Albanian Bible

Marku 6

Marku

Return to Index

Chapter 7

1

 

  Atėherė rreth tij u mblodhėn farisenjtė dhe disa skribė qė kishin ardhur nga Jeruzalemi. 

 

 


2

 

  Ata vunė re se disa nga dishepujt e tij po hanin bukė me duar tė papastra, domethėnė tė palara, dhe i paditėn. 

 

 


3

 

  Nė fakt farisenjtė dhe tė gjithė Judenjtė nuk hanė pa i larė mė parė me shumė kujdes duart, duke iu pėrmbajtur traditės sė pleqve; 

 

 


4

 

  dhe, kur kthehen nga tregu, nuk hanė pa u pastruar mė parė. Ka shumė gjėra tė tjera qė ata duhet tė respektojnė pėr shkak tė traditės: larjen e kupave, tė brokave, tė enėve prej bakri dhe tė shtretėrve. 

 

 


5

 

  Pastaj farisenjtė dhe skribėt e pyetėn: ``Pėrse dishepujt e tu nuk sillen sipas traditės sė pleqve, por hanė bukė pa i larė duart?``. 

 

 


6

 

  Por ai duke u pėrgjigjur u tha atyre: ``Mirė profetizoi Isaia pėr ju, hipokritė, siē ėshtė shkruar: "Ky popull me buzė mė nderon, por zemra e tyre rri larg meje. 

 

 


7

 

  Por kot mė bėjnė njė kult, duke mėsuar doktrina, tė cilat janė porosi nga njerėzit". 

 

 


8

 

  Duke lėnė pas dore, pra, urdhėrimin e Perėndisė, ju i pėrmbaheni traditės sė njerėzve: larje brokash dhe kupash; dhe bėni shumė gjėra tė tjera tė ngjashme``. 

 

 


9

 

  U tha atyre akoma: ``Ju jeni tė shkathėt pėr tė anuluar urdhėrimin e Perėndisė, pėr tė zbatuar traditėn tuaj. 

 

 


10

 

  E nė fakt Moisiu tha: "Ndero atin tėnd dhe nėnėn tėnde", dhe: "Ai qė mallkon atin ose nėnėn, tė dėnohet me vdekje". 

 

 


11

 

  Por ju thoni: "Nė qoftė se dikush i thotė atit tė vet ose nėnės sė vet: Gjithēka qė mund tė bėjė pėr ty ėshtė kurban, domethėnė njė ofertė Perėndisė", 

 

 


12

 

  nuk e lejoni atė tė bėjė asgjė pėr atin e vet ose pėr nėnėn e vet, 

 

 


13

 

  duke e anuluar kėshtu fjalėn e Perėndisė me traditėn tuaj, qė ju e keni trashėguar. Dhe ju po bėni shumė gjėra tė tjera tė ngjashme``. 

 

 


14

 

  Pastaj thirri gjithė turmėn rreth vetes dhe i tha: ``Mė dėgjoni tė gjithė dhe kuptoni: 

 

 


15

 

  Nuk ka asgjė jashtė njeriut qė, duke hyrė nė tė, mund ta ndotė atė; pėrkundrazi janė ato gjėra qė dalin prej tij qė e ndotin. 

 

 


16

 

  Kush ka veshė pėr tė dėgjuar, le tė dėgjojė! 

 

 


17

 

  Mė pas, kur ai u kthye nė shtėpi, larg turmės, dishepujt e vet e pyetėn pėr kuptimin e shėmbėlltyrės. 

 

 


18

 

  Dhe ai u tha atyre: ``Edhe ju qėnkeni kaq tė pamend? A nuk e kuptoni se ēdo gjė qė nga jashtė hyn te njeriu nuk mund ta ndotė, 

 

 


19

 

  sepse nuk i hyn nė zemėr, por nė bark, dhe pastaj jashtėqitet nė gjiriz?``. Duke folur kėshtu, ai i deklaroi tė pastra tė gjitha ushqimet. 

 

 


20

 

  Tha akoma: ``Ajo qė del nga njeriu, e bėn atė tė ndotur. 

 

 


21

 

  Sepse nga brenda, domethėnė nga zemra e njeriut, dalin mendimet e mbrapshta, shkeljet e kurorės, kurvėrimi, vrasjet, 

 

 


22

 

  vjedhjet, lakmitė, ligėsitė, mashtrimet, pafytyrėsia, smira, blasfemia, kryelartėsia, budallallėku. 

 

 


23

 

  Tė gjitha kėto tė mbrapshta dalin nga brenda dhe e ndotin njeriut``. 

 

 


24

 

  Pastaj u nis qė andej dhe shkoi nė krahinėn e Tiros dhe tė Sidonit; hyri nė njė shtėpi dhe donte qė askush tė mos e dinte, por nuk mundi tė qėndrojė i fshehur. 

 

 


25

 

  Nė fakt njė grua, vajza e sė cilės kishte njė frymė e ndyrė, duke dėgjuar pėr Jezusin, erdhi dhe u hodh para kėmbėve tė tij. 

 

 


26

 

  Tani ajo grua ishte greke, me prejardhje sirofenikase; dhe iu lut qė ta dėbonte demonin nga e bija; 

 

 


27

 

  por Jezusi i tha: ``Lėri mė parė fėmijėt tė ngopen, sepse nuk ėshtė mirė tė merret buka e fėmijėve e t`u hidhet kėlyshėve tė qenve``. 

 

 


28

 

  Por ajo u pėrgjigj dhe i tha: ``Mirė po flet, o Zot, por edhe kėlyshėt nėn tryezė hanė thėrimet e fėmijėve!`` 

 

 


29

 

  Atėherė ai i tha: ``Pėr kėtė fjalėn tėnde, shko; demoni doli nga vajza jote!``. 

 

 


30

 

  Dhe ajo, kur u kthye nė shtėpinė e vet, e gjeti tė bijėn nė shtrat, dhe demoni i kishte dalė. 

 

 


31

 

  Mbasi u nis pėrsėri nga krahina e Tiros dhe e Sidonit, Jezusi arriti te deti i Galilesė, nė mes tė krahinės sė Dekapolit. 

 

 


32

 

  Dhe i paraqitėn njė tė shurdhėt qė mezi fliste, dhe iu lutėn t`i vėrė duart mbi tė. 

 

 


33

 

  Si e mori veēmas, larg turmės, ia shtiu gishtrinjtė nė vesh dhe mbasi e pėshtyu ia preku gjuhėn. 

 

 


34

 

  Pastaj i drejtoi sytė nga qielli, psherėtiu dhe i tha: ``Effatha``, qė do tė thotė: ``Hapu!``. 

 

 


35

 

  Dhe menjėherė iu hapėn veshėt, iu zgjidh nyja e gjuhės dhe foli rrjedhshėm. 

 

 


36

 

  Dhe Jezusi i urdhėroi ata qė tė mos i tregojnė askujt; por sa mė tepėr ua ndalonte, aq mė tepėr ata e pėrhapnin. 

 

 


37

 

  Dhe, tė habitur shumė, thonin: ``Ai ēdo gjė e ka bėrė mirė: ai i bėn qė tė shurdhėt tė dėgjojnė dhe memecėt tė flasin!``. 

 

 


Marku 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: