Albanian Bible

Marku 14

Marku

Return to Index

Chapter 15

1

 

  Dhe herėt nė mėngjes krerėt e priftėrinjve me pleqtė, skribėt dhe gjithė sinedrit bėnin kėshill, e lidhėn Jezusin e ēuan jashtė e ia dorėzuan Pilatit. 

 

 


2

 

  Dhe Pilati e pyeti: ``A je ti mbreti i Judenjve?``. Dhe ai, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Ti e thua!``. 

 

 


3

 

  Dhe krerėt e priftėrinjve e akuzonin pėr shumė gjėra; por ai nuk pėrgjigjej aspak. 

 

 


4

 

  Pilati e pyeti pėrsėri, duke thėnė: ``Nuk po pėrgjigjesh fare? Shih pėr sa gjėra tė akuzojnė!``. 

 

 


5

 

  Por Jezusi nuk u pėrgjigj mė asgjė, aq sa Pilati mbeti i ēuditur. 

 

 


6

 

  Dhe nė ēdo festė ishte zakon t`u lėshohej atyre njė i burgosur, kėdo qė ata do kėrkonin. 

 

 


7

 

  Por ishte nė burg njė njeri qė quhej Baraba, bashkė me shokė tė tjerė rebelė, tė cilėt kishin bėrė njė vrasje gjatė njė kryengritjeje. 

 

 


8

 

  Dhe turma, duke bėrtitur, filloi tė kėrkojė qė tė bėnte ashtu siē kishte vepruar gjithnjė pėr ta. 

 

 


9

 

  Atėherė Pilati iu pėrgjigj atyre duke thėnė: ``A doni t`ju liroj mbretin e Judenjve?``. 

 

 


10

 

  Sepse e dinte qė krerėt e priftėrinjve ia kishin dorėzuar nga smira. 

 

 


11

 

  Por krerėt e priftėrinjve e nxitėn turmėn qė tė kėrkojė qė t`u lironte atyre Barabanė. 

 

 


12

 

  Dhe Pilati e mori pėrsėri fjalėn dhe u tha atyre: ``Ēfarė doni, pra, tė bėj me atė qė ju e quani mbret tė Judenjve?``. 

 

 


13

 

  Dhe ata bėrtitėn pėrsėri: ``Kryqėzoje!``. 

 

 


14

 

  Dhe Pilati u tha atyre: ``Po ē`tė keqe ka bėrė?``. Atėherė ata bėrtitėn edhe mė fort: ``Kryqėzoje!``. 

 

 


15

 

  Prandaj Pilati, duke dashur ta kėnaqė turmėn, ua lėshoi Barabanė. Dhe, mbasi e fshikulluan Jezusin, ua dorėzoi atyre qė tė kryqėzohej. 

 

 


16

 

  Atėherė ushtarėt e ēuan Jezusin nė oborrin e brendshėm domėthėnė nė pretorium, dhe mblodhėn gjithė kohortėn. 

 

 


17

 

  E veshėn nė purpur dhe, si thurėn njė kurorė me ferra, ia vunė mbi krye. 

 

 


18

 

  Pastaj nisėn ta pėrshėndesin duke i thėnė: ``Tungjatjeta, o mbret i Judenjve!``. 

 

 


19

 

  Dhe e goditnin nė krye me njė kallam, e pėshtynin dhe, duke u gjunjėzuar pėrpara tij, e adhuronin. 

 

 


20

 

  Pasi e tallėn, ia hoqen purpurėn, e veshėn me rrobat e tij dhe e nxorėn jashtė pėr ta kryqėzuar. 

 

 


21

 

  Ata e detyruan njė kalimtar, njė farė Simoni nga Kirena qė kthehej nga ara, babai i Aleksandrit dhe i Rufit, qė ta mbante kryqin e tij. 

 

 


22

 

  Pastaj e ēuan Jezusin nė vendin tė quajtur Golgota, qė do tė thotė: "Vendi i Kafkės". 

 

 


23

 

  I dhanė tė pijė verė tė pėrzier me mirrė, por ai nuk e mori. 

 

 


24

 

  Dhe, pasi e kryqėzuan, i ndanė rrobat e tij duke hedhur short, pėr tė ditur ēfarė do t`i binte secilit. 

 

 


25

 

  Ishte ora e tretė kur e kryqėzuan. 

 

 


26

 

  Dhe mbishkrimi qė tregonte shkakun e dėnimit, i cili ishte vėnė pėrmbi tė, thoshte: "Mbreti i Judenjve". 

 

 


27

 

  Bashkė me tė kryqėzuan edhe dy vjedhės, njėrin nė tė djathtėn e tij dhe tjetrin nė tė majtėn e tij. 

 

 


28

 

  Kėshtu u pėrmbush Shkrimi qė thotė: ``Ai u pėrfshi ndėr keqbėrėsit``. 

 

 


29

 

  Dhe ata qė kalonin aty afėr e fyenin, duke tundur kokėn, dhe duke thėnė: ``Hej, ti qė e shkatėrron tempullin dhe e rindėrton nė tre ditė, 

 

 


30

 

  shpėto veten tėnde dhe zbrit nga kryqi!``. 

 

 


31

 

  Po ashtu edhe krerėt e priftėrinjve me skribėt, duke e tallur, i thoshnin njeri tjetrit: ``Tė tjerėt i shpėtoi, por veten s`mund ta shpėtojė. 

 

 


32

 

  Krishti, mbreti i Izraelit, le tė zbresė tani nga kryqi qė ta shohim dhe ta besojmė``. Edhe ata qė ishin kryqėzuar bashkė me tė, e fyenin atė. 

 

 


33

 

  Pastaj, kur erdhi e gjashta orė, errėsira e mbuloi gjithė vendin deri nė tė nėntėn orė. 

 

 


34

 

  Dhe nė tė nėntėn orė Jezusi bėrtiti me zė tė lartė: ``Eloi, Eloi; lama sabaktani?``, qė e pėrkthyer do tė thotė: ``Perėndia im, Perėndia im, pėrse mė ke braktisur?``. 

 

 


35

 

  Dhe disa nga tė pranishmit, kur e dėgjuan, thoshnin: ``Ja, ai po thėrret Elian!``. 

 

 


36

 

  Atėherė njė prej tyre erdhi me vrap, e zhyti njė sfungjer nė uthull dhe, mbasi e vuri nė njė kallam, ia dha tė pijė, duke thėnė: ``Lėreni; tė shohim nėse vjen Elia qė ta zbresė poshtė``. 

 

 


37

 

  Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn. 

 

 


38

 

  Atėherė veli i tempullit u ēa mė dysh nga maja deri nė fund. 

 

 


39

 

  Dhe centurioni qė qėndronte pėrballė Jezusit, kur pa se, pasi Jezusi bėrtiti ashtu, kishte dhėnė shpirt, tha: ``Me tė vėrtetė ky njeri ishte Biri i Perėndisė!``. 

 

 


40

 

  Aty ishin gjithashtu edhe gra qė shikonin nga larg; midis tyre ishin Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Jakobit tė vogėl tė Joses dhe Salomeja, 

 

 


41

 

  tė cilat e kishin ndjekur dhe i kishin shėrbyer kur ishte nė Galile; dhe kishte edhe shumė tė tjera qė ishin ngjitur bashkė me tė nė Jeruzalem. 

 

 


42

 

  Pastaj, u afrua tashmė mbrėmja, sepse ishte Pėrgatitja, domethėnė vigjilja e sė shtunės, 

 

 


43

 

  Jozefi nga Arimatea, njė kėshilltar i respektuar, i cili priste edhe ai mbretėrinė e Perėndisė, me guxim hyri te Pilati dhe kėrkoi trupin e Jezusit. 

 

 


44

 

  Dhe Pilati u ēudit qė tashmė kishte vdekur. Dhe thirri centurionin dhe e pyeti nėse kishte vdekur prej shumė kohe. 

 

 


45

 

  Dhe si u sigurua nga centurioni, ia la trupin Jozefit. 

 

 


46

 

  Ky, mbasi bleu njė ēarēaf, e zbriti Jezusin nga kryqi, e mbėshtolli nė ēarēaf dhe e vuri nė njė varr qė ishte hapur nė shkėmb; pastaj rrokullisi njė gur para hyrjes sė varrit. 

 

 


47

 

  Dhe Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Joses, vėrenin ku e vunė. 

 

 


Marku 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: