Albanian Bible

Luka 14

Luka

Return to Index

Chapter 15

1

 

  Pastaj tė gjithė tagrambledhėsit dhe mėkatarėt i afroheshin pėr ta dėgjuar. 

 

 


2

 

  Dhe farisenjtė dhe skribėt murmuritnin duke thėnė: ``Ky i pranon mėkatarėt dhe ha bashkė me ta``. 

 

 


3

 

  Atėherė ai u tha kėtė shėmbėlltyrė: 

 

 


4

 

  ``Cili njeri prej jush, qė ka njėqind dele dhe njė prej tyre t`i humbasė, nuk i lė tė nėntėdhjetė e nėntat nė shkretirė dhe nuk shkon pas asaj qė humbi deri sa ta gjejė? 

 

 


5

 

  Dhe, kur e gjen, e merr mbi supe gjithė gaz; 

 

 


6

 

  dhe, kur arrin nė shtėpi, i thėrret miqtė dhe fqinjėt dhe u thotė: "Gėzohuni bashkė me mua, sepse e gjeta delen time qė mė kishte humbur. 

 

 


7

 

  Dhe unė po ju them se po kėshtu nė qiell do tė ketė mė shumė gėzim pėr njė mėkatar tė vetėm qė pendohet, sesa pėr nėntėdhjetė e nėntė tė drejtėt, qė nuk kanė nevojė tė pendohen. 

 

 


8

 

  Ose, cila grua qė ka dhjetė dhrahmi dhe humbet njė nga ato, nuk ndez llambėn, nuk e fshin shtėpinė dhe nuk kėrkon me kujdes derisa ta gjejė? 

 

 


9

 

  Dhe, kur e gjen, fton tok shoqet dhe fqinjėt, duke thėnė: "Gėzohuni bashkė me mua, sepse e gjeta dhrahminė qė kisha humbur". 

 

 


10

 

  Po kėshtu po ju them: do tė ketė gėzim nė mes tė engjėjve tė Perėndisė pėr njė mėkatar tė vetėm qė pendohet``. 

 

 


11

 

  Tha akoma: ``Njė njeri kishte dy bij. 

 

 


12

 

  Mė i riu i tyre i tha babait: "Atė, mė jep pjesėn e pasurisė qė mė takon". Dhe i ati ua ndau mes tyre pasurinė. 

 

 


13

 

  Mbas pak ditėsh biri mė i ri mblodhi ēdo gjė, shkoi nė njė vend tė largėt dhe atje e prishi gjithė pasurinė, duke bėrė njė jetė tė shthurur. 

 

 


14

 

  Por, si i shpenzoi tė gjitha, nė atė vend ra njė zi e madhe buke, dhe ai filloi tė jetė nė hall. 

 

 


15

 

  Atėherė shkoi e iu ngjit pas njė banori tė atij vendi, i cili e ēoi nė arat e tij qė tė ruajė derrat. 

 

 


16

 

  Dhe ai dėshironte tė mbushte barkun me lendet qė hanin derrat, por askush nuk ia jepte. 

 

 


17

 

  Atėherė erdhi nė vete dhe tha: "Sa punėtorėve mėditės tė atit tim u tepron buka, kurse unė po vdes nga uria! 

 

 


18

 

  Do tė ēohem dhe do tė shkoj tek im atė dhe do t`i them: Atė, mėkatova kundėr qiellit dhe para teje; 

 

 


19

 

  nuk jam mė i denjė tė quhem yt bir; trajtomė si njė nga mėditėsit e tu". 

 

 


20

 

  U ēua, pra, dhe shkoi tek i ati. Por kur ishte ende larg, i ati e pa dhe dhembshuri; u lėshua vrap, ra mbi qafėn e tij dhe e puthi. 

 

 


21

 

  Dhe i biri i tha: "O atė, mėkatova kundėr qiellit dhe para teje dhe nuk jam mė i denjė tė quhem biri yt". 

 

 


22

 

  Por i ati u tha shėrbėtorėve tė vet: "Sillni kėtu rrobėn mė tė bukur dhe visheni, i vini njė unazė nė gisht dhe sandale nė kėmbė. 

 

 


23

 

  Nxirrni jashtė viēin e majmur dhe thereni; tė hamė dhe tė gėzohemi, 

 

 


24

 

  sepse ky biri im kishte vdekur dhe u kthye nė jetė, kishte humbur dhe u gjet pėrsėri". Dhe filluan tė bėnin njė festė tė madhe. 

 

 


25

 

  Djali i tij i madh ishte nė ara; dhe kur u kthye dhe iu afrua shtėpisė, dėgjoi kėngė e valle. 

 

 


26

 

  Atėherė thirri njė shėrbėtor dhe e pyeti ē`ishte e gjitha kjo. 

 

 


27

 

  Dhe ai i tha: "U kthye yt vėlla dhe yt atė theri viēin e majmur, sepse iu kthye djali shėndoshė e mirė". 

 

 


28

 

  Kur i dėgjoj kėto, ai u zemėrua dhe nuk deshi tė hynte; atėherė i ati doli dhe iu lut tė hynte. 

 

 


29

 

  Por ai iu pėrgjigj tė atit dhe tha: "Ja, u bėnė kaq vite qė unė tė shėrbej dhe kurrė s`kam shkelur asnjė nga urdhėrat e tu, e megjithėatė kurrė s`mė dhe njė kec pėr tė bėrė njė festė me miqtė e mi. 

 

 


30

 

  Por, kur u kthye ky djali yt, qė prishi pasurinė tėnde me prostituta, ti there pėr tė viēin e majmur". 

 

 


31

 

  Atėherė i ati i tha: "O bir, ti je gjithmonė me mua, dhe ēdo gjė qė kam ėshtė jotja. 

 

 


32

 

  Por duhet tė festojmė dhe tė gėzohemi, sepse ky vėllai yt kishte vdekur dhe u kthye nė jetė, kishte humbur dhe u gjet pėrsėri"``. 

 

 


Luka 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: