Albanian Bible

Luka 2

Luka

Return to Index

Chapter 3

1

 

  Tani nė vitin e pesėmbėdhjetė tė mbretėrimit tė Tiberit Cezar, kur Ponc Pilati ishte qeveritari i Judesė, Herodi tetrarku i Galilesė, i vėllai, Filipi, tetrarku i Itureas dhe i krahinės sė Trakonitidės dhe Lizania tetrarku i Abilenės, 

 

 


2

 

  nėn kryepriftėrinjtė Ana dhe Kajfa, fjala e Perėndisė iu drejtua Gjonit, birit tė Zakarias, nė shkretėtirė. 

 

 


3

 

  Atėherė ai e pėrshkoi gjithė krahinėn pėrreth Jordanit, duke predikuar njė pagėzim pendimi pėr faljen e mėkateve, 

 

 


4

 

  ashtu siē ėshtė shkruar nė librin e fjalėve tė profetit Isaia, qė thotė: ``Ja zėri i njėrit qė bėrtet nė shkretirė: Pėrgatitni udhėn e Zotit, drejtoni shtigjet e tij! 

 

 


5

 

  Ēdo luginė tė jetė e mbushur dhe ēdo mal e kodėr tė jetė sheshuar; vendet dredha-dredha tė drejtohen dhe rrugėt e vėshtira tė sheshohen 

 

 


6

 

  dhe ēdo mish do tė shohė shpėtimin e Perėndisė``. 

 

 


7

 

  Ai, pra, u thoshte turmave qė shkonin tė pagėzoheshin prej tij: ``Pjellė nepėrkash, kush ju ka mesuar t`i arratiseni zemėrimit qė po vjen? 

 

 


8

 

  Bėni, pra, fryte tė denja pendimi dhe mos filloni tė thoni brenda jush: "Ne kemi Abrahamin pėr Atė", sepse unė po ju them se Perėndia mund t`i nxjerrė fėmijė Abrahamit edhe nga kėta gurė. 

 

 


9

 

  Tashmė sėpata u vu nė rrėnjė tė pemėve; ēdo pemė qė nuk jep fryt tė mirė do tė pritet dhe do tė hidhet nė zjarr``. 

 

 


10

 

  Dhe turmat e pyesnin, duke thėnė: ``Dhe ne, pra, ē`tė bėjmė?``. 

 

 


11

 

  Atėherė ai, duke pėrgjigjur, u tha atyre: ``Ai qė ka dy tunika le t`i ndajė me atė qė s`ka, dhe ai qė ka tė hajė le tė veprojė po kėshtu``. 

 

 


12

 

  Tani erdhėn edhe disa tagrambledhės qė tė pagėzohen dhe e pyetėn: ``Mėsues, ē`duhet tė bėjmė?``. 

 

 


13

 

  Dhe ai u tha atyre: ``Mos vilni asgjė mė tepėr nga sa ju ėshtė urdhėruar``. 

 

 


14

 

  Edhe ushtarėt e pyetėn duke thėnė: ``Dhe ne, ē`duhet tė bėjmė?``. Dhe ai u tha atyre: ``Mos i bėni shantazh asnjeriu, mos i bėni akuza tė rreme kurrkujt dhe jini tė kėnaqur me pagėn tuaj!``. 

 

 


15

 

  Dhe populli ishte nė pritje dhe tė gjithė pyesnin nė zemrat e veta nėse Gjoni ishte Krishti vetė. 

 

 


16

 

  Gjoni u pėrgjigj duke u thėnė tė gjithėve: ``Unė ju pagėzoj me ujė; por vjen ai qė ėshtė mė i fortė nga unė, tė cilit unė nuk jam i denjė as t`ia zgjidh lidhėset e sandaleve; ai do t`ju pagėzojė me Frymėn e Shenjtė dhe me zjarr. 

 

 


17

 

  Ai mban nė dorė lopatėn e vet, pėr ta pastruar krejt lėmin e vet dhe pėr tė mbledhur grurin nė hambarin e tij, por bykun do ta djegė me zjarr qė nuk shuhet``. 

 

 


18

 

  Kėshtu ai e ungjillizonte popullin duke e kėshilluar me shumė mėnyra tė tjera. 

 

 


19

 

  Por Herodi, tetraku, mbasi u qortua prej tij pėr shkak tė Herodiadės, gruas sė vėllait tė tij Filipit, dhe pėr tė gjitha mbrapshtitė qė ai kishte kryer, 

 

 


20

 

  U shtoi tė gjitha tė tjerave edhe kėtė, domethėnė e futi Gjonin nė burg. 

 

 


21

 

  Tani, si u pagėzua gjithė populli, edhe Jezusi u pagėzua; dhe ndėrsa po lutej, qielli u hap 

 

 


22

 

  dhe Fryma e Shenjtė zbriti mbi tė, nė trajtėn trupore si tė pėllumbit, dhe nga qielli erdhi njė zė, qė thoshte: ``Ti je Biri im i dashur, nė ty unė jam kėnaqur!``. 

 

 


23

 

  Dhe Jezusi ishte rreth tridhjetė vjeē; dhe e pandehnin se ishte bir i Jozefit, bir i Elit; 

 

 


24

 

  bir i Mathatit, bir i Levit, bir i Melkit, bir i Janas, bir i Jozefit; 

 

 


25

 

  bir i Matathias, bir i Amosit, bir i Naumit, bir i Eslit, bir i Nagait; 

 

 


26

 

  bir i Maathit, bir i Matathias, bir i Semeit, bir i Jozefit, bir i Judės; 

 

 


27

 

  bir i Joannas, bir i Resas, bir i Zorobabelit, bir i Salatielit, bir i Nerit; 

 

 


28

 

  bir i Melkit, bir i Adit, bir i Kosamit, bir i Elmodamit, bir i Erit; 

 

 


29

 

  bir i Joseut, bir i Eliezerit, bir i Iorimit, bir i Mathatit, bir i Levit; 

 

 


30

 

  bir i Simeonit, bir i Judės, bir i Jozefit, bir i Jonanit, bir i Eliakimit; 

 

 


31

 

  bir i Meleas, bir i Menas, bir i Matathas, bir i Natanit, bir i Davidit; 

 

 


32

 

  bir i Jeseut, bir i Obedit, bir i Boozit, bir i Salmonit, bir i Naasonit; 

 

 


33

 

  bir i Aminadabit, bir i Aramit, bir i Esromit, bir i Faresit, bir i Judės; 

 

 


34

 

  bir i Jakobit, bir i Isakut, bir i Abrahamit, bir i Tares, bir i Nakorit; 

 

 


35

 

  bir i Serukut, bir i Ragaut, bir i Pelekut, bir i Eberit, bir i Selės; 

 

 


36

 

  bir i Kainanit, bir i Arfaksadit, bir i Semit, bir i Noeut, bir i Lamekut; 

 

 


37

 

  bir i Mathusalės, bir i Enokut, bir i Jaredit, bir i Mahalaleelit, bir i Kainanit; 

 

 


38

 

  bir i Enosit, bir i Setit, bir i Adamit, i Perėndisė. 

 

 


Luka 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: