Albanian Bible

Luka 3

Luka

Return to Index

Chapter 4

1

 

  Dhe Jezusi, plot me Frymėn e Shenjtė, u kthye nga Jordani dhe Fryma e ēoi nė shkretėtirė, 

 

 


2

 

  ku pėr dyzet ditė e tundoi djalli; gjatė atyre ditėve ai nuk hėngri asgjė, por kur ato kaluan, e mori uria. 

 

 


3

 

  Dhe djalli i tha: ``Nėse je Biri i Perėndisė, i thuaj kėtij guri tė bėhet bukė``. 

 

 


4

 

  Por Jezusi u pėrgjigj duke thėnė: ``Éshtė shkruar: "Njeriu nuk do tė rrojė vetėm me bukė, por me ēdo fjalė tė Perėndisė"``. 

 

 


5

 

  Pastaj djalli e ēoi nė njė mal tė lartė dhe, pėr njė ēast, i tregoi tė gjitha mbretėritė e botės. 

 

 


6

 

  Dhe djalli i tha: ``Unė do tė tė jap gjithė pushtetin e kėtyre mbretėrive dhe lavdinė e tyre, sepse m`u dha mua nė dorė dhe unė ia jap kujt tė dua. 

 

 


7

 

  Nė qoftė se ti, pra, duke rėnė pėrmbys, mė adhuron, do tė jetė krejt jotja``. 

 

 


8

 

  Por Jezusi, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Largohu prej meje, Satana. Éshtė shkruar: "Adhuro Zotin, Pėrėndinė tėnd dhe shėrbeji vetėm atij"``. 

 

 


9

 

  Pastaj e ēoi nė Jeruzalem, e vuri nė majė tė tempullit, nė cep, dhe i tha: ``Nėse je Biri i Perėndisė, hidhu poshtė qė kėtej; 

 

 


10

 

  sepse ėshtė shkruar: "Ai do t`u urdhėrojė engjėjve tė vet rreth teje tė tė ruajnė. 

 

 


11

 

  Dhe ata do tė tė mbajnė mbi duart e tyre qė kėmba jote tė mos ndeshė me asnjė gur"``. 

 

 


12

 

  Dhe Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Éshtė thėnė: "Mos e tundo Zotin, Perėndinė tėnd"``. 

 

 


13

 

  Dhe kur djalli i mbaroi tė gjitha tundimet, u largua prej tij, pėr njė farė kohe. 

 

 


14

 

  Dhe Jezusi, nė fuqinė e Frymės, u kthye nė Galile dhe fama e tij u pėrhap nė mbarė krahinėn pėrreth. 

 

 


15

 

  Dhe ai mėsonte nė sinagogat e tyre, i nderuar nga tė gjithė. 

 

 


16

 

  Pastaj erdhi nė Nazaret, ku ishte rritur, dhe si e kishte zakon ditėn e shtunė, hyri nė sinagogė dhe u ngrit pėr tė lexuar. 

 

 


17

 

  I dhanė nė dorė librin e profetit Isaia; e hapi dhe gjeti vendin ku ishte shkruar: 

 

 


18

 

  ``Fryma e Zotit ėshtė mbi mua, sepse ai mė vajosi pėr tė ungjillizuar tė varfėrit; ai mė dėrgoi pėr tė shėruar ata qė e kanė zemrėn tė thyer, pėr tė shpallur ēlirimin e tė burgosurve dhe kthimin e tė parit tė verbėrve, pėr tė ēliruar pėrsėri tė shtypurit, 

 

 


19

 

  dhe pėr tė predikuar vitin e pranueshėm tė Zotit``. 

 

 


20

 

  Pastaj, si e mbylli librin dhe ia dha shėrbyesit, u ul; dhe sytė e tė gjithėve nė sinagogė u drejtuan mbi tė. 

 

 


21

 

  Atėherė ai nisi tė thotė: ``Sot ky Shkrim u pėrmbush nė veshėt tuaja``. 

 

 


22

 

  Dhe tė gjithė jepnin dėshmi dhe mrekulloheshin pėr fjalėt e hirit qė dilnin nga goja e tij, dhe thoshnin: ``Po ky, a nuk ėshtė biri i Jozefit?``. 

 

 


23

 

  Dhe ai u tha atyre: ``Me siguri ju do tė mė pėrmendni fjalėn e urtė: "Mjek, shėro veten tėnde"; tė gjitha ato qė dėgjuam se u bėnė nė Kapernaum, bėji edhe kėtu nė atdheun tėnd``. 

 

 


24

 

  Por ai tha: ``Nė tė vėrtetė po ju them se asnjė profet nuk mirėpritet nė atdheun e vet. 

 

 


25

 

  Nė tė vėrtetė po ju them se nė kohėn e Elias, kur qielli u mbyll pėr tre vjet e gjashtė muaj dhe u bė njė uri e madhe nė gjithė vendin, ishin shumė tė veja nė Izrael; 

 

 


26

 

  e megjithatė tek asnjėra nga ato nuk u dėrgua Elia, pėrveē se te njė grua e ve nė Sareptė tė Sidonit. 

 

 


27

 

  Dhe nė kohėn e profetit Elize kishte shumė lebrozė nė Izrael; megjithatė asnjė prej tyre nuk u pastrua, pėrveē Naamanit Sirian``. 

 

 


28

 

  Kur i dėgjuan kėto fjalė, tė gjithė ata qė ishin nė sinagogė u zemėruan shumė. 

 

 


29

 

  Dhe u ngritėn, e dėbuan nga qyteti dhe e ēuan deri nė buzė tė majės sė malit, mbi tė cilin ishte ndėrtuar qyteti i tyre, pėr ta hedhur poshtė. 

 

 


30

 

  Por ai, duke kaluar pėrmes tyre, u largua. 

 

 


31

 

  Pastaj zbriti nė Kapernaum, qytet i Galilesė, dhe i mėsonte njerėzit ditėt e shtuna. 

 

 


32

 

  Dhe ata habiteshin nga mėsimi i tij, sepse fjala e tij ishte me autoritet. 

 

 


33

 

  Nė sinagogė ishte njė njeri qė ishte pushtuar me frymėn e njė demoni tė ndyrė. Ai bėrtiti me zė tė lartė duke thėnė: 

 

 


34

 

  ``Ah, ē`ka mes nesh dhe teje, o Jezus Nazareas? A erdhe tė na shkatėrrosh? Unė e di se kush je ti: i Shenjti i Perėndisė!``. 

 

 


35

 

  Por Jezusi e qortoi duke thėnė: ``Hesht dhe dil prej tij!``. Dhe demoni, pasi e pėrplasi pėrpara tyre, doli prej tij pa i bėrė asgjė tė keqe. 

 

 


36

 

  Atėherė tė gjithė i pushtoi habia dhe i thoshin njėri-tjetrit: ``Ē`fjalė ėshtė kjo, vallė? Ai urdhėron me autoritet dhe pushtet frymėrat e ndyra dhe ata dalin!``. 

 

 


37

 

  Dhe fama e tij pėrhapej nė ēdo vend tė krahinės pėrreth. 

 

 


38

 

  Mbasi doli nga sinagoga, Jezusi hyri nė shtėpinė e Simonit. Vjehrrėn e Simonit e kishin zėnė ethe tė forta; dhe ata e lutėn pėr tė. 

 

 


39

 

  Ai u pėrkul mbi tė, qortoi ethet dhe ato e lėshuan; dhe ajo u ngrit menjėherė dhe filloi t`u shėrbejė. 

 

 


40

 

  Kur perėndoi dielli, tė gjithė ata qė kishin tė sėmurė me sėmundje tė ndryshme i prunė tek ai; dhe ai i shėroi duke vėnė duart mbi secilin prej tyre. 

 

 


41

 

  Prej shumė vetėve dilnin demonė qė bėrtitnin dhe thoshnin: ``Ti je Krishti, Biri i Perėndisė``. Por ai i qortonte dhe nuk i lejonte tė flisnin, sepse ata e dinin se ai ishte Krishti. 

 

 


42

 

  Kur zbardhi drita ai doli dhe shkoi nė njė vend tė pabanuar. Por turmat e kėrkonin dhe e arritėn; dhe e mbanin qė tė mos largohej prej tyre. 

 

 


43

 

  Por ai u tha atyre: ``Mė duhet ta shpall lajmin e mirė tė mbretėrisė sė Perėndisė edhe nė qytete tė tjera, sepse pėr kėtė jam dėrguar``. 

 

 


44

 

  Dhe ai predikonte nėpėr sinagoga tė Galilesė. 

 

 


Luka 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: