Albanian Bible

Mateu 6

Mateu

Return to Index

Chapter 7

1

 

  ``Mos gjykoni, qė tė mos gjykoheni. 

 

 


2

 

  Sepse ju do tė gjykoheni sipas gjykimit me tė cilin ju gjykoni; dhe me masėn me tė cilėn ju masni, do t`ju masin tė tjerėt. 

 

 


3

 

  Pse shikon lėmishten qė ėshtė nė syrin e vėllait tėnd dhe nuk shikon trarin qė ėshtė nė syrin tėnd? 

 

 


4

 

  Ose, si mund t`i thuash vėllait tėnd: "Dale tė tė heq lėmishten nga syri", kur ke njė tra nė syrin tėnd? 

 

 


5

 

  O hipokrit, hiqe mė parė trarin nga syri yt dhe pastaj shiko qartė pėr tė nxjerrė lėmishten nga syri i vėllait tėnd. 

 

 


6

 

  Mos u jepni qenve ē`ėshtė e shenjtė dhe mos i hidhni margaritarėt tuaj para derrave, qė tė mos i shkelin me kėmbė dhe tė kthehen kundėr jush dhe t`ju shqyejnė. 

 

 


7

 

  Lypni dhe do t`ju jepet; kėrkoni dhe do tė gjeni; trokitni dhe do t`ju ēelet. 

 

 


8

 

  Sepse kush lyp merr, kush kėrkon gjen dhe do t`i ēelet atij qė troket. 

 

 


9

 

  A ka midis jush ndonjė njeri qė, po t`i kėrkojė i biri bukė, t`i japė njė gur? 

 

 


10

 

  Ose po t`i kėrkojė njė peshk, t`i japė njė gjarpėr? 

 

 


11

 

  Nė qoftė se ju, qė jeni tė kėqij, dini t`u jepni dhurata tė mira bijve tuaj, aq mė tepėr Ati juaj, qė ėshtė nė qiej, do t`u japė gjėra tė mira atyre qė ia kėrkojnė. 

 

 


12

 

  Gjithēka, pra, qė ju dėshironi t`ju bėjnė njerėzit, ua bėni edhe ju atyre, sepse ky ėshtė ligji dhe profetėt. 

 

 


13

 

  Hyni nga dera e ngushtė, sepse e gjėrė ėshtė dera dhe e hapur ėshtė udha qė tė ēon nė shkatėrrim, dhe shumė janė ata qė hyjnė nėpėr tė. 

 

 


14

 

  Pėrkundrazi sa e ngushtė ėshtė dera dhe sa e vėshtirė ėshtė udha qė ēon nė jetė! Dhe pak janė ata qė e gjejnė! 

 

 


15

 

  Ruhuni nga profetėt e rremė, tė cilėt vijnė te ju duke u shtėnė si dele, por pėrbrenda janė ujqėr grabitqarė. 

 

 


16

 

  Ju do t`i njihni nga frytet e tyre. A vilet vallė rrush nga ferrat ose fiq nga murrizat? 

 

 


17

 

  Kėshtu ēdo dru i mirė jep fryte tė mira; por druri i keq prodhon fryte tė kėqija. 

 

 


18

 

  Njė dru i mirė nuk mund tė japė fryte tė kėqija, as njė dru i keq tė japė fryte tė mira. 

 

 


19

 

  Ēdo dru qė nuk jep fryt tė mirė pritet dhe hidhet nė zjarr. 

 

 


20

 

  Ju, pra, do t`i njihni profetėt nga frytet e tyre. 

 

 


21

 

  Jo ēdo njeri qė mė thotė: "Zot, Zot" do tė hyjė nė mbretėrinė e qieve; por do tė hyjė ai qė kryen vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiej. 

 

 


22

 

  Shumė do tė mė thonė atė ditė: "O Zot, o Zot, a nuk profetizuam ne nė emrin tėnd, a nuk i dėbuam demonėt nė emrin tėnd, a nuk kemi bėrė shumė vepra tė fuqishme nė emrin tėnd?". 

 

 


23

 

  Dhe atėherė unė do t`u sqaroj atyre: "Unė s`ju kam njohur kurrė; largohuni nga unė, ju tė gjithė, qė keni bėrė paudhėsi". 

 

 


24

 

  Prandaj, ai qė i dėgjon kėto fjalė tė mia dhe i vė nė praktikė, mund tė krahasohet prej meje me njė njeri tė zgjuar, qė e ka ndėrtuar shtėpinė e tij mbi shkėmb. 

 

 


25

 

  Ra shiu, erdhi pėrmbytja, frynė erėrat dhe u pėrplasėn mbi atė shtėpi; por ajo nuk u shemb, sepse ishte themeluar mbi shkėmb. 

 

 


26

 

  Pėrkundrazi ai qė i dėgjon kėto fjalė dhe nuk i vė nė praktikė, do tė krahasohet me njė njeri budalla, qė e ka ndėrtuar shtėpinė e tij mbi rėrė. 

 

 


27

 

  Mė pas ra shiu, erdhi pėrmbytja, frynė erėrat dhe u pėrplasėn mbi atė shtėpi; ajo u shemb dhe rrėnimi i saj qe i madh``. 

 

 


28

 

  Tani kur Jezusi i mbaroi kėto fjalė, turmat mbetėn tė habitura nga doktrina e tij, 

 

 


29

 

  sepse ai i mėsonte, si njė qė ka autoritet dhe jo si skribėt. 

 

 


Mateu 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: