Albanian Bible

Mateu 16

Mateu

Return to Index

Chapter 17

1

 

  Mbas gjashtė ditėsh Jezusi mori me vete Pjetrin, Jakobin dhe Gjonin, vėllanė e tij, dhe i ēoi mbi njė mal tė lartė, nė vetmi; 

 

 


2

 

  dhe u shpėrfytyrua pėrpara tyre: fytyra e tij shkėlqeu si dielli dhe rrobat e tij u bėnė tė bardha si drita. 

 

 


3

 

  Dhe ja, iu shfaqėn atyre Moisiu dhe Elia, tė cilėt bisedonin me tė. 

 

 


4

 

  Atėherė Pjetri, duke marrė fjalėn, i tha Jezusit: ``Zot, ėshtė mirė qė ne jemi kėtu; po tė duash, do tė ngremė kėtu tri ēadra: njė pėr ty, njė pėr Moisiun dhe njė pėr Elian``. 

 

 


5

 

  Ndėrsa ai fliste akoma, ja njė re plot dritė i mbuloi; dhe nga reja u dėgjua njė zė qė thoshte: ``Ky ėshtė Biri im i dashur, nė tė jam kėnaqur: dėgjojeni!``. 

 

 


6

 

  Dhe dishepujt, sapo e dėgjuan kėtė, ranė me fytyrė pėr tokė dhe i zuri njė frikė e madhe. 

 

 


7

 

  Por Jezusi u afrua, i preku dhe tha: ``Ēohuni dhe mos kini frikė!``. 

 

 


8

 

  Dhe ata, kur i ēuan sytė, nuk panė njeri, pėrveē Jezusit vetėm. 

 

 


9

 

  Pastaj, kur po zbrisnin nga mali, Jezusi u dha atyre kėtė urdhėr duke thėnė: ``Mos i flisni askujt pėr kėtė vegim, derisa i Biri i njeriut tė jetė ringjallur prej sė vdekuri``. 

 

 


10

 

  Atėherė dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: ``Vallė pse skribėt thonė se duhet tė vijė mė parė Elia?``. 

 

 


11

 

  Dhe Jezusi u pėrgjigj: ``Vėrtetė Elia duhet tė vijė mė parė dhe tė rivendosė ēdo gjė. 

 

 


12

 

  Por unė ju them se Elia ka ardhur dhe ata nuk e kanė njohur, madje u sollėn me tė si deshėn; kėshtu edhe Birit tė njeriut do t`i duhet tė vuajė prej tyre``. 

 

 


13

 

  Atėherė dishepujt e kuptuan se u kishte folur pėr Gjon Pagėzorin. 

 

 


14

 

  Kur arritėn afėr turmės, njė burrė iu afrua dhe, duke u gjunjėzuar para tij, 

 

 


15

 

  tha: ``Zot, ki mėshirė pėr birin tim, sepse ėshtė epileptik dhe vuan shumė; shpesh ai bie nė zjarr dhe shpesh nė ujė. 

 

 


16

 

  Tani unė e solla te dishepujt e tu, por ata nuk mundėn ta shėrojnė``. 

 

 


17

 

  Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur tha: ``O brez qė nuk beson dhe i ēoroditur! Deri kur do tė qėndroj midis jush? Deri kur do t`ju duroj? E sillni kėtu tek unė``. 

 

 


18

 

  Atėherė Jezusi e qortoi demonin dhe ky doli nga djali; dhe qė nga ai ēast djali u shėrua. 

 

 


19

 

  Atėherė dishepujt iu afruan Jezusit mėnjanė dhe i thanė: ``Pėrse ne nuk ishim nė gjendje ta dėbonim?``. 

 

 


20

 

  Dhe Jezusi u tha atyre: ``Prej mosbesimit tuaj; sepse nė tė vėrtetė, unė po ju them, se po tė keni besim sa njė kokėrr sinapi, do t`i thoni kėtij mali: "Zhvendosu nga kėtu atje", dhe ai do tė zhvendoset; dhe asgjė nuk do tė jetė e pamundshme pėr ju. 

 

 


21

 

  Por ky lloji demoni nuk del veēse me anė tė lutjes dhe tė agjėrimit``. 

 

 


22

 

  Por, ndėrsa ata qėndronin nė Galile, Jezusi u tha atyre: ``Biri i njeriut do t`u dorėzohet nė duart e njerėzve, 

 

 


23

 

  dhe ata do ta vrasin; por ditėn e tretė ai do tė ringjallet``. Dhe ata u pikėlluan shumė. 

 

 


24

 

  Kur arritėn nė Kapernaum, vjelėsit e tė drahmeve iu afruan Pjetrit dhe thanė: ``Mėsuesi juaj a e paguan taksėn e tempullit?``. 

 

 


25

 

  Ai tha: ``Po``. Kur hyri nė shtėpi, Jezusi e priti pėrpara duke thėnė: ``Ē`mendon ti, Simon? Prej kujt i marrin haraēet ose taksat mbretėrit e dheut? Prej bijve tė vet apo prej tė huajve?``. 

 

 


26

 

  Pjetri i tha: ``Prej tė huajve``. Jezusi tha: ``Bijtė, pra, pėrjashtohen. 

 

 


27

 

  Megjithatė, pėr tė mos i skandalizuar ata, shko nė det, hidhe grepin dhe merr peshkun e parė qė do vijė lart, hapja gojėn dhe do tė gjesh njė staterė; merre dhe jepjau atyre pėr ty dhe pėr mua``. 

 

 


Mateu 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: