 


2

 

  Pėr tė do tė ishte mė mirė t`i varnin nė qafė njė gur mulliri dhe ta hidhnin nė det, se sa tė skandalizojė njė tė vetėm nga kėta tė vegjėl. 

 

 


3

 

  Kini kujdes veten tuaj! Nė se yt vėlla mėkaton kundėr teje, qortoje; dhe nė se pendohet, fale. 

 

 


4

 

  Edhe sikur tė mėkatonte shtatė herė nė ditė kundėr teje, dhe shtatė herė nė ditė do tė kthehet te ti duke thėnė: "Pendohem", fale``. 

 

 


5

 

  Atėherė apostujt i thanė Zotit: ``Na e shto besimin``. 

 

 


6

 

  Dhe Zoti tha: ``Po tė kishit besim sa njė kokėrr sinapi, do tė mund t`i thonit kėtij mani: "Shkulu me gjithė rrėnjė dhe mbillu nė det", dhe ai do t`ju bindej. 

 

 


7

 

  Tani cili nga ju, po tė ketė njė shėrbėtor qė i lėron tokėn ose i kullot kopenė, do t`i thotė kur ai kthehet nga fusha nė shtėpi: "Eja menjėherė nė tryezė"? 

 

 


8

 

  A nuk do t`i thotė pėrkundrazi: "Ma bėj gati darkėn, pėrvishu e mė shėrbe qė unė tė ha e tė pi e pastaj tė hash dhe tė pish edhe ti"? 

 

 


9

 

  Do ta falėnderojė ndoshta atė shėrbėtor sepse i zbatoi ato qė i ishin urdhėruar? Mendoj se jo. 

 

 


10

 

  Kėshtu edhe ju, kur tė keni bėrė tė gjitha ato qė ju urdhėrohen, thoni: "Jemi shėrbėtorė tė padobishėm. Bėmė atė qė kishim detyrė tė bėnim"``. 

 

 


11

 

  Dhe ndodhi qė duke udhėtuar pėr nė Jeruzalem, ai kaloi nėpėr Samari dhe Galile. 

 

 


12

 

  Dhe, kur po hynte nė njė fshat, i dolėn para dhjetė lebrozė, tė cilėt ndaluan larg, 

 

 


13

 

  dhe duke ngritur zėrin, thanė: ``Mjeshtėr, Jezus, ki mėshirė pėr ne``. 

 

 


14

 

  Dhe ai, si i pa, u tha atyre: ``Shkoni e paraqituni te priftėrinjtė``. Dhe ndodhi qė, ndėrsa ata po shkonin, u pastruan. 

 

 


15

 

  Dhe njė nga ata, si e pa se u shėrua, u kthye mbrapa dhe pėrlėvdonte Perėndinė me zė tė lartė. 

 

 


16

 

  Dhe ra pėrmbys me fytyrė pėrtokė te kėmbėt e Jezusit, duke e falėnderuar. Ky ishte Samaritan. 

 

 


17

 

  Jezusi atėherė filloi tė thotė: ``A nuk u shėruan qė tė dhjetė? Ku janė nėntė tė tjerėt? 

 

 


18

 

  A nuk gjet asnjė qė tė kthehet pėr tė dhėnė lavdi Perėndisė, pėrveē kėtij tė huaji?``. 

 

 


19

 

  Dhe i tha atij: ``Ēohu dhe shko; besimi yt tė shėroi``. 

 

 


20

 

  Tani kur u pyet nga farisenjtė se kur do tė vinte mbretėria e Perėndisė, ai u pėrgjigj atyre dhe tha: ``Mbretėria e Perėndisė nuk vjen nė mėnyrė tė dukshme; 

 

 


21

 

  dhe as nuk do tė mund tė thuhet: "Ja, kėtu", ose: "Ja, atje"; sepse ja, mbretėria e Perėndisė ėshtė pėrbrenda jush``. 

 

 


22

 

  Pastaj u tha dishepujve tė vet: ``Do tė vijnė ditė kur ju do tė dėshironi tė shihni njė nga ditėt e Birit tė njeriut, por nuk do ta shihni. 

 

 


23

 

  Dhe do t`ju thonė: "Ja, ėshtė kėtu" ose: "Ja, ėshtė atje", por ju mos shkoni dhe mos i ndiqni. 

 

 


24

 

  Sepse ashtu si rrufeja, qė vetėtin nga njėri skaj i qiellit te tjetri e ndriēon, kėshtu do tė jetė edhe Biri i njeriut nė ditėn e tij. 

 

 


25

 

  Por mė parė i duhet tė vuajė shumė dhe tė hidhet poshtė nga ky brez. 

 

 


26

 

  Dhe, ashtu siē ndodhi nė kohėn e Noes, ashtu do tė ndodhė edhe nė ditėt e Birit tė njeriut. 

 

 


27

 

  Njerėzit hanin, pinin, martonin dhe martoheshin, deri ditėn kur Noeu hyri nė arkė; dhe erdhi pėrmbytja dhe i zhduku tė gjithė. 

 

 


28

 

  Po kėshtu ndodhi nė kohėn e Lotit: njerėzit hanin, pinin, blinin, shitnin, mbillnin dhe ndėrtonin; 

 

 


29

 

  por ditėn kur Loti doli nga Sodoma, ra shi zjarri e squfuri nga qielli dhe i zhduku tė gjithė. 

 

 


30

 

  Kėshtu do tė jetė edhe atė ditė kur Biri i njeriut do tė shfaqet. 

 

 


31

 

  Nė atė ditė, ai qė ndodhet mbi ēatinė e shtėpisė tė mos zbresė nė shtėpi pėr tė marrė gjėrat e tij; e po kėshtu ai qė ndodhet nė ara, tė mos kthehet prapa. 

 

 


32

 

  Kujtoni gruan e Lotit. 

 

 


33

 

  Ai qė do tė kėrkojė tė shpėtojė jetėn e vet, do ta humbasė; por ai qė do ta humbasė, do ta shpėtojė. 

 

 


34

 

  Unė po ju them: atė natė dy veta do tė jenė nė njė shtrat; njėri do tė merret dhe tjetri do tė lihet. 

 

 


35

 

  Dy gra do tė bluajnė bashkė; njėra do tė merret e tjetra do tė lihet. 

 

 


36

 

  Dy burra do tė jenė nė ara: njėri do tė merret e tjetri do tė lihet``. 

 

 


37

 

  Atėherė dishepujt u pėrgjigjėn dhe thanė: ``Ku, o Zot?`` Dhe ai u tha atyre: ``Ku tė jetė trupi, atje do tė mblidhen shqiponjat``. 

 

 


Luka 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: